Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szybko upiec pyszne, świąteczne ciasto

KAK
Domowe wypieki to luksus. Nie każdy może poświęcić czas by powstały, dlatego coraz częściej kupujemy słodkości na świąteczny stół. Ale to przecież nie to samo. I smak też nie ten. Dla wytrwałych i początkujących, domowych cukierników przydatna powtórka.

Kruche ciasto może być wykorzystywane jako spód wypieku, można je wykorzystywać przy robieniu ciasteczek, babeczek.
Podstawowe składniki: mąka, tłuszcz, cukier i żółtka lub - w wersji tańszej ciasta - śmietana i całe jajko. Składniki łączy się w proporcjach wagowych 4:2:1 czyli 4 części mąki, 2 części tłuszczu i 1 część cukru. Może to być też stosunek 3:2:1.
Schłodzony tłuszcz sieka się nożem z mąką i możliwie szybko zagniata z żółtkami lub śmietaną i jajkiem. Ciasto układa się na blasze i nakłuwa widelcem co zapobiega tworzeniu się pęcherzy powietrza podczas pieczenia.

Francuskie ciasto - najpopularniejsze wypieki z ciasta francuskiego to rożki, napoleonki, rogaliki. Ciasto nie zawiera cukru, wiec to od farszu zależy czy będzie w wersji deserowej czy wytrawnej jako paszteciki czy paluszki.
Podstawowe składniki: mąka, woda, masło, sól na przykład - 250 g maki, kostka masła, 4 łyżki wody i soli
Mąkę, wodę, sól zagniata się w ciasto jak na kluski, potem odstawia do lodówki na 15 minut. Następnie należy je rozwałkować i włożyć w środek obficie obsypaną mąką kostkę masła. Złożyć ciasto w kopertę i rozwałkowywać z masłem w prostokąt. Złożyć potrójnie i rozwałkowywać znów w prostokąt. Złożyc i trzykrotnie powtórzyć czynność - za każdym razem chłodząc ciasto.
Placek z francuskiego ciast powinien być tak rozwałkowany, aby przy brzegach był trzy razy cieńszy niż w środku. Efekt "warstwowego" ciast uzyskuje się też przy półfrancuskim cieście, które powstaje z maki i tłuszczu ( proporcje 1:1) i śmietany albo mąki, tłuszczu i twarogu (1:1:1).

Ciasto drożdżowe - to najzdrowsze ciasto, dozwolone w wielu dietach. Pyszna drożdżówka jest baza wielu innych wypieków - ciast z owocami, pączków
Składniki podstawowe to: mąka ,drożdże, mleko lub woda ,cukier, jajka i tłuszcz. Bierze się 1 g drożdży na każde 100 g maki i po 10 dkg drożdży na każde 2 jajka i 50 g tłuszczu.
Najpierw robi się rozczyn czyli uciera drożdże z cukrem i rozprowadza to ciepłym mlekiem z małym dodatkiem mąki. Zaczyn trzeba ustawić w ciepłym miejscu aby zaczął fermentować. Potem trzeba go połączyć z resztą mąki i jajkami utartymi z cukrem. Wyrabia się ciasto, dodaje rozpuszczony tłuszcz. Potem znów trzeba je wyrobić. Gotowe ciasto powinno być gładkie i lśniące oraz odstające od brzegów naczynia. Przykryte i odstawione w ciepłe miejsce powinno zwiększyć dwukrotnie swoją objętość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie