Inwestycje w 2020 roku

Materiał informacyjny Gminy Wolanów

INWESTYCJE W OŚWIATĘ

Zagospodarowany teren przy PSP w Sławnie.

Nowa instalacja C.O. w szkole w Bieniędzicach.

Tegoroczny budżet Gminy Wolanów uwzględnia kolejne inwestycje w zakresie oświaty. Jedna z nich dotyczy rozbudowanej w roku ubiegłym szkoły podstawowej w Sławnie. Po uporządkowaniu pierwotnej części obiektu z zewnątrz poprzez termomodernizację, w roku bieżącym modernizacji podlega instalacja elektryczna w starej część szkoły. Trwające przez całe wakacje prace przewidują wykonanie nowej instalacji elektrycznej i teleinformatycznej oraz jej zabudowę w podwieszanych sufitach. Wnętrze starego budynku poza bezpieczną i bezawaryjna siecią uzyska nowoczesny i estetyczny wygląd i nie będzie kontrastować z dobudowaną częścią nowej szkoły. Wartość inwestycji to kwota ponad 300 tys. zł.

Placówka oświatowa w Sławnie zyska również dodatkowy teren na potrzeby szkoły. Sąsiadująca ze szkołą działka po latach uzyskała oficjalny zjazd z drogi krajowej i została utwardzona, tak aby mogła służyć jako miejsce parkingowe dla pracowników szkoły i rodziców uczniów. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i płynny ruch samochodowy w obrębie szkoły, która od nowego roku szkolnego została połączona z funkcjonującym po przeciwnej stronie drogi przedszkolem w jedną jednostkę tj. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sławnie.

Szkoła Podstawowa w Bieniędzicach zyska nowoczesne ogrzewanie gazowe. Ta niewielka pod względem liczby uczniów placówka doczekała się modernizacji instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą źródła ciepła. Dotychczasowe instalacje pochodzą z lat 80-tych XX wieku i wykonane zostały z zaangażowaniem finansowym rodziców uczniów. Placówka posiadała wyeksploatowaną kotłownię węglową. Ostatni sezon grzewczy budził niepokój dyrekcji szkoły oraz włodarza gminy Wolanów z uwagi na kiepski stan techniczny kotłów grzewczych i naczyń wyrównawczych znajdujących się w szkole, stąd decyzja Wójt Gminy Wolanów – Ewy Markowskiej - Bzducha o rozszerzeniu zakresu prac modernizacyjnych nie tylko o kotłownię, ale również o wymianę całej sieci CO w obiekcie. Wartość prac modernizacyjnych to kwota około 350 tys. zł. Prace dobiegają końca i nowy sezon grzewczy dla tej szkoły będzie znacznie bardziej przyjazny dla środowiska.

BĘDZIE JAŚNIEJ
Budżet roku 2020 to kolejne odcinki oświetlenia dróg i ulic na terenie Gminy Wolanów. Na budowę oświetlenia i opracowanie projektów technicznych w budżecie gminy zabezpieczono kwotę ponad 467 tys. zł. Nowe odcinki oświetlenia są budowane w Kacprowicach, Wawrzyszów – Dzika Niwa oraz w Kowali Duszocina. W tym roku powstają również projekty na oświetlenie odcinka drogi w Wawrzyszowie, Wolanowie, Bieniędzicach, Mniszku, Ślepowronie, Sławnie w kierunku Podlesia oraz Strzałkowie w kierunku Sabatu.

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ
Uruchomiony w kwietniu 2020 roku Posterunek Policji w Wolanowie wyposażony zostanie w dodatkowy pojazd służbowy, którego zakup Gmina Wolanów dofinansuje kwotą 60 tys. zł. Taka pozycja znalazła się w tegorocznym budżecie Gminy Wolanów.
ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWEJ I DOTACJE NA PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW
Rozwijająca się dynamicznie zabudowa mieszkaniowa na terenie gminy Wolanów wymaga dalszej rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, stąd tegoroczny budżet przewiduje wykonanie dokumentacji na rozbudowę wodociągu w Garnie przy ul. Leśnej, w Wolanowie, w Młodocinie Większym oraz w Bieniędzicach. Projektowana jest również sieć kanalizacyjna dla miejscowości Ślepowron i Sławno z przesyłem ścieków do miejskiej oczyszczalni w Radomiu. W pierwszych miesiącach roku wybudowano nowy odcinek kanalizacji w miejscowości Strzałków za kwotę ponad 300 tys. zł.

Dla Mieszkańców miejscowości, w których nie przewiduje się w najbliższym czasie budowy sieci kanalizacyjnej, szczególnie dla nieruchomości zamieszkałych położonych poza biegiem drogi krajowej nr 12 uruchomiony został gminny program dotacji do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Kwota dotacji wynosi do 50% kosztów budowy takiej oczyszczalnie, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. W roku bieżącym na ten cel w budżecie przeznaczono kwotę 122 tys. zł. Nabór wniosków trwa do wyczerpania alokacji środków w budżecie gminy Wolanów. Program będzie kontynuowany w latach kolejnych.

DOBRA ZMIANA
Niechlubna wizytówka Gminy w formie zdewastowanego budynku w centrum Wolanowa doczekała zmiany. W ramach tegorocznego budżetu ogłoszony został przetarg na „Przebudowę, nadbudowę i termomodernizację budynku Ośrodka Kultury w Wolanowie wraz z budową zbiornika na nieczystości ciekłe oraz niezbędną infrastrukturą”.
Projekt przewiduje prace budowlane pozwalające na przywrócenie dawnej funkcji obiektu tj. działalność ośrodka kultury i biblioteki a także ochotniczej straży pożarnej. Inwestycja zaplanowana została na trzyletni okres realizacji tj. październik 2020 – lipiec 2022. Na inwestycję planuje pozyskać się środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Projekt przygotowano z uwzględnieniem zasad nowoczesnego budownictwa niskoenergetycznego. Będzie posiadał własną instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.

Jak mówi Wójt Gminy Wolanów dr Ewa Markowska - Bzducha wszystkie te działania są możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy ze Społecznością Gminy Wolanów reprezentowaną przez Radę Gminy Wolanów i ciężką pracę Pracowników Urzędu Gminy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3