Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak niepełnosprawnym żyje się w Kielcach? Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w Kielcach podsumowała pół roku pracy

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Jak niepełnosprawnym żyje się w Kielcach? Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w Kielcach podsumowała pół roku pracy i nakreśliła plany na przyszłość.

Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w Kielcach ukonstytuowała się 18 lutego 2020 roku. Jej skład stanowią: Andrzej Janowski - przewodniczący Rady, Kamil Suchański - wiceprzewodniczący, Paweł Słowik - sekretarz, Anna Kopcińska-Wielgus - członkini.

Podczas ostatniego spotkania z mediami członkowie Rady oraz pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych opowiedzieli o swojej dotychczasowej pracy i planach na przyszłe działania.

Andrzej Janowski, Przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych: - Podczas ostatnich sześciu miesięcy odbyło się 10 posiedzeń Rady, w których od czerwca zaczął uczestniczyć pan Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta miasta Kielce do spraw osób niepełnosprawnych. Rada nawiązała także kontakt z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Kielce, której przedstawiciele są zapraszani na spotkania Rady. Ponadto członkowie Rady uczestniczyli w konsultacjach dotyczących modernizacji dworców autobusowego i kolejowego, w których wzięli udział architekci, wykonawcy oraz inwestorzy Zarząd Transportu Miejskiego i PKP, a także przedstawiciele Urzędu Miasta. Nawiązaliśmy też kontakt z Miejskim Zarządem Dróg oraz Strażą Miejską. Reagujemy na zgłoszenia mieszkańców Kielc i sukcesywnie przekazujemy nasze uwagi odpowiednim instytucjom, ale największym sukcesem Rady jest przekonanie władz miasta do konieczności powołania pełnomocnika pana prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych. Pan Jerzy Pióro jest otwarty na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami i ściśle współpracuje z nami. Wierzymy, że ta współpraca będzie nadal owocna, bo przed nami jeszcze wiele wyzwań.

Kamil Suchański, wiceprzewodniczący Rady: - Osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Niestety, każdego dnia napotykają na szereg problemów i przeszkód związanych w głównej mierze z dostępnością do budynków, zwłaszcza administracji samorządowej i państwowej, czy przestrzeni publicznej takiej jak chodniki, przejścia dla pieszych. W tym zakresie w Kielcach mamy jeszcze wiele do zrobienia. Z mojego punktu widzenia – jako radnego – najważniejsze jest wsłuchiwanie się w potrzeby środowiska osób niepełnosprawnych i szukanie skutecznych narzędzi do rozwiązywania bolączek dnia codziennego. Miasto Kielce powinno dla wszystkich – bez względu na to, czy ktoś chodzi na własnych nogach, czy porusza się na wózku inwalidzkim. Do tego ideału musimy podążać.

Anna Kopcińska-Wielgus, członkini Rady: - Osoby niepełnosprawne to równoprawni obywatele Kielc. Barierami w równouprawnieniu są nie tylko widoczne gołym okiem bariery architektoniczne ale także bariery społeczne i informacyjne oraz wykluczenie komunikacyjne. Osoby niepełnosprawne chcące podjąć pracę nie są często w stanie samodzielnie poruszać się na rynku pracy, a wsparcie instytucji zajmujących się aktywizacją zawodową wymaga konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w tym zakresie. Potrzebny jest lepszy obieg informacji o możliwych do uzyskania formach wsparcia. Należy także wspierać warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywizacji zawodowej aby przygotowały osoby niepełnosprawne do wejścia na otwarty rynek pracy i pracę w branżach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, a nie tylko wykonywania tak zwanych prac prostych. Musimy także współpracować z ZTM aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Większość osób z niepełnosprawnościami nie posiada prawa jazdy, nie każdy jest w stanie się przesiadać, a oczekiwania zwłaszcza na peryferiach miasta na autobus godzinę zniechęca do aktywności. Myślę że wspólnie jako przedstawiciele różnych środowisk pokonamy przynajmniej część opisanych powyżej barier.

Paweł Słowik, sekretarz Rady: - Mieszkańcy i kuracjusze, wśród których jest przecież wiele osób z niepełnosprawnościami, cieszą się z przywrócenia połączenia kolejowego do Buska-Zdroju. Niestety, sam nowoczesny tabor dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich to za mało, bo trzeba się przecież wpierw jakoś dostać do pociągu. Udało nam się przekonać włodarzy Kielc do remontu wejść do tunelu dworca PKP, teraz będziemy chcieli rozmawiać z samorządowcami, o potrzebie działań na rzecz dostępności w całym Województwie Świętokrzyskim, tak by wszyscy, także osoby na wózkach, na przykład mogli skorzystać z transportu autobusowego ze stacji kolejowej do uzdrowiska i centrum Buska-Zdroju. Kielecka Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych jest o tyle w uprzywilejowanej sytuacji, że mamy pełnomocnika prezydenta, który z nami ściśle współpracuje - widzimy potrzebę mocniejszego wsparcia środowiska osób z niepełnosprawnościami w powiatach naszego regionu.

Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw osób niepełnosprawnych: - 1 czerwca 2020 roku zostałem powołany na Pełnomocnika Prezydenta Do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Panu prezydentowi zależy na działaniach poprawiających funkcjonowanie niepełnosprawnych w Kielcach. Cennym było powołanie Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. Współpracuję z Radą od pierwszych dni swojej działalności. Jesteśmy w stałym kontakcie. W celu rozwiązywania problemów sygnalizowanych przez Radę było zorganizowanie spotkań z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej. Chętnie w spotkaniach biorą udział pracownicy Kancelarii Prezydenta oraz radni z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Przedstawiciele niepełnosprawnych mogli spotkać się i konsultować w kwestiach dotyczących Dworca Autobusowego, czy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych w sprawach dotyczących infrastruktury kolejowej. Obok wspólnych działań skupiam się też na pomocy osobom niepełnosprawnym w sposób indywidualny. Czas pandemii w znaczny sposób utrudnia integrację środowiska niepełnosprawnych. Zachowując szczególne środki ostrożności jednak mogłem spotkać się z osobami mającymi problem ze wzrokiem, słuchem czy chorobą Parkinsona. Zauważam dużą przychylność środowiska, aby skutecznie pomagać osobom potrzebującym wsparcia. Poprawiając funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej, przyczyniamy się do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie