Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne operacje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Wycięcie raka z jednoczesną rekonstrukcją

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Nowotwory głowy i szyi są nie tylko bardzo niebezpieczne, ale ich leczenie często bywa również mocno okaleczające. Dzięki innowacyjnym operacjom wprowadzanym przez lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach można tego uniknąć. Nasi specjaliści przeprowadzili już czwarty zabieg polegający na usunięciu nowotworu i jednoczesnej rekonstrukcji. Jedną z pacjentek jest pani Agnieszka Barańska, która zyskała nowe życie.

Innowacyjne operacje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Wycięcie raka z jednoczesną rekonstrukcją

- Radykalność niektórych zabiegów kończy się ciężkim okaleczeniem. Dziś mówimy o Klinice Chirurgii Głowy i Szyi, czyli miejscu, gdzie to okaleczenie jest szczególnie widoczne, ponieważ zabiegi wykonywane są w okolicach twarzy. Na szczęście w tej chwili są takie możliwości, które pozwalają tę naszą radykalność uzupełnić. Są to działania rekonstrukcyjne. Wiążą się ze specjalnymi technikami, ze specjalnymi urządzeniami, ze specjalnym mikroskopem a przede wszystkim musi być kadra – podkreślił profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Doktor Kamil Michta do zastosowania zespoleń mikronaczyniowych podczas operacji jednoczesnego usunięcia i rekonstrukcji krtani przygotowywał się 3 lata. Po godzinach pracy w Kielcach jeździł do Lublina, gdzie przechodził szkolenie. - To ogromny zaszczyt, że mogłem to wprowadzać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Sukcesem całego Centrum jest wykonywanie tego typu operacji – mówił doktor Michta z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Operacja polega na wycięciu nowotworu i zrekonstruowanie ściany gardła. Jest to niezwykle skomplikowany i trudny zabieg, w którym liczy się ogromna precyzja. - Po usunięciu nowotworu w gardle była dziura o średnicy około 5 centymetrów. W to miejsce został wszczepiony płat udowy zaopatrywany przez odgałęzienie tętnicy udowej – opowiadał doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Do tej pory w ten sposób zoperowano 4 osoby. Jedną z nich była pani Agnieszka Barańska. - Było to szczególnie trudne, ponieważ to leczenie w tym przypadku było leczeniem ratunkowym. Nowotwór w gardle środkowym pani Agnieszki najpierw był leczony przy pomocy radioterapii i chemioterapii. Niestety doszło do wznowy choroby i operacja byłaby mocno okaleczająca. Stąd właśnie potrzeba dokładnej rekonstrukcji. Było to trudne i ryzykowne ze względu na stan tkanek – dodaje doktor Okła.

Lekarze dawali pani Agnieszce 5 miesięcy życia. W poniedziałek, 28 marca, minął ponad miesiąc od zabiegu i pacjentka czuje się dobrze. Może mówić i jeść. - Wiadomo, że każdy chce żyć jak najdłużej. Ja też chciałam zobaczyć jak rozwijają się moi wnukowie. Teraz czuje się bardzo dobrze i korzystam z życia – mówi pani Agnieszka.

Lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii chcą przeprowadzać taki zabieg przynajmniej raz w tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie