Innowacyjne laboratorium badawcze otwarte w Starachowicach

  Innowacyjne laboratorium badawcze otwarte w Starachowicach

  Monika Nosowicz-Kaczorowska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Monika Nosowicz-Kaczorowska
  1/15
  przejdź do galerii

  Monika Nosowicz-Kaczorowska ©Monika Nosowicz-Kaczorowska

  Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratorium badawcze biomasy stałej, biogazu i biopaliw powstało w Starachowicach. To jedna z nielicznych tego typu placówek w kraju. Jej współtwórcami są Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii z Kielc, lider projektu oraz Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach.
  Laboratorium znajduje się w budynku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" należącym do FARR. Powstało dzięki pieniądzom unijnym na wsparcie innowacyjności. Przebudowa hali poprzemysłowej, w którym umiejscowiono laboratorium oraz jego wyposażenie kosztowały około 4,4 miliona złotych.

  W laboratorium prowadzone będą badania chemiczne osadów pofermentacyjnych oraz organicznych, które pozwolą określić zawartość poszczególnych pierwiastków, badania kaloryczności substancji, jej wilgotności czy składu biogazu.
  Z badań skorzystać będą mogły zakłady wykorzystujące odnawialne źródła energii, ale też firmy zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym czy produkcją w branży spożywczej. Początkowo analizy będą wykonywane nieodpłatnie, bo takie jest założenie projektu. Współtwórcy laboratorium mają nadzieję, że pozwoli to na rozreklamowanie usług placówki, z której usług mają w założeniu korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, których nie stać na prowadzenie zaawansowanych technologicznie badań samodzielnie.

  W laboratorium - oprócz wykonywanych badań - wytwarzany będzie także biogaz. Doktor Włodzimierz Grochal, dyrektor do spraw nauki i rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii powiedział, że w mikrobiogazowni o mocy 8 kilowatów z substratów różnego rodzaju wytwarzany będzie biogaz. Będzie on na razie produkowany tylko na własne potrzeby, w przyszłości nie wykluczona jest współpraca z przedsiębiorcami ze Starachowic. Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Karol Kaczmarski podkreślił, że w laboratorium będzie można profesjonalnie badać potencjał odnawialnych źródeł energii.

  W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz oraz instytucji z otoczenia biznesu. Wszystkich witali Karol Kaczmarski, szef rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii i Ryszard Nosowicz, prezes Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego.

  Twórcy placówki usłyszeli gratulacje od wicemarszałka Jana Maćkowiaka, Kazimierza Kotowskiego - członka Zarządu Województwa, Starosty Dariusza Dąbrowskiego, prezydenta Marka Materka, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Cezarego Tkaczyka oraz Sylwestra Kwietnia, szefa Rady Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego. Było oficjalne przecięcie wstęgi, poświęcenie laboratorium oraz jego zwiedzanie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]