Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ważne jest zdrowie paznokci u stóp - wyjaśnia specjalista podolog

/KAK/
serwis prasowy estera giza
Niewłaściwie wykonana pielęgnacja paznokci u stóp oraz przebyte choroby, jak choćby grzybica, sprawiają, że płytka może stać się szorstka, spękana, odbarwiona lub krucha. Deformacje paznokci to jeden z najczęstszych problemów z jakim zwracamy się do specjalisty stóp czyli podologa.

- Lato, wakacje, odsłonięte w sandałkach czy klapkach stopy i paznokcie skłaniają wielu do wizyt w specjalistycznych gabinetach pielęgnacji podologicznej. Paznokcie, które całymi miesiącami schowane są w butach, stają się w końcu szorstkie i kruche. Zdarza się, że płytka paznokciowa staje się twardsza, a ich niewłaściwa pielęgnacja uniemożliwia nawet właściwe czucie - mówi Estera Giza, podolog z Pracowni Stóp i Dłoni w Kielcach przy ulicy Bodzentyńskiej. - Paznokcie noszą też często ślady chorób grzybiczych. Na przykład zaburzenia krążenia krwi czy cukrzyca sprzyjają powstawaniu chorób, jak grzybica, Jej oznaki są rozpoznawalne po białawo - żółtych przebarwieniach, czy też, w późniejszym stadium, po kruchych zgrubieniach. Trzeba zdawać sobie sprawę, że leczenie jest długotrwałe, wymaga systematyczności, podania antybiotyków oraz fachowej opieki dermatologa.

Złe buty to kłopoty

Jednak najczęstszym kłopotem i deformacją paznokci, z jaką spotyka się podolog, jest ich wrastanie. Przyczyn takiego stanu może być wiele: niewłaściwa pielęgnacja, głębokie wycinanie paznokci, zaburzenia wzrostu paznokcia, predyspozycje genetyczne, wady stóp. Jednak przede wszystkim, noszenie niewłaściwego obuwia za ciasnego, ze zbyt wysokimi obcasami czy zbyt szerokiego.
Zresztą niewłaściwie dobrane obuwie jest bardzo często powodem deformacji płytki paznokci u stóp. Pojawia się tak zwana szponowatość paznokci czyli pogrubienie i wykrzywienie płytek paznokciowych. U osób młodych, głównie u kobiet, wywołane jest to długotrwałym uciskiem niewygodnych butów. Zjawisko to dotyczy też paznokci paluchów u osób starszych. Ciasne buty mogą też być przyczyną powstania onycholizy kiedy płytka paznokciowa częściowo lub całkowicie oddziela się od łożyska paznokcia. Powodem takiej deformacji paznokcia może też być uraz mechaniczny.

Uwaga na macierz

- Zresztą powtarzającego się uszkodzenia mechaniczne jak uderzenie, podczas wakacyjnych wojaży, urlopu, uprawiania sportów może się zdarzyć - mówi podolog. - Wtedy często występującym schorzeniem paznokci jest uszkodzenie macierzy, które objawia się poprzecznymi bruzdami. Są to rowkowate zagłębienia, wygięte w stronę wolnego brzegu płytki paznokciowej.
Deformacje płytki paznokcia mogą być skutkiem każdego procesu chorobowego, który zajmuje macierz paznokcia. Może to być na przykład atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski czy łysienie plackowate. Paznokieć jest wtedy szary, szorstki, wygląda jakby był posypany popiołem, a w dotyku przypomina papier ścierny.

Symptomy choroby

Zmiany na paznokciach powoduje też łuszczyca. Cechują się one poprzecznymi lub podłużnymi bruzdami na płytce. Paznokcie są matowe, pogrubiałe, często ulegają zniekształceniom.
- Osoby, u których stwierdzono łuszczycę paznokci, czy też inne choroby stóp i paznokci powinny być jednocześnie pod opieką dermatologa oraz specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp. Tylko tam można przeprowadzić rekonstrukcję płytki paznokciowej, zadbać o powrót do zdrowia stóp i paznokci - dodaje podolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie