Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX Dzień Weterana w Kielcach, czyli o tym, jak historia spotkała się ze współczesnością [ZDJĘCIA]

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Aleksander Piekarski
Przed laty byli skłonni poświęcić życie walcząc o swoją ojczyznę, a dziś spotykają się nie na polu bitwy, ale na obchodach swojego święta. Kilkunastu kombatantów z naszego regionu 11 września gościło w Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie zorganizowano IX Wojewódzkie Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Rola weteranów wczoraj i dziś

Weterani II Wojny Światowej spotkali się, by wspólnie zaakcentować wyjątkowy dzień. Przygotowano dla nich występy artystyczne uczennic Niepublicznej Szkoły Muzycznej 1-szego stopnia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, które zaśpiewały i zagrały na skrzypcach nie tylko patriotyczne piosenki, ale też wesołe utwory, które przypadły do gustu słuchaczom. Z młodymi artystkami nad programem pracowała Faustyna Tarasek. Na scenie można było zobaczyć również Bożenę Fijałkowską z zespołu Passionata, która wykonała piosenkę „Kawiarenki”.

Wszystkich zaproszonych gości powitał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, gospodarz wydarzenia.
- Spotykamy się już po raz dziewiąty, a te spotkania zawsze nas cieszą. Ich głównym celem jest oczywiście integracja środowisk kombatanckich w naszym regionie, ale to również szansa, by razem podjąć refleksję na temat tego, co jeszcze wspólnie możemy zrobić. Jest to też okazja, by wspomnieć tych, którzy odeszli - mówił Adam Jarubas podkreślając, ze tegoroczne obchody są wyjątkowe z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marszałek wspomniał też o roli, jaką weterani II Wojny Światowej odegrali już w czasach znacznie bardziej współczesnych. - W 1998 roku, gdy rozważane były różne scenariusze dotyczące naszego regionu, kombatanci nie mieli wątpliwości - wszystkie organizacje domagały się autonomii województwa, za co dziś jeszcze raz dziękujemy - powiedział Adam Jarubas.

Wspomnienia dawnych lat

Będąc w Wojewódzkim Domu Kultury można było odnieść wrażenie, że historia spotkała się tam ze współczesnością. Na sali dało się zauważyć kilkanaście osób, które brały udział w wydarzeniach, o których większość z nas jedynie czytała. Wśród gości był choćby Henryk Dłużewski, 102-latek z Kielc, architekt i autor projektów wielu pomników, a ostatnio - gwiazda kampanii przygotowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wojnę wspomina pan Henryk? Gdy wybuchła miał 23 lata i był na pierwszym roku studiów.

- Radio nadało, że Niemcy napadli na Polskę. Zaraz po tym zobaczyłem dwa niemieckie Messerschmitty, które latały nad naszym niebem – wspomina 102 –latek i wyjaśnia, że niedługo później musiał się ukrywać w leśniczówce koło Ożarowa, ponieważ Niemcy polowali nie tylko na wojskowych, ale także na studentów. Mężczyzna podczas wojny uczestniczył w tajnym nauczaniu. - Nieraz zdarzyło mi się skakać z pociągu i uciekać przed okupantem. Nie chodziło już nawet o takiego „pionka” jak ja, ale gdyby Niemcy dostali mój indeks, poznaliby nazwiska wszystkich wykładowców - mówi 102 - latek.

Warto podkreślić, że najstarszym kombatantem z naszego regionu jest 106-letni Leon Kaleta, oficer Wojska Polskiego, żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz weteran kampanii wrześniowej. Pan Leon jest prawdopodobnie najstarszym oficerem w Polsce i jednym z najstarszych weteranów w Europie.

Album „Kombatanci Ziemi Świętokrzyskiej w obiektywie”
Dla wszystkich uczestników IX Wojewódzkich Obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przygotowano niespodziankę. Był to album zdjęciowy pod tytułem „Kombatanci Ziemi Świętokrzyskiej w obiektywie” wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. – Chcieliśmy pokazać, jak bogata i żywa była dotychczasowa współpraca kombatantów z samorządem województwa. Zaowocowała ona między innymi programem Świętokrzyskie Porozumienie Szpitale i Przychodnie Przyjazne Kombatantom. Ale w tym czasie miało miejsce również wiele spotkań i wydarzeń, z których zachowała się bogata dokumentacja zdjęciowa. Naszym zdaniem warto ją rozpowszechnić, a będzie to też miła pamiątka dla kombatantów i ich rodzin – mówią redaktorzy albumu, Marian Kolus i Dariusz Detka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

ZOBACZ TEŻ: Michał Wiśniewski zaśpiewał na Dożynkach w Bogorii

ZOBACZ TEŻ: Magiczne Zakończenie Lata z RMF FM

ZOBACZ TEŻ: Jak nie zatruć się grzybami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie