Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Parada Psów w Kazimierzy Wielkiej z okazji święta patrona miasta - świętego Rocha. Zobacz zdjęcia

Maria Kwiecińska
Gmina Kazimierza Wielka
We wtorek 16 sierpnia odbyło się święto patrona Kazimierzy Wielkiej - świętego Rocha. Z tej okazji miała miejsce IV parada psów.

IV parada psów świętego Rocha

Zbiórka uczestników wydarzenia zaplanowana była na godzinę 17.00 pod pomnikiem świętego Rocha. Jak informuje Gmina Kazimierza Wielka, to stamtąd wyruszył przemarsz psów - małych, dużych, rasowych i kundelków - wraz z ich właścicielami. Parada kilkudziesięciu psów spod figury świętego dotarła na kazimierski rynek.

Święty Roch patronem Kazimierzy Wielkiej

Święty Roch ustanowiony został patronem Kazimierzy Wielkiej na sesji Rady Miasta i Gminy w dniu 27 maja 2020 roku, między innymi ze względu na legendę, według której święty uchronił Kazimierzę przed zarazą. Święty Roch żył w XIV wieku. W Polsce był czczony już w XV wieku, obok świętego Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy.
W ikonografii święty Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok. To właśnie dlatego z okazji święta patrona Kazimierzy organizowana jest od kilku lat parada psów.
Święty Roch jest również patronem Montpellier, Parmy, Wenecji, Sokołowa Podlaskiego, Zatora, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy, więźniów oraz zwierząt domowych. Wspomnienie liturgiczne świętego Rocha w Kościele katolickim obchodzone jest 16 sierpnia.

Figura świętego po latach wróciła na dawne miejsce

Przypomnijmy, że w niedzielę, 20 sierpnia 2017 roku poświęcona została w Kazimierzy Wielkiej odnowiona figura świętego Rocha, która po pół wieku wróciła na dawne miejsce. Uroczystego poświęcenia dokonał biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski.
Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch przypomniał wtedy mieszkańcom gminy historię związaną z figurą świętego Rocha:
„Przyszedł rok 1848. W tym roku przyszło wielkie nieszczęście na nasz kraj z tego powodu, że nawiedziła nas wielka choroba morowego powietrza, zwana u nas cholerą. (…) Kazimierza nasza nie pozostała wolna od tej choroby strasznej, nie było domu, żeby kto nie umarł na tę chorobę. Całe szczęście było, że cholera przyszła do Kazimierzy przed zimą, kiedy przyszły wielkie mrozy, choroba zupełnie wygasła. W 1852 roku ze składek parafialnych została zakupiona i sprowadzona figura świętego Rocha, patrona od morowego powietrza.
Figura ta postawiona została przy drodze pod Wiklem na pamiątkę wygasłej choroby (…)”.
Tak opisuje genezę posadowienia figury św. Rocha w Kazimierzy Wielkiej Józef Szmigiel w „Pamiętnikach rodzinnych”.
O dalszych losach figury decydował bieg historii, niestety historii niezbyt przychylnej świętemu. Na początku lat 60-tych XX wieku przeniesiono figurę na cmentarz pod pretekstem budowy ronda. Dwa lata temu figura wróciła do centrum Kazimierzy Wielkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto