Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłek jest mniej na terenie Sandomierszczyzny i w kraju. Ceny idą w górę

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Facebook Starosta Marcin Piwnik
Jabłkowe żniwa w pełni. Sadownicy szacują zbiory na znacznie mniejsze w porównaniu z ubiegłorocznymi. Na ich ilość w tym sezonie wpłynęły przymrozki i mniejsze owocowanie. Ceny za jabłko przemysłowe przekraczają 50 groszy za kilogram w skupie, zaś za konsumpcyjne - około złotówki i nadal rosną.

Według Głównego Urzędu Statystycznego zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na około 3 miliony ton w całym kraju, czyli o około 25 procent mniej od rekordowej produkcji jabłek w roku 2018.

W świętokrzyskim zagłębiu sadowniczym, czyli w powiecie sandomierskim jabłkobranie w pełni, sadownicy mówią o znacznie mniejszym owocowaniu, także ze względu na wiosenne przymrozki, co przekłada się na ceny.

- Po ubiegłym roku, można mówić o powrocie do pewnej normy. Jabłka przemysłowe zostały już w większość zebrane. Cena za kilogram wynosi w tej chwili 52 grosze, ale warto je przytrzymać, gdyż stawki mogą pójść w górę, prognozy są na 56, nawet 60 groszy - mówi Marcin Piwnik, starosta powiatu sandomierskiego i sadownik. - Stawki za jabłko konsumpcyjne w zależności od odmiany wynoszą od 90 do 1,20 kilogram, tu również mamy tendencję wzrostową. Warto poczekać ze sprzedażą, przetrzymać w chłodni.

Jak wyjaśnia, jabłek brakuje w całej Europie, nie tylko w Polsce i polskim zagłębiu sadowniczym - w powiecie grójeckim na Mazowszu. - Zakłady przetwórcze już szukają u nas owoców. Warto chwilę się wstrzymać, ceny wzrosną - zaznacza starosta Piwnik. - Nie jest prawdą opowiadanie, że działania polityczne, czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają wpływ na wzrost cen. Zresztą podczas Święta jabłka w Obrazowie poseł partii rządzącej publicznie mówił, że takie interwencje nie przynoszą żadnych efektów. Ceny są dobre, ponieważ owoców jest o wiele mniej w naszym powiecie, całej Polsce i Europie. Cenę wyregulował rynek.

W sklepach ceny jabłek wahają się od 1,50 do 3,80 za kilogram.

Wedle danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego straty po przymrozkach zgłosiło 1 046 rolników na areale przekraczającym 4 tysiące hektarów w całym województwie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie