Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje za miliony złotych w gminie Pacanów. Pomoże Polski Ład

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Ceremonia podpisania umowy w gminie Pacanów.
Ceremonia podpisania umowy w gminie Pacanów. gmina Pacanów
Gmina Pacanów zakończyła procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy kolejnej, wielkiej inwestycji z dofinansowaniem rządowym w ramach „Polskiego Ładu”.

W czwartek, 20 kwietnia, burmistrz Wiesław Skop i skarbnik gminy Dorota Adamczyk podpisali umowę z firmą „ZRB, Roman Olszowy” z miejscowości Kosowy w województwie podkarpackim na wykonanie szeroko rozumianej termomodernizacji budynków trzech szkół w Pacanowie, Ratajach Słupskich i Oblekoniu oraz świetlicy wiejskiej w Żabcu i i części remizy strażackiej w Pacanowie. Podpisanie umowy nastąpiło w obecności posła na Sejm Michała Cieślaka , Rady Miejskiej, dyrektorów i przewodniczących rad rodziców oraz sołtysów.

Wartość tego kontraktu opiewa na 5,892 miliona złotych, w tym 4,5 miliona to wsparcie rządowe, a 1,392 miliona, to środki budżetowe gminy, co stanowi około 23 procent całości kosztów. Rada Miejska w Pacanowie zabezpieczyła na wniosek burmistrza niezbędny wkład własny gminy w czasie sesji nadzwyczajnej 31 marca.

Prace ruszą wiosną tego roku ze szczególną intensyfikacją w okresie ferii letnich i zimowych – także w 2024 roku. Terminy te nie są przypadkowe, gdyż chodzi o takie prowadzenie robót, by nie zakłócały one przebiegu zajęć szkolnych. W zakresie termomodernizacji znajdą się między innymi modernizacja tradycyjnych systemów ogrzewania budynków szkół , gazowo – olejowych i wsparcie systemów grzewczych pompami ciepła zasilanymi panelami fotowoltaicznymi, wymiana części instalacji grzewczych, instalacji elektrycznych i oświetleniowych na bardziej oszczędne, wymiana części stolarki okiennej na PCV, docieplenie budynków : świetlicy w Żabcu i części strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacanowie.

- Głównym celem tej inwestycji jest poszukiwanie oszczędności w wydatkach dotyczących ogrzewania pomieszczeń i zasilania energetycznego. Przypomnę, że samorząd otrzymał na ten rok 7,1 miliona złotych subwencji oświatowej z budżetu państwa , a wyda na utrzymanie szkół i przedszkoli ponad 13 milionów złotych. Ponadto wojna na Ukrainie i inflacja spowodowały gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania i energii. Zatem nasze działanie jest w tej sytuacji bardziej niż konieczne - powiedział burmistrz Wiesław Skop.

Zadowolenia z podjętych działań nie kryją także dyrektorzy największych placówek oświatowych.

- Ogromnie się cieszę, że termomodernizacja dojdzie do skutku. Nasze instalacje centralnego ogrzewania i elektryczna pamiętają lata siedemdziesiąte minionego wieku. Trudno w tej sytuacji mówić o ich efektywności. Wymiana instalacji, wykonane nowej kotłowni, zainstalowanie pomy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych z pewnością obniży koszty i poprawi nasze zabezpieczenie w dobie kryzysu energetycznego. Przy tej okazji zostanie także rozwiązana kwestia odwodnienia budynku i izolacji przeciwwilgociowej piwnic , które ulegają zalewaniu w czasie nawalnych deszczy – komentowała Małgorzata Stańczyk - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pacanowie.

W podobnym tonie ocenia projekt dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich Krzysztof Eliasz.

- To bardzo dobra wiadomość, w szczególności dla uczniów, rodziców , nauczycieli i dla mnie osobiście. Bardzo zabiegałem u burmistrza i radnych o te niezbędne działania, pokazując najsłabsze punkty infrastruktury placówki. Najbardziej pilnym jest dokończenie wymiany stolarki okiennej, realizowanej etapami ze środków gminy od dwóch lat, remont kotłowni wraz z wymianą źródła ogrzewania na energooszczędne, w tym montaż nowego kotła olejowego oraz pompy ciepła pracującej w układzie biwalentnym, wymiana instalacji oraz montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy 29,64 kilowata. Wszyscy bardzo się cieszymy, gdyż po remoncie obiekt bardzo zyska wizualnie, ale najważniejsze będą uzyskane oszczędności na ogrzewaniu i energii elektrycznej - mówił.

Warto także zaznaczyć, że równolegle trwały prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu na termomodernizację budynku oświatowego w Wójczy. W tym przypadku gmina pozyskała niemal dwa miliony złotych dotacji rządowej w ramach programu pomocy gminom popegeerowskim, także z „Polskiego Ładu”.

W tym przypadku zakres prac obejmuje kompleksową wymianę instalacji grzewczej i elektrycznej, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg , docieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych i przebudowę zadaszenia. 11 kwietnia gmina ogłosiła przetarg na realizację tego zadania.

Tego dnia w gminie Pacanów podpisano również umowy na dwie inwestycje drogowe - przebudowę drogi wewnętrznej obręb Kółko Żabieckie i przebudowę drogi gminnej Komorów- Kółko Żabieckie, ale także na prace wykończeniowe zaplecza sanitarno- socjalnego na stadionie GLKS Zorza- Tempo Pacanów z udziałem środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wartość wszystkich inwestycji to ponad 8 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie