Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba przyjęć wyda zwolnienie lekarskie

Redakcja
archiwum
Do świętokrzyskiego NFZ coraz częściej trafiają sygnały, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i na izbach przyjęć lekarze nie chcą wypisywać zwolnień lekarskich i odsyłają chorych do lekarzy pierwszego kontaktu.

Co powinien otrzymać pacjent?

Co powinien otrzymać pacjent?

Po zakończeniu leczenia szpitalnego, także w SOR czy izbie przyjęć, pacjent powinien otrzymać:
- kartę informacyjna
- skierowanie na świadczenia zalecane w karcie, np. skierowanie do poradni specjalistycznej (jeżeli jest konieczne ze względu na kontrolę stanu zdrowia czy kontynuację leczenia w warunkach ambulatoryjnych)
- recepty na zalecone leki, zlecenie na środki pomocnicze i wyroby ortopedyczne
- ewentualne zlecenie na transport
- zaświadczenie o niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie).

- Trafiłem na SOR ze złamaną ręką - opowiada młody mężczyzna. - Na szczęście złamanie nie było skomplikowane, po prześwietleniu założono mi gips i odesłano do domu. Kiedy spytałem się o zwolnienie lekarskie, usłyszałem: to nie nasza sprawa, proszę iść do lekarza do swojej przychodni…

Zmęczony pacjent, z bolącą i usztywnioną ręką następnego dnia udał się do swojej przychodni. Lekarz rodzinny wprawdzie zwolnienie wypisał, ale …
- Ja w ogóle nie powinienem tego robić, nie badałem pana po złamaniu, nie wiem ile czasu ręka powinna być w gipsie- tłumaczył pacjentowi. - Wypiszę druk na 14 dni, ale po ewentualne przedłużenie proszę się zgłosić nie do mnie, ale do lekarza, który zakładał gips i udzielał pomocy.

Niestety, takie sytuacje nie należą do sporadycznych. Do świętokrzyskiego NFZ stale dzwonią pacjenci, którym udzielono pomocy na SOR czy też w izbie przyjęć, decyzją lekarza nie musieli pozostawać w szpitalu na dalszym leczeniu, mogli się kurować w domu. I pytają co mają robić, ponieważ ten sam lekarz zalecający pozostanie w domu, odmówił im wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

- A powinien, to należy do jego obowiązków - tłumaczy Wojciech Mazur, kierownik Sekcji Skarg i Wniosków świętokrzyskiego NFZ. - Przede wszystkim zaświadczenie to zawsze wydaje ten lekarz, który bada pacjenta, zaleca leczenie i na tej podstawie podejmuje decyzję o czasowej niezdolności do pracy. Bez względu na to, gdzie ma miejsce to badanie. Zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku - niedopuszczalnym jest odsyłanie pacjenta lub jego rodziny z kartą informacyjną w celu wystawienia zwolnienia do innego lekarza, na przykład do przychodni rejonowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie