reklama

INWESTYCJA W KADRY – TO NAPRAWDĘ SIĘ OPŁACA!

Artykuł sponsorowany Zaktualizowano 
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród świętokrzyskich pracodawców. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie do szkoleń, studiów podyplomowych, a także np. kursów doskonalących kwalifikacje zawodowe pracowników. Kwota, jaką otrzymało województwo świętokrzyskie na realizację działań KFS w roku 2020 wynosi 6.800.000 złotych. To o 1,3 mln. więcej, niż w roku bieżącym. Wnio­ski od pracodawców będą przyjmowane przez powiatowe urzędy pracy, które już na początku 2020 roku ogłoszą kolejne nabory.

KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ O ŚRODKI KFS I NA CO MOŻNA JE PRZEZNACZYĆ?

Z wnioskiem o dofinansowanie w ramach KFS może wystąpić każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pra­cownika. Mogą być to zarówno przedsię­biorcy, jak też np. organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, w tym szkoły, urzędy. Ważne jest to, by pracownik, który podnosi kwalifikacje w ramach KFS, był zatrudniony na pod­stawie umowy o pracę – może być to pełen etat, lub jego część. Jak podkreśla Alek­sandra Marcinkowska - Dyrektor Wo­jewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, pracodawca jako osoba pracująca może sam skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich sa­mych zasadach jak jego pracownicy. Środ­ki KFS pracodawca może przeznaczyć m.in. na kursy, szkolenia i studia podyplo­mowe podnoszące kwalifikacje zawodowe. W sytuacji, gdy pracownicy posiadają już wymagane umiejętności, a brakuje im for­malnego ich potwierdzenia w postaci np. konkretnych certyfikatów, bądź upraw­nień zawodowych, można je sfinansować ze środków KFS.

JAKIE KWOTY MOŻNA UZYSKAĆ i CZY WYSTĘPUJE WKŁAD WŁASNY?

Całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% prze­ciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (w roku bieżącym była to kwota ok. 13.700 zł.) Jest to jednak dofinansowanie maksymalne; w praktyce o wysokości przyznanego dofinansowania decyduje weryfikacja przez PUP rzeczy­wistych kosztów danego kursu, szkolenia bądź studiów podyplomowych. Praco­dawca starający się o pozyskanie środków KFS musi każdorazowo wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego pokry­je KFS. Wyjątek stanowią mikroprzed­siębiorstwa tj. pracodawcy zatrudnia­jącego do 10 osób, które są zwolnione z obowiązku wnoszenia wkładu własnego.

JAK UBIEGAĆ SIĘ O ŚRODKI KFS?

Wniosek o dofinansowanie kształcenia ze środków KFS musi być złożony przez pracodawcę - nie jest możliwe jego zło­żenie przez pracownika. Pracodawca składa wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wnioski składa się wyłącznie w terminach i na zasadach ogłaszanych przez poszczególne PUP-y, w odpowiedzi na ogłoszony nabór. Na stronach interne­towych każdego PUP można znaleźć re­gulamin przyznawania środków KFS, jak również wzory wniosków, załączników, itp. We wniosku należy określić m.in. ro­dzaj kursu lub szkolenia, jego rzeczywiste koszty (muszą być zgodne ze stawkami rynkowymi), informację o jednostce szko­lącej, zakresie jej uprawnień oraz uzasad­nić potrzebę podniesienia kwalifikacji przez konkretną osobę z punktu widzenia potrzeb pracodawcy. Należy ponadto po­informować o planach dotyczących dal­szego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS. Istotne jest również to, by każdy wniosek „wpisywał się” w przy­najmniej jeden z priorytetów, określanych corocznie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego
Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego

Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że wysokie kwalifikacje pracowników to ich największy kapitał. Nie zawsze jednak pracodawca, a tym bardziej sam pracownik, może sobie pozwolić na sfinansowanie niekiedy kosztownych szkoleń, dodatkowych uprawnień bądź przydatnych certyfikatów. Tu z pomocą przychodzi Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Od 2014 roku, a więc od momentu wprowadzenia KFS, w naszym regionie skorzystało z niego już 800 pracodawców i 13 tysięcy pracowników.

Ze środków KFS można sfinansować m.in:
• kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
• egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Priorytety wydatkowania środków KFS na rok 2020 określone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
• wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
• wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
• wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
• wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii
i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
• wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
• wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
• wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3