Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iść w stronę słońca. Niesamowite włoszczowskie pejzaże w fotografii Moniki Świerczyńskiej. Zobacz zdjęcia

Iwona Boratyn
Włoszczowski pejzaż w fotografii Moniki Świerczyńskiej.
Włoszczowski pejzaż w fotografii Moniki Świerczyńskiej. Monika Świerczyńska
Wiejskie krajobrazy i sielskie pejzaże inspirowały od wieków malarzy, pisarzy, a współcześnie fotografów. Nic nie jest piękniejszym doznaniem jak łąka pełna kwiatów, lustro wody, szachownice pól, dywan łąk, głosy ptaków, tajemnice lasu - robią wrażenie na każdym, kto kocha naturę.

Są fotograficy, których niesie mechanika, przemysł, surowość stali czy betonu i znakomicie łapią w obiektyw gwar wieżowców i szum fabrycznych hal, zakorkowane ulice wielkich miast. Monika Świerczyńska kocha włoszczowskie krajobrazy. Czeka na kropelkę rosy, wędrówki słońca, biegnie polnymi drogami, chwyta szron i dotyka mgły. Szuka bociana w zaroślach. Jest blisko natury, jej piękna, które dzięki fotografiom Moniki na każdym kroku urzeka także nas.

W takiej fotografii – spontanicznej, pełnej życia nie trzeba przygotowywać planu, oświetlenia, robić seryjnych zdjęć dotąd aż, wychodzi piękniejsze od poprzedniego. W foto pejzażu trudno wybrać te najbardziej udane, bo wszystkie mówią o czymś niepowtarzalnym.

Henri Cartier Bresson - wybitny fotograf, twórca koncepcji „decydującego momentu” był niepodważalnym autorytetem w dziedzinie fotoreportażu. Miał rzadki dar pozostania niezauważonym nawet przez osoby fotografowane. Pejzaż to jeden z najpopularniejszych tematów fotograficznych. Ale mogą się nim zajmować ci, którzy lubią prostotę i dynamiczne kadry. Sprzęt jest ważny, jednak ważniejsze jest ciekawe postrzeganie krajobrazu i trochę szczęścia do warunków pogodowych. Ważne jest, aby zastanowić się nad zdjęciem. Czasem jeden krok, odrobinę inny kąt lub zmiana czasu ekspozycji może bardzo wpłynąć na ostateczny efekt. Autor ma w głowie, jak powinno wyglądać zdjęcie. Wszystko zgodnie z duchem Henriego Cartier Bressona i jego przywołaną koncepcją „decydującego momentu” w fotografii.

Bresson mawiał, że: „Twoje pierwsze 10 tysięcy zdjęć będzie najgorsze.” Zakładał, że każdy może być dobrym fotografem i twórcą rewelacyjnego ujęcia, jednak to praktyka czyni mistrza. Najważniejsze jest baczne obserwowanie i refleks. Fachowcy nazywają go „foto-filozofem”. On sam twierdził, że nigdy nie był fotoreporterem i, że „ludzie myślą o wiele za dużo o technice, a za mało o widzeniu”.

„Foto” – znaczy po prostu światło. To idźmy za światłem, które pokazuje nam pasjonatka fotograficznego krajobrazu Monika Świerczyńska - z zawodu nauczycielka, obecnie pracująca w Zespole Placówek Oświatowych w Koniecznie.

Zapraszamy do oglądania zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie