Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ma wyglądać park miejski w Starachowicach? Konsultacje z dużą frekwencją

M.K.
Spora frekwencja na konsultacjach w sprawie Parku Miejskiego. Była strefa aktywności dla dzieci i poczęstunek.
Spora frekwencja na konsultacjach w sprawie Parku Miejskiego. Była strefa aktywności dla dzieci i poczęstunek. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Sporo osób przyszło na konsultacje w sprawie przyszłego wyglądu Parku Miejskiego, które w środę, 21 września po południu zorganizował Urząd Miejski.

To będzie na pewno
Wstępna koncepcja zagospodarowania już jest. Powstała, kiedy miasto ubiegało się o unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Udało się. Gmina zamierza przeznaczyć na odnowienie parku prawie 3 miliony złotych, z czego ponad 1,6 miliona złotych to pieniądze zewnętrzne. Plan zakłada, że w prawie 10-hektatrowy park imienia Stefana Żeromskiego zostanie podzielony na strefy aktywności. Wybudowane mają zostać nowe alejki spacerowe i ścieżki rowerowe. Mają zostać zlokalizowane po śladzie obecnych głównych alejek spacerowych. Dodatkowo ma powstać alejka dla pieszych łącząca Skwer Katyński i teren koło Starostwa Powiatowego.

Park ma zostać oświetlony, objęty monitoringiem. W planach jest odbudowa muszli koncertowej, punktu widokowego, stworzenie ścieżek edukacyjnych, wydzielenie miejsc pod gastronomię, budowa dwóch toalet, ustawienie ławeczek, altanek i pergol. Na strumyku płynącym przez park mają powstać dwa oczka wodne. Unijny program zakłada pokazanie bioróżnorodności parku, dlatego planowane jest wprowadzenie nowej szaty roślinnej takiej jak wrzosowisko, skwer z różanecznikami czy formacje leśne typu bór sosnowy, rodzime drzewa i krzewy liściaste Polski.

Wiele pomysłów
Tyle będzie na pewno. Na temat innych sposobów zagospodarowania przestrzeni mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w środowe popołudnie. Mieszkańców przywitał prezydent Marek Materek, następnie głos zabrali Aneta Nasternak z Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, Marcin Bednarczyk, architekt miejski i Damian Dec z Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego "Moja Przestrzeń".

Po wysłuchaniu wstępnych założeń dotyczących zmian w parku mieszkańcy mogli przedstawić własne pomysł na zagospodarowanie wspólnej przestrzeni. Pomysły zapisywano na kartkach, które następnie należało umieścić na tak zwanej "łączce pomysłów". Wśród postulatów przewijały się: stworzenie parku linowego, placów zabaw, toru saneczkarskiego, toru narciarskiego, siłowni plenerowej, utworzenie rabat kwiatowych, parkingu w pobliżu parku, mini jura parku, przecinka roślinności, zawieszenie budek lęgowych dla ptaków, wybudowanie podjazdów dla niepełnosprawnych.

To nie koniec konsultacji. Kolejne w formie kawiarenek odbędą się we wtorek, 4 października w kilku miejscach w mieście. Później pomysły zostaną zebrane i zostanie stworzony raport z konsultacji. Sama budowa w terenie zaplanowana jest na 2017 i 2018 rok.

Wypowiedz się
Podczas spotkania mieszkańcy mogli wypełnić ankietę na temat parku. Pytano między innymi, jak często obecnie mieszkańcy spędzają czas wolny w tym miejscu, co oznacza "atrakcyjność parku", co wymaga naprawy, jakiego typu rozrywkę powinien oferować park.

Uwagi do zagospodarowania można zgłaszać do Urzędu Miejskiego do niedzieli, 16 października. Formularze można wysłać pocztą elektroniczną ([email protected]) lub wypełnić papierowe druki. Ankietę można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w zakładce "Rewitalizacja" lub na BIP w zakładce "Tablica ogłoszeń/konsultacje społeczne".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto