Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. W Polsce ten okres kojarzony jest z obyczajem podawania 12 tradycyjnych potraw wigilijnych.
W różnych regionach kraju serwowane są rozmaite dania, ale te najpopularniejsze to: zupa grzybowa, barszcz z uszkami, karp (smażony, pieczony, w galarecie, po żydowsku, zupa rybna z łbów), kapusta z grzybami, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, śledź (w oleju, w occie, pod pierzynką, w śmietanie), a także kluski z makiem, kutia, kompot z suszu oraz makowiec.
Karp smażony
Karp ma swój specyficzny smak i albo się go lubi, albo nie. Tradycyjnie jednak podczas wieczerzy wigilijnej każdy powinien zjeść choć kawałek. Najsmaczniejsze przepisy to te, które są sprawdzone i proste. Oto jeden z nich z praktyczną poradą ws. panierki. Filety lub dzwonki z karpia najpierw trzeba skropić sokiem z cytryny, a potem solidnie oprószyć solą i lekko pieprzem. Rybę trzeba odstawić na kilka godzin do lodówki, żeby przeszła smakiem przypraw. Następnie do woreczka wsypać mąkę i bułkę tartą. Energicznie wstrząsnąć, żeby wymieszać panierkę. Następnie wkładać po jednym kawałku karpia do woreczka i potrząsać, by równomiernie posypka obkleiła się do każdej części. Karp najsmaczniejszy jest, gdy smażymy go na maśle klarowanym.
Barszcz czerwony
Barszcz wigilijny jest najsmaczniejszy, kiedy przygotujemy go na własnoręcznie zrobionym zakwasie. I to wcale nie jest trudne zadanie, wymaga jedynie cierpliwości. Przygotowanie zakwasu najlepiej zacząć nawet 7 dni przed wigilią. Trzeba wybrać ładne buraki, starannie je umyć, obrać ze skórki i pociąć na plasterki. Włożyć do słoja albo do glinianego garnka. Dodać kromkę razowego chleba i zalać letnią wodą, tak aby przykryła buraki. Całość przykryć lnianą ściereczką lub gazą, aby był dopływ powietrza, odstawić w ciepłe miejsce. Po około 5 dniach na powierzchni słoja wytworzy się kożuch. Trzeba go zebrać i wyrzucić. Z zakwasu gotować od razu barszcz lub zlać do butelek i zakorkować. Zamknięty zakwas może stać nawet kilka miesięcy. Najlepiej smakuje z uszkami,
Zupa grzybowa
Grzybowa przygotowywana jest zawsze z grzybów suszonych. Dobrze jest rozpocząć przygotowania już dzień wcześniej. Wtedy przepłukujemy grzyby na sicie pod strumieniem zimnej wody. Przekładamy do naczynia, zalewamy ok. 0,5 l wody i odstawiamy. Na drugi dzień włoszczyznę myjemy, przekładamy do garnka, zalewamy 1,5 l wody, dodajemy cebulę, ząbki czosnku, ziele angielskie oraz listki laurowe. Zagotowujemy. Namoczone grzyby wraz z wodą przelewamy do garnka. Gotujemy zupę ok. 45 na wolnym ogniu. Pod koniec doprawiamy solą. Przecedzamy przez sitko, a grzyby kroimy w paseczki i znów dodajemy do zupy. Niektórzy dodają do niej śmietany i zielonej pietruszki. Najlepiej smakuje z łazankami.
Pierogi
Podstawą pierogów jest idealne ciasto, czyli takie, które jest elastyczne, miękkie oraz daje się cieniutko rozwałkować. Do miski wsypujemy 250 gr mąki, solimy (1 łyżka), wlewamy szklankę gorącej wody i mieszkamy łyżką wszystko. Następnie ugniatając ciasto jedną ręką, powoli dosypujemy resztę mąki (czyli drugie 250 gr mąki), stopniowo wyrabiając. Następnie odcinamy kawałek, a resztę przykrywamy ściereczką. Rozwałkowujemy i wykrajamy przy pomocy szklanki kółka,nadziewamy wybranymfarszem i lepimy brzegi.