Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izbę Pamięci otworzono w Sandomierzu

(GOP)
Izbę Pamięci otwiera Zofia Rutkowska i Jan Gromnicki
Izbę Pamięci otwiera Zofia Rutkowska i Jan Gromnicki Małgorzata Płaza
Izba Pamięci poświęcona żołnierzom 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich została otwarta w sandomierskiej kamienicy Oleśnickich. W uroczystości towarzyszącej obchodom Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli członkowie rodzin kawalerzystów.
Karol Bury pokazuje pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Karol Bury pokazuje pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Małgorzata Płaza

Karol Bury pokazuje pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
(fot. Małgorzata Płaza )

W Izbie Pamięci są gabloty z oryginalnymi pamiątkami po ułanach, a także wierne repliki broni. Zgromadzono również medale i odznaki pułkowe, manierki, kulbaki i mundury. Bogata jest kolekcja zdjęć.

Twórcami prezentacji są członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, głównie Maciej i Andrzej Bury. Tworząc izbę, odwiedzali rodziny ułanów mieszkające w regionie. To one przekazały dużą część pamiątek.

Członkowie rodzin żołnierzy uczestniczyli w niedzielnej uroczystości. Był wśród nich Lucjan Turbiarz z Trześni.
- Razem z bratem kultywujemy pamięć naszego dziadka, Stanisław Tubiarza, który do 1939 roku służył w 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Dziadek zawsze chętnie opowiadał nam o pułku. Mówił, że służba była ciężka, jednak nie narzekał - powiedział Lucjan Turbiarz.
Uczestnik uroczystości przyznał, że pamiątek po dziadku zachowało się już niewiele. Są to głównie zdjęcia. Niektóre z nich można oglądać w Izbie Pamięci.

- Otwarcie izby to cenna inicjatywa, szczególnie dla młodego pokolenia, które słabo zna historię. W szkołach poświęca się jej niewiele czasu. Opowiadając o dziadku i ułanach, próbuję zainteresować historią mojego syna - dodał mieszkaniec Trześni.
Pomysł stworzenia izby chwalił również Jan Gromnicki, prezes Stowarzyszenia Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Warszawie, skupiającego osoby rozproszone po całej Polsce i świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

- Nie mogło nas nie być na tak wspaniałej uroczystości, zwłaszcza że zbiega się ona z obchodami 11 Listopada - zaznaczył Jan Gromnicki. - Przyjechaliśmy do Sandomierza przede wszystkim po to, aby podziękować inicjatorom za wkład pracy włożony w stworzenie Izby Pamięci, za to, z jak wielkim pietyzmem i przejęciem zgromadzili, opracowali i wyeksponowali pamiątki. Wyraża się w tym piękna obywatelska postawa.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyła Zofia Rutkowska z Sandomierza. Izbę poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W czasie uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, młodzieży, wojska, przypomniana została historia pułku. Następnie odbyło się spotkanie rodzin jazłowiaków.
Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej podkreślił, że inicjatywa uhonorowania pułku nieprzypadkowo zrodziła się w Sandomierzu, służyło w nim bowiem wiele osób związanych z Ziemią Sandomierską.

Uczestnicy uroczystości z uwagą oglądali pamiątki po ułanach zgromadzone w Izbie Pamięci.
Uczestnicy uroczystości z uwagą oglądali pamiątki po ułanach zgromadzone w Izbie Pamięci. Małgorzata Płaza

Uczestnicy uroczystości z uwagą oglądali pamiątki po ułanach zgromadzone w Izbie Pamięci.
(fot. Małgorzata Płaza )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie