Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Szydłów powita Nowy Rok 2019 i prawa miejskie? Mieszkańcy chcą spontanicznej imprezy

sw
Baner informujący o odzyskaniu praw miejskich na murach Szydłowa
Baner informujący o odzyskaniu praw miejskich na murach Szydłowa archiwum
1 stycznia 2019 roku Szydłów po 150 latach odzyska prawa miejskie. Wiadomo o tym było już w lipcu, mimo to władze nie planują żadnej imprezy na powitanie Nowego Roku i tym samym celebrowania historycznej chwili - odzyskania po latach statusu miasta. Wyręczyć chcą ich w tym sami mieszkańcy. Warto przy okazji poznać niezwykłą historię Szydłowa, przedstawiamy ją w telegraficznym skrócie.

Agnieszka Baxter, mieszkanka Szydłowa , twórczyni wraz z mężem marki "Szydłowianka" napisała na swoim profilu na Facebooku:

" Piękna, historyczna chwila - SZYDŁÓW - jedno z najstarszych miast w Polsce, ponownie miastem po 150 latach przerwy. Panie Burmistrzu Andrzej Tuz może przywitamy Miasto Szydłów pierwszym spontanicznym Sylwestrem Miejskim na Rynku przy choince? Nie musi być "hucznie", ale warto być razem, w tym wyjątkowym momencie. Kto przyjdzie? Rozsyłajcie"

Na apel odpowiedziało wiele osób - wygląda na to, że spontaniczna imprez w sylwestrową noc powinna się udać. My też zachęcamy do wspólnego celebrowania tej wyjątkowej chwili. Potrzeba było tylu lat , by zdjąć z Szydłowa karę jaką za udział w Powstaniu Styczniowym nałożył zaborca - car Rosji.

Andrzej Tuz, nowo wybrany wójt a od 1 stycznia burmistrz jeszcze przed spontanicznym wezwaniem mieszkańców informował ,że władze nie planują nic organizować w tą historyczną sylwestrową noc - zapraszał na Biegi Sylwestrowe w niedzielę 30 grudnia podczas których chciał uroczyście poinformować, że Szydłów od 1 stycznia będzie miastem.

Czy teraz zmieni zdanie? Będziemy o tym informować na bieżąco.

Kilka dni temu na murach obronnych pojawił się baner informujący, że 1 stycznia Szydłów będzie ponownie miastem.

Przypomnijmy ,że pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 roku. Osada wymieniana jest w akcie uposażenia kolegiaty sandomierskiej, której mieszkańcy Szydłowa oddawali dziesięcinę. Wieś była własnością królewską.

Osada znajdowała się na odgałęzieniu nadwiślańskiego szlaku handlowego, które prowadziło ze Staszowa w stronę Chęcin, Małogoszcza oraz Przedborza. Szlak ten nabrał znaczenia w XIV wieku po zjednoczeniu Polski po rozbiciu dzielnicowym.

1 lipca 1329 roku król Władysław I Łokietek nadał Szydłowowi prawa miejskie – średzkie.

W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj warowny zamek oraz kościół pod wezwaniem Świętego Władysława. Miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną.

Na początku XV wieku Świdrygiełło otrzymał Szydłów od brata - króla Jagiełły. Od XV do XVIII wieku Szydłów był siedzibą starostwa. Był ważnym ośrodkiem rzemieślniczym. Pierwsze cechy rzemieślnicze powstały tu prawdopodobnie na początku XV wieku. W Szydłowie rozwijało się między innymi kowalstwo, siodlarstwo, bednarstwo i kotlarstwo. W mieście znajdowała się duża gmina żydowska.

W XVI wieku miasto słynęło z produkcji sukna. Działały tu cechy krawców, piekarzy, szewców, prasołów i garncarzy, a także zbiorowy cech grupujący kowali, ślusarzy, siodlarzy, bednarzy, kotlarzy, mieczników, czapników oraz wędzidlarzy. W 1528 roku w Szydłowie wybudowano wodociągi oraz miejskie łaźnie. W 1564 znajdowało się tu 180 domów. 49 z nich ulokowanych było przy rynku, 75 przy ulicach, a pozostałe 56 na przedmieściach. W mieście było 110 warsztatów rzemieślniczych oraz 7 przekupni. Funkcjonował browar.

Ogromne zniszczenia przyniósł potop szwedzki. W 1655 roku miasto i zamek zostały zniszczone. Z 1300 mieszkańców Szydłowa ocalało zaledwie około 350. Liczba domów zmniejszyła się do 54 w 1663 roku. Po tej klęsce miasto z trudem sięodbudowywało.

W 1789 roku miasto miało murowany ratusz, 5 młynów na rzece Ciekącej oraz 196 domów. W 1827 Szydłów miał 202 domy i 1556 mieszkańców.

Po III rozbiorze Szydłów znalazł się w zaborze austriackim. W 1809 roku miasto stało się siedzibą powiatu w Księstwie Warszawskim. Od 1815 w zaborze rosyjskim. W 1850 roku powiat szydłowski zlikwidowano i włączono w granice powiatu stopnickiego.

W 1869 Szydłów utracił prawa miejskie - była to kara z udział Polaków w Powstaniu Styczniowym jaką nałożyć ca Rosji.

W 1929 osada miała 2246 mieszkańców, z czego około 30 procent stanowili Żydzi.

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto, w którym przetrzymywanych było około tysiąca osób, zgładzonych później w obozach koncentracyjnych. Szydłów został w znacznym stopniu zniszczony na skutek działań wojennych 1944-1945.

W 1960 Szydłów liczył 1402 mieszkańców; obecnie w Szydłowie mieszka tylko 1109 osób. 1 stycznia 2019 roku, dokładnie po 150 latach od decyzji cara wreszcie krzywda dziejowa będzie naprawiona - 1 stycznia 2019 Szydłów znów będzie miastem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ROŚNIE PŁACA MINIMALNA - ILE WYNOSI?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie