Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał przedwojenny Opatów? Już w sobotę będziecie mogli przenieść się w czasie dzięki wystawie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Ulica Szeroka w Opatowie, dawna szkoła żydowska
Ulica Szeroka w Opatowie, dawna szkoła żydowska Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej
Interaktywne mapy czy trójwymiarowa makieta sztetla to niektóre elementy wystawy, która będzie można zwiedzać w Opatowie od soboty 10 września. Mobilna wystawa zawita do Opatowa, to jeden z punktów upamiętnienia akcji Reinhardt

Muzeum na kółkach to wystawa, która odwiedza miasta liczące do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w których przed wojną Żydzi stanowili istotną część społeczności. Przybliża dzieje polskich Żydów w kontekście lokalnym.

Partnerem projektu jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie a koordynatorką Maria Borzęcka z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, która mówi, że Opatowianie nie zapomnieli o tej ważnej części historii Opatowa

- Starsze pokolenie zawsze pamiętało, młodsze może trochę zapomniało ale ta historia jest nadal żywa i trzeba zrobić krok dalej – dodaje.

Szacuje się, że Żydzi przed wojną stanowili ponad połowę ludności Opatowa.

Ekspozycja ma przybliżyć miejsca związane z żydowską historią między innymi poprzez interaktywne mapy, trójwymiarową makietę sztetla czy kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów.

W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica wypędzenia Żydów z opatowskiego getta i ich zamordowania w niemieckim obozie zagłady w Treblince.

Wystawa to tylko jeden z elementów obchodów tej rocznicy. W czerwcu, na ulicy Szerokiej wystąpił izraelski big-band Stars of Galil & Gilboband a w ubiegły poniedziałek odbyło się spotkanie z łódzkim rabinem Symchą Kellerem. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej stara się stworzyć lapidarium upamiętniające ludność żydowską.

- Pierwsze lapidarium powstało w 1989 roku kiedy w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Opatowskiej działała pani Aleksandra Gadkowska. Natomiast my zebraliśmy macewy od osób z Opatowa, zbierane, przechowywane i dzięki temu zostanie teraz przygotowane nowe lapidarium, duże, które 23 października, dokładnie w osiemdziesiątą rocznicę akcji Reinhardt uroczyście otworzymy z udziałem gości z Izraela i Kanady – informuje Borzęcka.

Muzeum na kółkach w Opatowie

Każdy odwiedzający ekspozycję otrzyma "Pół - przewodnik po żydowskim Opatowie, czyli subiektywny przewodnik po sztetlu At" opracowany przez Marię Borzęcką: - Chciałam, żeby to był przewodnik bardzo prosty i krótki, który zawiera najważniejsze rzeczy i żeby do tekstu był dołączony jakiś obrazek, trochę z myślą o młodzieży - dodaje członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej .

Mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, będzie gościła w Opatowie w dniach od 10 do 12 września. Wystawa w pomieszczeniach Podziemnej Trasy Turystycznej

W sobotę i w niedzielę 10 i 11 września, chętni będą mogli pójść na spacer z oprowadzaniem, ulicami: Wąską, Szeroką, Starowałową i dowiedzieć się, gdzie stały i funkcjonowały między innymi synagoga, cheder, mykwa, a na dawnym cmentarzu żydowskim – obejrzeć lapidarium z ocalałymi macewami. Start przy Podziemnej Trasie Turystycznej. Każdy może skorzystać. Wystawę będzie można oglądać w godzinach od 10 do 17.

Zaplanowano też spotkanie z pisarzem, reporterem i fotografem Mikołajem Grynbergiem oraz projekcję jego debiutanckiego filmu „Dowód tożsamości”, które odbędzie się w poniedziałek w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego o godzinie 12.30.

Zobaczcie galerię zdjęć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto