Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajo (prawie) doskonałe

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Jaja królują na wielkanocnym stole i dobrze, bo to prawdziwa bomba białkowo-witaminowa. Mimo że zawierają sporo szkodliwego cholesterolu, są dla nas zdrowe. Zwłaszcza gdy wiemy, jak przygotowane i ile jajek wolno nam zjeść.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie nawet do 10 jaj tygodniowo. Ale uwaga, na taką dietę mogą sobie pozwolić tylko zdrowe osoby.

**ITAMINOWE ŻÓŁTKO
Od dawna toczy się bój między zwolennikami jajek w diecie i ich przeciwnikami, którzy straszą nas potworną ilością cholesterolu zawartego w żółtkach. Faktycznie, dwie trzecie żółtka jajka kurzego, to tłuszcze. Ale są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lecytyna, które działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, a lecytyna wspomaga pracę mózgu.

Tylko 5 procent zawartości żółtka to cholesterol. Jedno jajko ma go około 200 miligramów, podczas gdy dzienna norma żywieniowa dla dorosłego człowieka to 300 miligramów. Dla więkoszości zdrowych osób nie ma to większego znaczenia, bo jeśli w pożywieniu dostarczamy sporo cholesterolu organizmowi, to mniej produkuje go nasza wątroba.

W żółtku jest również dużo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Obfitują one także w witaminy z grupy B, konieczne do prawidłowej przemiany materii i funkcjonowania układu nerwowego. Sporo w nich także soli mineralnych, między innymi żelaza.

BIAŁKO NAJLEPSZE
Surowe żółtko jest strawne w tym samym stopniu jak gotowane, ale białka nie należy jeść na surowo ze względu na właściwości uczulające i obecność awidyny, która blokuje przyswajanie witaminy B7.

NA MIEKKO, NA TWARDO
W Wielkanoc najcześciej jadamy jajka na twardo. Jednak by były zdrowe, nie powinny gotować się dłużej niż 10 minut. Po tym czasie żółtko traci prawie połowę swych drogocennych witamin, a zielona otoczka wokół niego świadczy o pojawieniu się związków siarki, szkodliwych dla naszego zdrowia.
Jajka są jedynym produktem, który można smażyć na maśle. Białko ścina się bowiem w temperaturze 60 stopni Celsjusza, jeszcze zanim masło zacznie się przypalać.

MYCIE I PRZECHOWYWANIE
Jaja przed użyciem należy myć w ciepłej wodzie, a jeżeli mają być jedzone na surowo - sparzyć. Bezpośrednio po zniesieniu jajko powinno być jałowe, ale bywa, że nioska jest zakażona bakteriami salmonelli czy prątków gruźlicy.
W lodówce możemy trzymać jaja maksymalnie trzy tygodnie. Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, ale go nie eliminuje. Następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Ten proces nieco hamuje naturalna warstwa ochronna, pokrywająca skorupkę. Dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie