Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak czyścić meble, aby długo wyglądały jak nowe

Marzena SMORĘDA [email protected]
Robiąc generalne porządki, często zapominamy o meblach. A przecież im też od czasu do czasu należy się odrobina uwagi.

Chociaż z daleka wyglądają całkiem nieźle, z bliska widać każdą rysę i plamę. Można jednak samodzielnie i domowymi sposobami starym meblom przywrócić urodę.

MEBLE TAPICEROWANE
Najważniejsze jest regularne odkurzanie obicia. Równie ważne, jest pranie tapicerki przy pomocy odkurzacza piorącego lub ręcznie, miękką gąbką lub szczotką i szamponem do obić. Pamiętajmy przy tym, żeby nie moczyć za nadto obicia, bo woda i środki piorące przenikną w głąb i meble będą długo schnąć. Sztruks i welwet można przetrzeć szmatką zwilżoną denaturatem lub wodą z amoniakiem. Ale co zrobić, gdy na tapicerce są plamy? Czyszczenie trzeba zacząć od brzegów plamy w kierunku środka, nigdy odwrotnie. Sposobów na plamy jest wiele.

Masło, olej i inne tłuszcze usuwamy stosując rozpuszczalnik do tłustych plam, a następnie płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich. Do usunięcia plam z majonezu wystarczy zastosować pięcioprocentowy roztwór kwasku cytrynowego, następnie rozpuszczalnik do tłustych plam, a na koniec płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich.

Plamy z kawy przecieramy pięcioprocentowym roztworem kwasku cytrynowego i wodą. Podobnie walczymy z plamami z herbaty. Można jeszcze zabrudzone miejsce przetrzeć roztworem proszku do prania. Z plamami z czerwonego także poradzą sobie woda i roztwór kwasku cytrynowego, płyn do czyszczenia dywanów dokończy dzieła. Tusz z flamastrów usuniemy gliceryną, następnie przecierając tkaninę wilgotną ściereczką.
MEBLE SKÓRZANE
Zanieczyszczenia skór należy usuwać stosując specjalne środki przeznaczone do ich czyszczenia. Trzeba pamiętać, że powinno się konserwować przynajmniej co pół roku, używając mleczka konserwującego. Skóra zachowa wtedy miękkość, elastyczność i trwały kolor. Zadrapania i otarcia można zniwelować za pomocą farby tonującej. W takim wypadku, wszystkie szorstkie miejsca powinny być uprzednio wygładzone przy pomocy ścieraka. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed ponownym ścieraniem.

MEBLE DREWNIANE
W sklepach jest wiele preparatów służących do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych. Zawierają one wosk lub olej zabezpieczające mebel przed wilgocią i kurzem, a także nadają drewnu połysk. Stosując do czyszczenia wodę, pamiętajmy, że mebli drewnianych nie wolno przecierać mokrą, tylko wilgotną, miękką tkaniną, a następnie wycierać do sucha.

Rysy na drewnie można posmarować wazeliną i zostawić na dobę, a następnie posmarowane miejsce delikatnie wypolerować. Na powierzchniach drewnianych nie powinno się też stawiać szklanek czy kubków z gorącymi płynami - powstają nieestetyczne, białe kółka, których nie sposób usunąć żadnymi preparatami. Może im podołać mieszanka soli i oliwy. Posmarowane taką miksturą i wypolerowane okażą się jak nowe.

MEBLE Z TRAWY
Rattan i wiklinę czyści się ściereczką zmoczoną w roztworze wody, soku z cytryny i wody utlenionej (na litr wody po 4 łyżki soku i wody utlenionej). Wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Meble bambusowe czyścimy roztworem wody i soli (łyżka soli na litr wody). Meble z płyt laminowanych można przecierać ścierką zwilżoną wodą z płynem uniwersalnym. W sprzedaży są także przeróżne środki do usuwania trudniejszych plam, na przykład po flamastrach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie