Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jagody. Świetne w naszej diecie (PRZEPISY)

red
123RF
W sezonie letnim na straganach targowych przybywa owoców. Są wśród nich jagody, które możemy kupić od czerwca do sierpnia. W zimę możemy je spożywać jedynie w formie przetworów czy konfitur. Jeżeli chcemy skosztować surowe – musimy je najpierw zamrozić.

W Polsce 2 lipca obchodzone jest liturgiczne Święto Matki Bożej Jagodnej. Według ludowych podań brzemienna Matka Boska szła tego dnia przez lasy i pustkowia, żywiąc się jedynie owocami. Kobiety wierzyły, że jeśli tego dnia polecą się w modlitwie Matce Boskiej i nie będą zrywały oraz jadły owoców, urodzą zdrowe dzieci.

Jagody rosną w lasach iglastych, w buczynach oraz między innymi w górach. Nasze babcie i prababcie uważały, że są one niezbędnym elementem domowej apteczki. Leczono nimi zakażania czy nawet… gronkowca! W dzisiejszych czasach wykorzystujemy je przede wszystkim w walce z problemami jelitowymi oraz chorobami oczu. Suszone owoce pomagają zwalczyć biegunkę, natomiast świeże wskazane są przy zaparciach. Zapobiegają infekcjom układu moczowego. Jeżeli już pojawił się problem, warto zrobić moczopędny napar z liści czarnej borówki. Wystarczy zalać łyżeczkę pokruszonych, suchych liści gorącą wodą i odstawić pod przykryciem na 10 minut. Aby efekty były jak najszybciej widoczne, napar należy spożywać 3 razy dziennie, po 200 mililitrów. Jagody poprawiają wzrok, a nawet zapobiegają pogorszeniu jaskry lub katarakty. Ponadto wspomagają widzenie w ciemności.

300 gramów świeżych jagód pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Jest niezbędna do regeneracji tkanek, wspomaga przyswajanie żelaza oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Wykorzystywane są również w kosmetyce. Mają działanie nawilżające, zmiękczające i wygładzające. Dzięki witaminie A i C rozjaśniają kolor skóry i zapobiegają powstawaniu piegów. Są ważnym elementem w walce z trądzikiem. Kremy zawierające wyciąg z czarnych jagód, opóźniają proces starzenia się skóry. Ponadto polecane są do cery tłustej i naczyniowej.
Osoby dbające o linię powinny włączyć jagody do swojego menu. Dlaczego? 100 gramów dostarcza jedynie 61 kalorii! Związki zawarte w jagodach wspomagają kolagen, który zapobiega wiotczeniu skóry. Ponadto zawierają właściwości oczyszczające organizm.
Zajrzyjmy do naszej kuchni. Jeżeli nie mamy pomysłu na zdrowy, pożywny posiłek przygotujmy kaszę mannę z jagodami. Wystarczy szklanka mleka, pół szklanki śmietanki 30%, 2 łyżki trzcinowego cukru, pół laski wanilii, 3 łyżki kaszy manny, masło do posmarowania foremek oraz 200 gramów świeżych jagód. Mleko wlewamy do garnuszka, dodajemy pół laski wanilii, wsypujemy kaszę mannę i gotujemy przez 5 minut. Po tym czasie dolewamy śmietankę i gotujemy kolejne 5 minut. Następnie wyjmujemy laskę wanilii i dodajemy cukier trzcinowy. Kaszkę przelewamy do foremek posmarowanych masłem i odstawiamy do wystygnięcia. Potem chowamy do lodówki na minimum 20 minut. Jagody posypujemy cukrem i nakładamy na porcje kaszki.
Jagody przyniesione do domu, powinny być przechowywane w lodówce od 1 do 2 dni. Szybko się psują. Kupiliśmy za dużo? Zamroźmy je. Najlepszą metodą jest ułożenie ich na tekturowych tackach i dopiero, gdy zamarzną, przesypanie ich do woreczków. Dlaczego? Ponieważ wtedy nie zbrylą się i łatwiej będzie nam odmierzyć pożądaną porcję. Zamrożone owoce możemy przechowywać do 12 miesięcy. Po odmrożeniu, nie tracą właściwości oraz smaku.
Musimy pamiętać o najważniejszym – przed spożyciem jagody należy dokładnie umyć pod strumieniem ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy narażenia się na bąblowicę. Jest to choroba pasożytnicza, przenoszona przez zwierzęta. Skutkuje pojawieniem się tasiemca.

Jagody są bardzo smacznymi i zdrowymi owocami, ale mają jedną wadę – łatwo się nimi ubrudzić. Aby pozbyć się plam z naszych rąk, należy przetrzeć je sokiem z cytryny. A co jeśli niespodziewane kleksy pojawią na ubraniu? Po wypraniu, ubranie można rozwiesić na słońcu, aby plama wyblakła, albo potrzeć ją sokiem z cytryny. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie wody z octem, którą nasączamy wacik i przyłożymy do brudnego fragmentu.

Wiemy już, że jagody to owoce, które nie są zbyt trwałe. Dlatego, aby przez cały rok rozkoszować się ich smakiem, przygotujmy domowe przetwory. Sok z czarnych jagód jest naturalnym barwnikiem do win. Możemy dekorować nimi ciasta, muffiny oraz naleśniki. Bardzo smaczne są również pierogi z nadzieniem jagodowym oraz chłodniki. Mogą być składnikiem sałatek owocowych oraz musów. W sezonie letnim, nawet jedząc je codziennie, nie zdążymy nacieszyć się ich smakiem.

Jagody i borówki amerykańskie kupuje się najczęściej w litrach, natomiast przepisy w książkach kucharskich podają ilość owoców jagodowych w kilogramach. Dlatego pamiętaj, że 1 litr jagód = 0,58 kg.

A oto kilka sprawdzonych przepisów.

Ciasto drożdżowe z jagodami

Składniki: ciasto: 4 szklanki mąki pszennej, 3/4 szklanki cukru, szklanka mleka, 200 gramów masła, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 50 gramów drożdży, 3 żółtka; kruszonka: 50 gramów masła, 50 gramów cukru, 100 gramów mąki pszennej, szklanka jagód

Przygotowanie: Ze szklanki mąki, drożdży, mleka i 2 łyżek cukru robimy rozczyn i odstawiamy go na 20 minut. Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej resztę cukru oraz jogurt, żółtka i przestudzone płynne masło. Na koniec dodajemy wyrośnięte drożdże i zagniatamy ciasto które należy po zagnieceniu jeszcze kilka minut wyrabiać. Następnie odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia. Kruszonka: Zimne masło w miseczce rozcieramy palcami z cukrem i mąką. Składniki ucieramy tak długo jak, aż powstanie ładna kruszonka. Blaszkę 24 centymetry na 36 centymetrów smarujemy tłuszczem i ostrożnie przekładamy do niej wyrośnięte ciasto. Po wierzchu smarujemy białkiem i sypiemy jagodami oraz kruszonką. Jeszcze raz odstawiamy na 20 minut. Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza, 40-45 minut.

Tradycyjne jagodzianki

Składniki: kilogram mąki pszennej, 2 paczki drożdży, 2 łyżeczki cukru, 2-3 łyżki lekko podgrzanego mleka, 2 szklanki zimnego mleka, szklanka cukru kryształu, 200 g margaryny, 2 jajka, 4 żółtka, sól, sok z jednej cytryny, litr jagód, 2 cukry wanilinowe, 3 łyżki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie: Drożdże rozrabiamy z cukrem, mlekiem, mąką i mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia. W międzyczasie przesiewamy mąkę do miski, dodajemy cukier, szczyptę soli i dokładnie mieszamy. Robimy dołek w mące i wlewamy wyrośnięty rozczyn drożdżowy, żółtka i jajka. Wyrabiamy ciasto i podlewamy letnim mlekiem (nie może być gorące!). Pod koniec wyrabiania dodajemy roztopioną i przestudzoną margarynę. Odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Jagody mieszamy z dwoma cukrami wanilinowymi i mąką ziemniaczaną. Gdy ciasto wyrośnie rozwałkowujemy je oraz wycinamy krążki. Do środka dodajemy jagody i formujemy kulki podobnie jak pączki. Układamy bułki na blachach wyłożonych papierem do pieczenia lub wysypanych mąką. Jagodzianki powinny jeszcze wyrosnąć. Przed włożeniem do pieca smarujemy bułki roztrzepanym białkiem i sypiemy cukrem. Pieczemy 20 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza.

Jagodowe serniko-brownie

Składniki: 200 g mlecznej czekolady, 200 g masła lub margaryny, 400 g cukru pudru, 5 jajek, 100 g mąki pszennej, 1/2 kg półtłustego twarogu, 350 g jagód, cukier waniliowy.

Przygotowanie: Masło o temperaturze pokojowej ucieramy z 250 gramami cukru pudru na biały, gładki puch. Stale miksując, po kolei dodajemy trzy jajka. Czekoladę łamiemy na kawałki i stapiamy na parze, po czym studzimy. Miksując na wolnych obrotach, wlewamy do utartego masła. Wsypujemy przesianą mąkę i dokładnie mieszamy. 3/4 masy wlewamy do przygotowanej blaszki o wymiarach 24x34 centymetry. Twaróg ucieramy z resztą cukru pudru, cukrem waniliowym oraz pozostałymi jajkami na gładką masę. Wylewamy na masę czekoladową. Delikatnie wykładamy resztę masy czekoladowej. Na wierzchu układamy jagody. Pieczemy około 55 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Studzimy w otwartym piekarniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie