Inna wrażliwość Szczepana Twardocha. Znany pisarz i tłum...

  Inna wrażliwość Szczepana Twardocha. Znany pisarz i tłum jego fanów na spotkaniu w Kielcach

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Inna wrażliwość Szczepana Twardocha. Znany pisarz i tłum jego fanów na spotkaniu w Kielcach
  Szczepan Twardoch, autor powieści „Morfina”, „Drach”, „Król” i „Królestwo” ma w Kielcach bardzo wielu fanów. W czwartkowy wieczór w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zabrakło miejsc, fani Twardocha siedzieli na parapetach a on mówił o swojej wrażliwości, warsztacie i planach.
  Inna wrażliwość Szczepana Twardocha. Znany pisarz i tłum jego fanów na spotkaniu w Kielcach
  Ponieważ jego książki, zwłaszcza dwie ostatnie, ociekają okrucieństwem, przemocą pisarz przyznał, że taka jest jego wrażliwość. Chociaż sam nie zetknął się z podobnymi sytuacjami to w jego, wielopokoleniowej rodzinie pamięć historyczna o wojennych okrucieństwach, które dotknęły mieszkańców Śląska, jest bardzo żywa. - To, że my od tylu lat żyjemy w pokoju to rzecz niebywała, warto pamiętać, ze nie jest to dane raz na zawsze.

  Twardoch zaprzeczał jednak sugestiom, że jego książki są społecznie zaangażowane. - Nie lubię i nie wierzę w taką sztukę, poza kilkoma wyjątkami oczywiście – mówił.- Najczęściej zaangażowanie literatury sprawia, że jest ona nudna a i tak nie rozwiązuje żadnego problemu.

  Przyznał, że jego interesują sprawy, które nie mają wytłumaczenia, pytania bez odpowiedzi. - Jeśli znam odpowiedź, to po co o tym pisać – wyjaśnił.

  Twardoch mówił, że bardzo poważnie podchodzi do historycznych realiów w swoich książkach. - Historia interesuje mnie tylko poprzez człowieka. Taka jaką uczono mnie w szkole: abstrakcyjna, z wielkimi liczbami, datami, była pusta i nudna. Ciekawa staje się dopiero z perspektywy człowieka i to tego, który jest jej przedmiotem a n ie podmiotem, tak jak wielcy dowódcy, ludzie którzy ją tworzą.

  Przed rozpoczęciem pisania Twardoch zapoznaje się ze źródłami: dokumentnymi, opracowaniami, pamiętnikami, wspomnieniami. - Jestem pisarzem detalu, muszę je znać nawet jeśli nie wykorzystam. Dlatego otaczam się książkami, wożę je ze sobą wszędzie by były pod ręką. Książki czytane dla przyjemności, nie pracy, czytam na czytnikach, ale w pracy muszę mieć papierowe. To takie dziwactwo, ale zaakceptowałem je bo trochę ułatwia mi pracę.

  Pisarz wyznał, że samego pisania nie lubi i idzie mu ono opornie. - Najmilsze chwile to pomysł na książkę, napisanie konspektu i przedstawianie go wydawcy. Potem jest gorzej i najbliżsi wiedzą, że kiedy piszę lepiej się do mnie nie zbliżać.

  Kolejna książka – pomysł już jest, z pewnością nie będzie poświęcona Warszawie. - Muszę od niej odpocząć, bo teraz kiedy chodzę po ulicach myślę o tym, co tu się dzieło w czasie wojny. To miasto unurzane jest we krwi. Kolejna książka będzie całkiem inna, ale nie powiem jeszcze jaka.

  Pisarz potwierdził, że trwają prace nad ośmioodcinkowym serialem według „Króla”. - Jestem autorem trzech odcinków, razem ze mną pracuje trzech scenarzystów, reżyseruje Jan Matuszyński – mówił Szczepan Twardoch.- O szczegółach będę mógł rozmawiać w połowie grudnia.

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda