Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba Tradycji Szlachty Zaściankowej Ziemi Sandomierskiej i Tarnobrzeskiej działa już w Trześni (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Ciekawą inicjatywą Wojciecha Kasaka jest utworzenie ściany herbowej, na której obecnie prezentowanych jest 8 herbów ufundowanych przez mieszkańców wywodzących się ze szlachty zaściankowej tutejszych ziem
Ciekawą inicjatywą Wojciecha Kasaka jest utworzenie ściany herbowej, na której obecnie prezentowanych jest 8 herbów ufundowanych przez mieszkańców wywodzących się ze szlachty zaściankowej tutejszych ziem Klaudia Tajs
Herb Jastrzębiec rodziny Adamskich z Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z kilku herbów dawnej szlachty zaściankowej, jaki można oglądać w Karczmie Jandura w Trześni, koło Sandomierza. Z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego Lanca została tu otwarta Izba Tradycji Szlachty Zaściankowej Ziemi Sandomierskiej i Tarnobrzeskiej.

Z pomysłem utworzenia Izby Tradycji Szlachty Zaściankowej do Leszka Surdego, wójta gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim, jakiś czas temu przyszedł pomysłodawca Wojciech Kasak, który prowadzi grupę rekonstrukcyjną. - Pan Wojtek jest emerytowanym oficerem Państwowej Straży Pożarnej. Jest pasjonatem historii i polskiego oręża - mówi Leszek Surdy, wójt Gorzyc. - Na terenie naszej gminy mamy karczmę, obiekt przypominający swoją architekturą karczmę z XVII wieku, najwspanialszego okresu władzy szlacheckiej. Pan Wojtek wraca do czasów szlachty zaściankowej, która była zubożała, pracowała równie ciężko jak chłopi na roli, niemniej jednak cieszyła się wszelkimi przywilejami, jakie wówczas można było mieć - dodaje wójt.

Wojciech Kasak, pomysłodawca utworzenia Izby, podczas uroczystego otwarcia podkreślił, że zależało mu na stworzeniu miejsca, gdzie w sposób szczególny będzie propagowany etos szlachecki. - Chcielibyśmy powrócić do takich zacnych cech, które charakteryzowały dawną szlachtę, jak honor, religijność, rycerskość i uczciwość – podkreśla. - Jestem przekonany, że wspólnie z gospodarzami Karczmy uda nam się stworzyć prawdziwie otwarte, gościnne i smaczne, a przede wszystkim warte odwiedzania miejsce - dodaje.

Ciekawą inicjatywą Wojciecha Kasaka jest utworzenie ściany herbowej, na której obecnie prezentowanych jest osiem herbów ufundowanych przez mieszkańców wywodzących się ze szlachty zaściankowej tutejszych ziem. - Są to herby najczęściej spotykane na naszych terenach, herby, którymi mogły pieczętować się rodziny szlacheckie, te zaściankowe - powiedział Wojciech Kasak.

Herby zostały umieszczone obok kopii obrazu Józefa Brandta "Bogurodzica". Obok wisi herb Jastrzębiec rodziny Adamskich z Ostrowca Świętokrzyskiego - charakterystyczna podkowa z krzyżem maltańskim na niebieskim polu. Jest także herb Rawicz rodziny Łętowskich, jest herb Kosy charakteryzujący się trzema skosami, którym na naszym terenie pieczętowała się wyłącznie rodzina Kasaków. Obok powieszono herb Abdank rodziny Skarbków. Można zobaczyć także herb Jasieńczyk, którym na naszym terenie legitymowała się rodzina Tworków. Na ścianie umieszczono także herb Janina rodziny Winiarskich, mieszkającej w pobliżu Sandomierza. Prezentowany jest także herb Nieczuja, popularny wśród szlachty podkarpackiej. Na ziemi sandomierskiej, licznie tym herbem legitymowała się rodzina Kochowskich.

Każdy, za zgodą właścicieli Karczmy, może powiesić tutaj swój herb. W Izbie na stałe jest również zamontowana ekspozycja związana z codziennym życiem szlachty. – Znajdują się tu stroje, elementy codziennego wyposażenia, ale przede militaria. Mamy już dość spory zbiór kałkanów, szabli, kolczug, toporów, tarcz rycerskich – wylicza Wojciech Kasak.

Izba to nie tylko ekspozycja, ale przede wszystkim miejsce, w którym będzie tętniło życie kulturalne. – W naszej Izbie będziemy organizować cykliczne spotkania, między innymi jesienno-zimową porą zaprosimy na wieczornice z bajdurzeniem i muzyką, a przy okazji ważnych rocznic dla naszego kraju, regionu będziemy zapraszać na szlacheckie kolacje, czy muzyczne wieczory – zapowiada Wojciech Kasak. - Raz w miesiącu, w czwartek zaprosimy naszych gości na biesiadne obiady czwartkowe. Mamy też liczne propozycje dla rodzin z dziećmi, dla nich przygotowujemy warsztaty rzemieślnicze i spotkania z historią w tle - dodaje.

Izbę Szlachty Zaściankowej Ziemi Sandomierskiej i Tarnobrzeskiej można zwiedzać codziennie w godzinach otwarcia restauracji - od 10 do 22. Pełen harmonogram wydarzeń organizowanych w Izbie dostępny będzie na profilu facebooka Karczmy Jandura - https://www.facebook.com/karczmajandura/

W Karczmie Jandura została również otwarta Galeria Regionalnego Produktu, gdzie można zaopatrzyć się w produkty regionalne od tutejszych rolników oraz zakupić rękodzieło wytwarzane przez lokalnych artystów, a także podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie