Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Inka", ofiara reżimu komunistycznego, oficjalnie patronką Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach (zdjęcia)

Paulina Baran
Dyrektor placówki Małgorzata Banasik - Rusak  przywitała zebranych gości i zaznaczyła, że święto nadania imienia szkole jest niepowtarzalne, bo w końcu zdarza się tylko raz.
Dyrektor placówki Małgorzata Banasik - Rusak przywitała zebranych gości i zaznaczyła, że święto nadania imienia szkole jest niepowtarzalne, bo w końcu zdarza się tylko raz. Dawid Łukasik
Piękną uroczystość nadania imienia zorganizował Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.
Nadanie imienia "Inka" kieleckim "Garom"

Nadanie imienia Danuty Siedzikówny ,,Inki" kieleckim garom

Mszą świętą w kieleckiej Katedrze rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość nadania imienia Technikum numer 3 i Zasadniczej Szkole Zawodowej numer 3 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Następnie uroczysty, prowadzony przez policyjny radiowóz, korowód udał się ulicą Sienkiewicza do Kieleckiego Centrum Kultury. Tutaj uczniowie, nauczyciele, absolwenci szkoły oraz licznie zaproszeni goście, tacy jak parlamentarzyści i dyrektorzy kieleckich szkół ponadgimnazjalnych obejrzeli piękną prezentację multimedialną przedstawiająca blisko 65 - letnią historię Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.

Dyrektor placówki Małgorzata Banasik - Rusak przywitała zebranych gości i zaznaczyła, że święto nadania imienia szkole jest niepowtarzalne, bo w końcu zdarza się tylko raz. Na scenę zaproszono przewodniczącą Rady Miasta Kielce Joannę Winiarską, która odczytała uchwałę nadania imienia szkole, po czym stało się już jasne, że patronką szkoły została Danuta Siedzikówna ,,Inka", która reprezentuje całe pokolenie, dojrzewające w czasach II wojny światowej. Następnie zebrani w Kieleckim Centrum Kultury goście obejrzeli fragmenty filmu przedstawiającego tę zasłużoną, ale i bardzo tragiczną postać. Matka Danuty została zamordowana przez Gestapo, jej ojciec został zesłany na Sybir, zmarł będąc żołnierzem Armii Andersa. Sama zaś " Inka" została bestialsko zamordowana przez kolejnych okupantów - komunistów. Dziewczyna, która stanęła przed dylematem - żyć, zdradziwszy przyjaciół i swoje ideały, albo umrzeć, zachowując godność i dochowując przysięgi - wybrała to drugie stając się wzorem i autorytetem.

Po projekcji na scenie pojawiła się aktorka, Karolina Kominek, która zagrała rolę “Inki" w zaprezentowanym filmie i opowiedziała o swojej pracy podczas nagrań. Na zakończenie uroczystości zorganizowano bankiet, na którym absolwenci szkoły spotkali się po wielu latach ze swoimi dawnymi nauczycielami. - Nie pracujemy w tej szkole już ponad 20 lat, ale jesteśmy bardzo szczęśliwe, że patronką będzie “Inka". Wcześniej nie znałyśmy jej tragicznej historii - mówiły emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego Janina Adamska i Krystyna Madejska, która 20 lat temu uczyła z Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego matematyki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie