Jak wyglądają finanse Kielc? Władze twierdzą, że bez podwyżek dla mieszkańców miasto czeka katastrofa finansowa

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
um.kielce.pl
Bez podwyżek podatków od nieruchomości, cen biletów autobusowych czy opłat za odbiór śmieci Kielce czeka katastrofa finansowa - tak wynika z audytu, który został przedstawiony w środę na konferencji prasowej. Na spotkaniu zabrakło radnych, którzy faktycznie będą decydować już w czwartek, 21 listopada, czy zgodzić się na podwyżki, czy nie.

- Zleciliśmy wykonanie audytu finansowego zewnętrznej firmie, która została wybrana w postępowaniu przetargowym – poinformował prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

KLIKNIJ I ZOBACZ WYNIKI AUDYTU FINANSOWEGO KIELC

Stan finansów miasta w latach 2015-2018 oraz częściowo w 2019 przeprowadziła firma Aesco Group, która współpracowała już z 400 samorządami.

-Przeanalizowaliśmy dochody i wydatki a do porównań wzięliśmy podobne miasta na prawach powiatu: Opole, Olsztyn i Rzeszów -mówił Mariusz Gołaszewski z firmy Aesco Group.

Dochody Kielc w tym okresie wzrosły o 13 procent i wydawałoby się, że to pozytywna wiadomość, ale rocznie tylko o 4 procent a w porównywanych miastach to tempo wynosiło 7-9 procent rocznie. Pula pieniędzy do dyspozycji wrosła o połowę mniej niż w innych miastach. Opłaty i podatki lokalne, na których wysokość ma wpływ miasto od 2016 roku się nie zmieniły, mimo wzrostu inflacji i innych czynników. To pokazuje skąd biorą się problemy finansowe Kielc. Wydatki rosną, a baza dochodów własnych już nie.

Dochody własne gminy, na które składają podatki od nieruchomości i inne opłaty pobierane od mieszkańców stanowią średnio w Polsce 64 procent wszystkich dochodów, a w Kielcach prawie o 10 procent są niższe. - To pokazuje mniejszą samodzielność finansową Kielc i większe uzależnienie od subwencji i dotacji rządowych - dodał.

Podatek od nieruchomości, od budynków jest tylko niższy w Opolu, Kielce są na drugim miejscu od końca, a od powierzchni związanej z działalnością gospodarczej jest najniższy w Kielcach. Opłaty za odbiór śmieci są u nas najniższe w porównywanej grupie miast.

Jedną trzecią wydatków idzie na oświatę i ten udział rośnie co roku. Subwencje oświatowa nie wystarcza i deficyt w tej sferze się pogłębia. - Wydatki na jednego ucznia to 11,5 tysiąca złotych rocznie, Olsztyn ma o połowę więcej, a Opole o 20 procent mniej – dodał. - Wpływ gminy na wydatki oświatowe więc istnieje. Zachęcam do ich optymalizacji, zwłaszcza liczby placówek w Kielcach. Rocznie Kielce dokładają z dochodów własnych do dotacji oświatowej około 100 milionów złotych. W związku z reformą oświaty w tym roku będzie to więcej - 131 milionów złotych, a w 2020 roku miasto musi dołożyć do utrzymania placówek oświatowych 159 milionów złotych.

Wydatki na pomoc społeczną są 2 razy wyższe niż w Rzeszowie czy Opolu. - Nie ma uzasadnienia tego. Widzę możliwości optymalizacji, zwłaszcza w sieci placówek- mówił. - Stagnacja dochodów i tempo wzrostu wydatków powodują, że miasto dysponuje coraz niższą pula na inwestycje. -Spada zdolność kredytowa, więc miasto ma ograniczony dostęp do pożyczek i kredytów, ale rośnie poziom zadłużenia, w innych miastach spada, w stosunku do rosnących dochodów. W Kielcach rosną koszty zadłużenia do 2,5 procenta, a w Rzeszowie są one niższe o pół procenta. Przy tak dużym zadłużeniu to są grube miliony. Jeśli miastu udałoby się odbudować zdolność kredytową, podnieść podatki i ograniczyć wydatki, to koszty zadłużenia, czyli to co banki żądają przy udzielenia kredytów będą niższe.

- W 2021 a najpóźniej w 2022 roku Kielce nie byłby w stanie uchwalić budżetu, jeśli dochody nie zostaną zwiększone a wydatki ograniczone, ale na razie jest to hipotetyczny scenariusz – przyznał . - Jeśli oszczędności będą wprowadzane przez 2,3 lata sytuacja się poprawi a w 2026 roku zdolność kredytowa wróci do średniej krajowej.

Ważna jest też restrukturyzacja zadłużenia,czyli jednorazowa spłata kredytu i zaciągnięcie nowego o wydłużonym okresie spłaty.

– Nasze wyliczenia niewiele się różnią od tych dzisiaj zaprezentowanych. Nie chodzi budowanie negatywne narracji ale o racjonale podejście do tworzenia budżetu . Kierunki są wskazane, ale decyzje będą nasze. Ma to nam pomóc w realnej ocenie sytuacji i utrzymaniu racjonalnego rozwoju- podsumował prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Zastępca prezydenta Kielc, Danuta Papaj tłumaczyła, że braki w przyszłorocznym budżecie będą olbrzymie i to nie z powodu złego gospodarowania, a bez podwyżek problemy się pogłębią.

– Dziura budżetowa to ponad 200 milionów złotych, w tym 157 milionów złotych w edukacji. 15,8 miliona złotych musimy znaleźć na wyrównania minimalnej pensji do 2600 złotych. Brakuje też 5,7 miliona złotych na realizację zadań zleconych przez administrację rządową. Ta dziura w podobnej wielkości miastach jest porównywalna. To nie są skutki złego gospodarowania ale efekty decyzji rządowych - mówiła Danuta Papaj.

Władzom Kielc sen z powiek spędza też stan placówek edukacji. - W trybie pilnym trzeba wykonać remonty w szkołach i przedszkolach za 560 milionów złotych. Były one przekładane z roku na rok– dodała. - Potrzebna też 10 milionów złotych na prace w domach opieki społecznej. Dlaczego są potrzebne podwyżki podatków i opłat.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze 126

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 listopada, 08:32, Gość:

"Nasze wyliczenia niewiele się różnią od tych dzisiaj zaprezentowanych", to audyt był niepotrzebny?

21 listopada, 08:43, Gość:

Niegospodarność?

Był potrzebny, bo gdy w zeszłym roku to powiedzieli bez podparcia się audytem to wszyscy byli oburzeni, rzucili się na nich, że bzdury itd. To teraz mamy czarno na białym. A niedowiarki z rady powinny się teraz zrzucić na pokrycie kosztów audytu.

k
kolejne miasto

Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego znacznie obniżyła podatki od środków transportowych. Ma to m.in. zachęcić przedsiębiorców do rejestrowania pojazdów w mieście.

m
można ?

Od stycznia 2019 r. mieszkańcy Polkowic nie będą płacić podatku od nieruchomości - uchwaliła rada gminy. Stawki podatku od nieruchomości w Polsce ustalają samorządy.

G
Gość
21 listopada, 10:50, Obniżka pensji włodarzom:

Opłaty i podatki lokalne, na których wysokość ma wpływ miasto od 2016 roku się nie zmieniły, mimo wzrostu inflacji i innych czynników. To pokazuje skąd biorą się problemy finansowe Kielc>>>

Problemy finansowe Kielc biorą się z nieudolnego zarządzania przez nieudaczników bez pomysłu, którzy tylko pierdzą w stołki i kasują pensje a ich jedynym pomysłem na łagodzenie skutków swojej indolencji jest grzebanie ludziom w kieszeniach.

A oto jak radni w innych miastach wspierają przedsiębiorców.

...Zgodnie z zapowiedzią koalicja rządząca w Radzie Miasta w Wodzisławiu Śl. przegłosowała uchwałę w sprawie obniżenia podatku od nieruchomości. Decyzję poprzedziła długa dyskusja...

O
Obniżka pensji włodarzom

Opłaty i podatki lokalne, na których wysokość ma wpływ miasto od 2016 roku się nie zmieniły, mimo wzrostu inflacji i innych czynników. To pokazuje skąd biorą się problemy finansowe Kielc>>>

Problemy finansowe Kielc biorą się z nieudolnego zarządzania przez nieudaczników bez pomysłu, którzy tylko pierdzą w stołki i kasują pensje a ich jedynym pomysłem na łagodzenie skutków swojej indolencji jest grzebanie ludziom w kieszeniach.

G
Gość

No cóż nie ma się czemu dziwić, takich gospodarzy wybieramy sami .......wybitny kielczanin, wielki patriota lokalny narobił wspaniałych interesów i inwestycji przynoszących olbrzymie zyski tyle tylko że nie miastu ale wykonawcom przystanków...........i nie tylko, udanych transakcji np handlu dworcem PKS i podobnymi doprowadziły KIelce i mieszkańców do stanu takiego jaki mamy, inwestor uciekł na jeszcze lepsze korytko aby teraz doprowadzić to czym kieruje do podobnego stanu jak Kielce, ma z tego kase jaka mu się należała, a za długi będą płacic naiwni kielczanie.......Ciekawe jest jednak to że w tym gospodarowaniu pomagało mu wielu współgospodarzy którzy wtedy klaskali a teraz ???? teraz podnoszą lament.........róbmy tak dalej ...i tak zapłcą wyborcy.....

G
Gość
20 listopada, 22:26, reqwak:

Pozamiatane. Wszyscy moi znajomi stad wyjechali. Co mądrzejszy to albo w Wawie lub Krakowie albo za granicą. Do Kielc nie maja po co wracac bo gdzie pojda do pracy? Do Agaty za 2,5 k? Masakra. Ja też wyjezdzam z zona juz niedlugo. Szkoda, szkoda, ale zycie jest jedno a zanim sie cos w Kielcach zmieni to szkoda życia. Trzymam kciuki za Kielce, ale ciezko to widze. Pozdrawiam.

21 listopada, 07:28, Frex:

A ty bidul zostales na smieciach.

Po co durniu się odzywasz?Chcesz pokazać jaki głupi jesteś?

W
Won zlodzieje

Na nic piniendzy ni ma, ale jest kilkadziesiąt tysięcy dla jakiejś firmy na audycik, urzędasy w ramach swojej pensji nie potrafią robić analiz. Zero odpowiedzialności własnej, poprawy swojego funkcjonowania, tylko wszyscy inni winni. Jaką usługę otrzymuję w ramach podatku od nieruchomości za moje mieszkanie w bloku? Czynsz opłacam osobno, to jest opłata za pozwolenie bycia niebezdomnym ? Kiedy podatek od posiadania majtek na dupie? Tu piłeczka dla rządu, zlikwidować terrorystyczne haracze.

G
Gość

PROGRAM WYBORCZY - Prezydent Bogdan Wenta to:

Kielce jawnej i przyjaznej administracji

Kielce partnerem gospodarczym

Kielce rodzinnym miastem

Kielce wolne od smogu

Kielce otwarte na młodych

Kielce zdrowych i aktywnych seniorów

Kielce przyjazne dla niepełnosprawnych

Kielce miastem sportu dla każdego

Kielce zielonych inwestycji

Kielce miastem dla mieszkańców

Żródło projektswietokrzyskie.pl/program-wyborczy/

G
Gość

Więcej kasy na piaskownice na Rynku!

G
Gość
20 listopada, 23:02, Antyklika:

Ludzie, mieszkańcy Kielc, powiedzmy sobie jasno, Oszukali nas !!

brawo dla scyzorow durni jeszcze raz brawo podwyzek nie bedzie konca

G
Gość
21 listopada, 07:27, Patriota:

To jest niesamowite do czego doprowadziły poprzednie władze miasta... Miliard długu. Oby prezydent sobie dał z tym radę i udało mu się zrobić porządek zanim miasto upadnie. Mieszkańcy z panem!

Niech Prezydent i i wice zrezygnują z pensji

G
Gość
21 listopada, 07:27, Patriota:

To jest niesamowite do czego doprowadziły poprzednie władze miasta... Miliard długu. Oby prezydent sobie dał z tym radę i udało mu się zrobić porządek zanim miasto upadnie. Mieszkańcy z panem!

chciales durniu powiedziec ze papajowa, jak tam rozowe laweczki juz pomalowane? 6,5 tys sztuka fajna rozrzutnosc . na to kasa jest musza byc podwyzki bo teczowych laweczek nie ma za co zamontowac!!!!!!!!!!!!!! fajny chop z tego papaja kiedys dobry finansista az sie w urzedach skarbowych smiali

G
Gość
21 listopada, 08:32, Gość:

"Nasze wyliczenia niewiele się różnią od tych dzisiaj zaprezentowanych", to audyt był niepotrzebny?

Niegospodarność?

G
Gość

papaj oddzielona o wentyla, co się stało?

Dodaj ogłoszenie