Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie szukają pracy

(maw), Gazeta Pomorska
archiwum
Jeszcze kilka tygodni temu to pracodawcy bili się o inżynierów. Teraz, na skutek kryzysu w gospodarce, jest odwrotnie: z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach wynika, że ponad 52 procent inżynierów aktywnie poszukuje pracy.

Są wśród nich absolwenci m.in. takich kierunków jak: budownictwo, mechanika czy chemia, czyli potencjalni pracownicy w sektorach, które kryzys dotknął najmocniej. Z tego też powodu są oni bardziej elastyczni co do branży firmy i oferowanych warunków finansowych. - Większość z nich na jakiś czas zrezygnuje z marzeń. Szczególnie ci, którzy od dziecka chcieli pracować dla przemysłu motoryzacyjnego teraz będą musieli stawiać pierwsze kroki w innych branżach - mówi Anna Olech, konsultant z Banku Danych o Inżynierach.

Alternatywą dla tych, którzy mimo wszystko wiążą swoją przyszłość zawodową np. z motoryzacją, są oferty praktyk. W ostatnim czasie wiele firm, w wyniku cięcia kosztów zatrudnienia, postawiło na rekrutację praktykantów. Tę tendencję doskonale odzwierciedlają odbywające się w wielu portalach obecnie wirtualne targi pracy. Zdecydowana większość ofert przedstawianych przez pracodawców, dotyczy praktyk i staży.
Wracają z zagranicy
Inżynierom poszukującym obecnie pracy rośnie konkurencja w postaci inżynierów powracających z zagranicy.

Ewa Gumbarewicz, psycholog w Banku Danych o Inżynierach, mówi wprost: - Inżynierowie pracujący na Wyspach, zwłaszcza ci z sektora budownictwa, coraz częściej zgłaszają zainteresowanie ofertami i są w stanie stawić się w Polsce na rozmowę kwalifikacyjną.

Wciąż liczną grupę, prawie 36 proc., stanowią inżynierowie, którzy zdecydują się na zmianę pracy, o ile dostaną lepszą propozycję. W tej grupie są zapewne inżynierowie z doświadczeniem zawodowym i znajomością języków obcych. Im raczej utrata pracy nie grozi. Patrząc na deficyt inżynierów w ostatnich latach, można przypuszczać, że zwolnienia dotkną ich w niewielkim stopniu. Dlatego też jeśli już poszukują oni pracy, to tylko ze względu na chęć podniesienia standardu życia czy nowe wyzwania.

Takie studia wybierają
Kobiety najczęściej studiują na wydziałach ściśle związanych z budownictwem (architektura, konstrukcje budowlane, inżyniera środowiska). Po uzyskaniu tytułu inżyniera (o ile decydują się na podjęcie pracy zgodnej z kierunkiem swojego wykształcenia) pracują w działach: budownictwo, instalacje sanitarne, czy branża spożywcza, a także chemiczna.

Do popularnych wśród kobiet dyscyplin technicznych należy również motoryzacja, administracja, czy edukacja. Z kolei mężczyźni podejmują pracę w: lotnictwie, gazownictwie, służbach mundurowych, górnictwie, geologii i rolnictwie.

Mężczyźni mogą liczyć na miesięczną pensję w wysokości 4679 zł, a kobiety - 3697 zł.

Źródło: Gazeta Pomorska "Zatrudnienie. Inżynierowie są gotowi wrócić do kraju z zagranicy"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie