Wybierz miasto:
  Jak sobie radzić z nadpotliwością? Radzi specjalista

  Jak sobie radzić z nadpotliwością? Radzi specjalista

  imo

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nadmierna potliwość może występować w odmianie miejscowej, na przykład pod pachami. Można ją leczyć na kilka sposobów.

  Nadmierna potliwość może występować w odmianie miejscowej, na przykład pod pachami. Można ją leczyć na kilka sposobów. ©123rf

  Brzydki zapach spod pach, nieustannie wilgotne dłonie albo mokre czoło po stresującej rozmowie. Nadpotliwość może mieć różne oblicza, ale zawsze powoduje dyskomfort i odbiera pewność siebie. O antyperspirantach, ziołowych kąpielach i pomocy medycyny estetycznej w walce z tym problemem rozmawiamy z doktor Marią Pyzio-Gutkowską, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej.
  Nadmierna potliwość może występować w odmianie miejscowej, na przykład pod pachami. Można ją leczyć na kilka sposobów.

  Nadmierna potliwość może występować w odmianie miejscowej, na przykład pod pachami. Można ją leczyć na kilka sposobów. ©123rf

  Zobacz także: Sala do laseroterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach


  Czym może być spowodowana nadpotliwość, czy może być ona dziedziczna?

  Myślę, że warto zacząć rozmowę od wyjaśnienia pokrótce naszej anatomii, a konkretniej roli i rodzajów gruczołów potowych.
  Tych mamy dwa rodzaje - ekrynowe oraz apokrynowe. Pierwsze są równomiernie rozmieszczone na całym ciele, natomiast drugie zaczynają uaktywniać się w okresie dojrzewania. Występują pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych, na powiece i w brodawkach sutkowych. Wydzielanie potu występuje u każdego człowieka, o nadpotliwości mówimy wówczas, gdy jest ono nadmierne. Fizjologicznie pot odgrywa dużą rolę w termoregulacji, chroniąc organizm przed przegrzaniem się, a także pełni funkcję dodatkowych nerek, oczyszczając organizm z różnych niepotrzebnych związków. Potliwość to naturalna reakcja człowieka na wysiłek fizyczny, upał, stres. Każdy z nas dziennie wydala 600-800 mililitrów.

  W tej chwili mówimy o potliwości, czyli normalnej reakcji organizmu, tak jak Pani Doktor zaznaczyła. Kiedy pojawia się z kolei problem i pocimy się zwyczajnie za bardzo?

  Nie ma konkretnej granicy medycznej, mówimy o granicy subiektywnej. Jeśli cały czas pocą nam się dłonie czy inne miejsca i zaczyna nam to przeszkadzać, najprawdopodobniej mówimy już o nadpotliwości. Nadmierna potliwość może występować w dwóch odmianach - uogólnionej oraz miejscowej. Pierwsza może być spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi, w tym nadczynnością tarczycy, infekcjami, cukrzycą. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu i postępowanie zgodnie z jego zaleceniami. Nadpotliwość miejscowa może dotyczyć czoła, pach, stóp, dłoni, a także wargi górnej, na przykład po zjedzeniu ostrych potraw.

  Czy nadmierne pocenie się w sytuacjach stresowych to już nadpotliwość?

  I tak, i nie - wszystko zależy jak sami to odbieramy i czy odczuwamy dyskomfort. Nie mniej jednak stres ma duże znaczenie w nadpotliwości, ponieważ nasze gruczoły potowe są unerwiane przez autonomiczny system nerwowy, który tak naprawdę jest poza kontrolą, a reaguje na wszystkie nasze stany i emocje.

  Kwestie higieny i własnego komfortu to jedno, ale czy nadpotliwość może generować inne problemy czy choroby?

  Rozkładający się pot z gruczołów apokrynowych jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii i grzybów. Jeżeli brzydko pachnie, to oznacza że prawdopodobnie doszło do kolonizacji danej okolicy grzybami i oprócz eliminowania nadpotliwości powinniśmy podjąć leczenie w celu usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych.

  Czy z nadpotliwością możemy sobie radzić na własną rękę? Kiedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą?

  Ogólnoustrojowa nadpotliwość powinna być przebadana przez specjalistę, natomiast z miejscową możemy spróbować walczyć na własną rękę. Na początek sięgnijmy po antyperspiranty dostępne w aptekach. Zawierają one sole glinu, które zamykają ujścia gruczołów potowych.

  Czy to jest bezpieczne?
  Tak, ale ważna jest właściwa aplikacja. Po umyciu, ale na całkowicie suchą skórę, w przeciwnym razie preparat po prostu nie zadziała. Możemy dostać różne rodzaje antyperspirantów - w żelu, spray’u, w płynie. Osobiście polecam tę ostatnią postać, ponieważ możemy je stosować w miejscach nietypowych - na stopy, dłonie, czoło.

  A naturalne metody?

  Można kupić sobie także preparaty z ziołami i stosować je zewnętrznie na skórę. Na przykład dobrym pomysłem będą kąpiele w szałwii czy korze dębu. Będą one działać wysuszająco, dlatego najlepiej robić okłady miejscowe.

  Gdy antyperspiranty nie działają, to możemy zastosować inne rozwiązania?

  Radykalnym sposobem jest chirurgiczne przecięcie nerwów, tak aby zlikwidować bodźce aktywujące pracę gruczołów potowych, ale to rozwiązanie nie stosuje się zbyt często. Popularnym sposobem walki z nadpotliwością są zabiegi - jonoforeza albo toksyna botulinowa. Ta druga jest powszechnie stosowana i równiez powoduje odnerwienie gruczołów, jednak tymczasowe. Toksynę podaje się w iniekcjach w miejscu, gdzie występuje problem - czoło, pachy, stopy, dłonie. Co więcej, jeśli nadmierne pocenie się widoczne jest na czole, wtedy działamy dwukierunkowo - osłabiamy wydzielanie potu, a także likwidujemy drobne zmarszczki, odmładzając skórę. Efekty zaczynają się po 3-4 dniach, końcowe widzimy po 2-3 tygodniach, które utrzymują się do 6-9 miesięcy. Wtedy zwykle powtarzamy zabieg. Po każdej kolejnej interwencji osłabia się funkcja gruczołów, dlatego zabieg możemy wykonywać ponownie coraz później. Wiele osób decyduje się na toksynę botulinową jednorazowo przed okresem letnim, kiedy nadpotliwość jest szczególnie dokuczliwa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach