Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynieria biomedyczna nowym kierunkiem studiów w Kielcach. Wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechnika Świętokrzyska pracują nad stworzeniem nowej oferty kształcenia dla młodych ludzi. Ma powstać kierunek inżynieria biomedyczna, który połączy doświadczenia kadry i bazy naukowej oraz dydaktycznej obu publicznych kieleckich uczelni.

W środę, 7 października, podczas inauguracji roku akademickiego w Politechnice Świętokrzyskiej profesor Zbigniew Koruba – rektor uczelni - zapowiedział współpracę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego nad utworzeniem nowego kierunku kształcenia w Kielcach: - Rozpoczęliśmy już pracę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego nad utworzeniem nowego wspólnego kierunku studiowania – inżynieria biomedyczna – powiedział profesor Zbigniew Koruba.

O nowej ofercie kształcenia, będącej platformą współpracy obu uczelni mówi profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: - Po skróconym do niezbędnego minimum okresie przygotowawczym, obecnie przeszliśmy wraz z naszymi partnerami z Politechniki Świętokrzyskiej w fazę intensywnych prac nad opracowaniem szczegółowego programu kształcenia na tym kierunku. Planujemy uruchomić inżynierię biomedyczną już od następnego roku akademickiego, to jest 2021/22. W praktyce to bardzo krótki czas, jednak mam wszelkie podstawy, by sądzić, że jest to termin realny. Jednocześnie mam nadzieję, że przedsięwzięcie to będzie stanowiło pierwszy istotny krok wykonany w stronę zbliżenia naszych uczelni. Już wspólnie z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej myślimy o intensyfikacji współpracy w obszarze nauki i przedsiębiorczości. To z kolei pozwoli obu uczelniom lepiej wykorzystać ulokowany w nich potencjał badawczy.

Czym jest inżynieria biomedyczna? To nauka łącząca wiedzę z pogranicza nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Główne zagadnienia, które obejmuje, to: bioinformatyka, informatyka medyczna, diagnostyka obrazowa, telemedycyna, przetwarzanie sygnałów biologicznych, biomechanika, biomateriały, analiza systemowa, modelowanie trójwymiarowe i optyka biomedyczna. Te wiedzę wykorzystuje się w udoskonalaniu produkcji i obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, oprzyrządowania obrazującego, wyposażenia laboratoryjnego, leków i wyrobów terapeutycznych. Inżynieria biomedyczna stanowi również obszar zainteresowania instytucji zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie