Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iran: Rośnie napięcie w Cieśninie Hormuz. Czy jest coraz bliżej wojny w Zatoce Perskiej?

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Okręt USS Boxer
Okręt USS Boxer KEYPHER STROMBECK/AFP/East News
Konflikt z Iranem. Cieśnina Hormuz: Po niedawnym zajęciu tankowca przez irańską Gwardię Republikańską, w czwartek Amerykanie zestrzelili irańskiego drona nad Cieśniną Hormuz. Napięcie w regionie nie spada, a eksperci obawiają się eskalacji konfliktu.

Amerykański okręt szturmowy USS Boxer zestrzelił w czwartek wieczorem irańskiego drona, który zbliżył się na 900 metrów do amerykańskiej jednostki. Do incydentu doszło w Cieśnienie Hormuz, na wodach międzynarodowych. To kluczowy slak morski dla tankowców płynących z ropą z Zatoki Perskiej.

Irańczycy zaprzeczają, by stracili drona, jednak prezydent USA Donald Trump w przemówieniu podał szczegóły zbrojnej akcji. Zaznaczył, że dron zbliży się na odległość około tysiąca jardów (900 metrów) do okrętu oraz ignorował sygnały wzywające do wycofania się. - Stanowił on zagrożenie dla okrętu i jego załogi, zatem został zniszczony - powiedział Donald Trump.
- To kolejny prowokacyjny i wrogi ruch ze strony Iranu wobec okrętów operujących na wodach międzynarodowych - powiedział Donald Trump.

Źródło:
RUPTLY

Zestrzelenie irańskiego drona jest kolejnym incydentem zaogniającym sytuację w regionie. Irańska Gwardia Republikańska w niedzielę zatrzymała tankowiec płynący pod flagą Panamy, przewożący milion litrów ropy naftowej.

Kilka tygodni wczesniej doszło do ataków na dwa tankowce przepływające przez Cieśninę Hormuz - Iran odrzuca zarzuty przeprowadzenia ataku na te statki - a także do zestrzelenia amerykańskiego drona. Według władz irańskich dron znajdował się nad wodami irańskimi, amerykańskie władze twierdzą natomiast, że nad wodami międzynarodowymi.

Po tamtym incydencie pod koniec czerwca już omal nie doszło do rozpoczęcia wojny z Iranem. Według informacji prasowych prezydent Donald Trump miał wydać rozkaz do zbombardowania celów w Irania, ale jeszcze przed wystrzeleniem rakiet rokaz odwołał.
Wielu ekspertów zastanawia się czy sytuacja w regionie może rzeczywiście doprowadzić do konfliktu zbrojnego. Wydaje się, że żadnej ze stron nie jest on na rękę, jednak jeśli zostaną doprowadzone do ostateczności, wówczas może wystarczyć jednak prowokacja, by doprowadzić do wybuchu.

Oecny konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Iranem zaczął narastać po tym, jak w 2018 roku prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z umowy o zawieszeniu sankcji ekonomicznych wobec Iranu w zamian za znaczące ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego i rakietowego tego kraju. Umowę w 2015 roku podpisały m.in. kraje UniiEuropejskiej i Stany Zjednoczone prezydenta Obamy.

Donald Trump uznał, że umowa jest niekorzystna, gdyż pozwala Iranowi na dalsze prace nad projektem nuklearnym. Przywróceone sankcje mocno uderzają w gospodarkę Iranu i władze mogą obawiać się rewolty społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Iran: Rośnie napięcie w Cieśninie Hormuz. Czy jest coraz bliżej wojny w Zatoce Perskiej? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie