Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dokarmiać ptaki zimą? Przyrodnik radzi, jak robić to dobrze (WYWIAD)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Andrzej Staśkowiak, znany przyrodnik ze Skarżyska - Kamiennej podpowiada, co sypać do karmnika, gdzie go ustawiać i jak dokarmiać ptaki, żeby pomóc im przetrwać zimę, a nie zaszkodzić.

Czy dokarmianie ptaków zimą w ogóle jest potrzebne? Robimy to dla nich, czy raczej dla siebie?

Zdania są podzielone. O tym, czy trzeba dokarmiać ptaki, decyduje pogoda. Jeśli zima nie jest zbyt ciężka, powinny sobie same poradzić. Gdy mróz jest silny, ptaki potrzebują więcej energii i jeśli nie znajdą wystarczającej ilości pokarmu, niektóre z nich mogą zginąć. Właśnie wtedy warto im pomóc. Ja ptaki dokarmiam od dawna. Lubię mieć zwierzęta w swoim otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli rozpoczniemy dokarmianie, trzeba to robić aż do przedwiośnia. Ptaki przyzwyczajają się i rezygnują z poszukiwania pokarmu gdzie indziej.

Jakie ptaki mogą przylatywać do karmnika?

Najczęściej sikory; bogatki, modre, sosnówki. Pojawiają się też kowaliki, dzwońce, czyżyki, wróble, zajrzy dzięcioł duży. Przylatują też sójki, mazurki, piękne grubodzioby i gile. Warto je poobserwować, można spróbować fotografować. Ciekawa jest konkurencja między gatunkami. Dzwońce odganiają inne ptaki z karmnika, dopóki same się nie najedzą. Mały czyżyk to prawdziwy wojownik, potrafi sobie poradzić ze sporo większą sikorką. Co ciekawe, różne gatunki odwiedzają karmnik o różnych porach dnia.

Gdzie wykładać karmę?

Karmnik najlepiej podwiesić pod starym drzewem, lub postawić dość wysoko. Na przykład na długim kiju, wbitym w ziemię. Powinien stać w miejscu odsłoniętym, by ptaki mogły w porę dostrzec napastnika. Największym zagrożeniem dla gości karmnika są koty. Nierzadko do karmnika przylatuje drapieżny krogulec, by zapolować na żerujące ptaki. Dodam, że oferowane w sprzedaży kulki są często umieszczane w plastikowych siatkach. Zdarzało się, że sikory zaplątywały się w nie i ginęły. Warto wziąć to pod uwagę.

Czym karmić ptaki zimą?

Najczęściej stosuję słonecznik, niełuskany. Dobre będą płatki zbożowe, nasiona lnu. Jeśli wystawiamy słoninę, musi być niesolona. Może być też margaryna.

Ludzie często zanoszą chleb zimującym nad zbiornikami wodnymi kaczkom i łabędziom. Można to robić?
Podawanie ptakom chleba to błąd, może im poważnie zaszkodzić. Choćby ze względu na stosowane dziś ulepszacze w pieczywie. Lepiej dawać warzywa, lekko rozgotowane w nieosolonej wodzie i pokrojone. I nie wrzucać ich do wody, ale zostawić na brzegu. Dobrze sprawdzą się jako karma płatki owsiane bez dodatków.

Jakie rośliny w naszych ogrodach będą służyć ptakom zimą?

W ogródku warto posadzić słoneczniki, kwiatki kosmos – do nich chętnie przylatują szczygły, wydziobywać nasiona. Spośród krzewów – jarzębinę, berberys, zostawić trochę jabłek na gałęziach. Różnie mówi się o tujach, ale ich nasiona są chętnie zjadane przez wiele gatunków ptaków. Gile zajadają się nasionami klonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie