Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygrać z uzależnieniem?

MiK, Oprac. /KAK/
sxc.hu
Alkoholizm, narkomania, zaburzenia psychiczne, depresja, ale także dotychczas mało znane patologie, jak seksoholizm, uzależnienie od telefonu, internetu, hazardu, pracoholizm czy zakupoholizm, zbierają swoje żniwo. Znaczną ich część przyniosła nam stale rozwijająca się cywilizacja. Niektóre z tych niebezpiecznych uzależnień zaliczane są już do chorób społecznych. Czy można sobie z nimi radzić?

Depresja, uzależnienia, zaburzenia psychiczne, to bardzo demokratyczne dolegliwości. Dotykają ludzi ze wszystkich środowisk. Niestety coraz częściej problemy dotyczą nawet bardzo młodych osób. Tempo życia, jakie narzuca nam rzeczywistość i wspinanie się na coraz wyższe szczeble drabiny zawodowej i poziomu życia powodują, że kiedy zostajemy w tyle zaliczając się do słabszych, sięgamy po "dodatkowe wspomaganie". Rodzice zajęci w pracy często nerwowi , zmęczeni po powrocie do domu nie dostrzegają charakterystycznych dla uzależnienia zmian w zachowaniu swoich dzieci lub zdarza się to dopiero wtedy, kiedy choroba jest już rozwinięta.

- Nastolatek kompletnie nie zdaje sobie sprawy z grożącego mu niebezpieczeństwa - mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, biegły sądowy, ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień WOLMED w Dubiu k. Bełchatowa - Z tego też względu specjaliście najtrudniej dotrzeć właśnie do młodych ludzi. U nastolatków korzystanie z używek jest szczególnie groźne, bo ma ogromny wpływ na proces kształtowania ich osobowości. 15-letnie dzieci, które chcą być na czasie, mieć lepsze relacje z rówieśnikami, biorą po jednej działce narkotyków, potem po drugiej, popartej często alkoholem. Świat w ich oczach staje się ładniejszy i lepszy, wręcz "baśniowy". Ta iluzja sprawia, że z czasem stają się fizycznie i psychicznie zakładnikami swojego uzależnienia. Sami nie potrafią już wyjść z nałogu. Bardzo ważna jest tu postawa najbliższych. Obserwujmy zachowania naszych dzieci, szczególnie kiedy są zbyt nadpobudliwe, nawet agresywne czy odwrotnie mają spowolnione reakcje i problemy z koncentracja.

Jeśli chodzi i dorosłych, zdaniem lekarza, najłatwiej jest dotrzeć z argumentacją o potrzebie równowagi i harmonii w życiu do grup zawodowych spoza kadr kierowniczych i managerskich. W wielu przypadkach porady ambulatoryjne, regularna psychoterapia, uporządkowanie priorytetów ułatwiają im powrót do zdrowia. Ludzie na eksponowanych stanowiskach, osoby publiczne najczęściej odpowiadają na te zalecenia: - Nie mam czasu! Nie teraz! - Są to ludzie młodzi i w sile wieku, sprawni fizycznie - kontynuuje psychiatra. - Eksploatują swój organizm do granic możliwości i dopiero wtedy, gdy odmawia im posłuszeństwa w zarabianiu pieniędzy i rozwijaniu kariery, próbują szukać wsparcia. Niestety, pierwszym ratunkiem przeważnie nie jest lekarz, ale różnego rodzaju środki zmieniające świadomość - alkohol, narkotyki, leki i różne środki stymulujące.

Jak podaje lekarz, objawy pracoholizmu wykazuje ponad 35% kadry kierowniczej w naszym kraju. Pracują coraz dłużej, więcej zarabiają, ale wysiłek nie przekłada się na wyznaczone wyniki. Wyczerpany mózg nie jest już w stanie obiektywnie ocenić żadnej zawodowej, rodzinnej czy społecznej sytuacji. Ludzie przepracowani, którzy nie osiągają żadnej satysfakcji ze swoich działań, mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, która zakłóca funkcjonowanie połączeń nerwowych.

A jakie to daje objawy w życiu codziennym? Przede wszystkim osoby te stają się nadpobudliwe, agresywne, popadają w depresje, nerwice, stają się podatni na choroby psychosomatyczne. Pojawiają się różne bóle głowy, zaburzenia pamięci na tle emocjonalnym i wiele innych poważnych i dyskomfortowych dolegliwości.
Tylko chwilowo można przywrócić równowagę psychiczną za pomocą środków farmakologicznych lecz bez kompleksowej terapii jej utrzymanie jest bardzo trudne.

ALKOHOLIZM - POWAŻNY PROBLEM

Poważnym problemem - uzależnieniem jest alkoholizm. Z badań wynika, że w naszym kraju alkohol spożywa ponad 90% populacji, w tym młodych ludzi powyżej 15 roku życia. Problem dotyka niestety coraz młodszych grup. Dlaczego o tak poważnych kwestiach ciągle mało wiemy i mówimy?
- Oprócz lekarzy specjalistów w tej dziedzinie ogromną rolę spełniają media, które w jasny i rzetelny sposób powinny informować o tych poważnych problemach - twierdzi doktor. - Mam jednak wrażenie, ze nadal temat uzależnień jest tematem "mało popularnym". Natomiast często nagłaśniane są fakty z życia, pokazujące ludzkie tragedie /wypadki, morderstwa/ spowodowane przez osoby uzależnione. Pokazywane są skutki, a zbyt mało jest informacji o podłożu, przyczynach tych tragedii. Wszystkim nam przecież powinno zależeć na mądrym i zdrowym społeczeństwie.

WSTYDLIWY TEMAT

- Uzależnienia to taki wstydliwy i niepopularny temat, a przecież mogą dotyczyć każdego z nas czy naszych bliskich - kontynuuje. - Skutkiem uzależnień jest nie tylko uszczerbek na zdrowiu często bardzo młodych ludzi, ale także konsekwencje społeczne w postaci np. brutalnych zachowań, kradzieży (których celem jest zdobycie pieniędzy na alkohol czy narkotyki), a nawet wspomnianych wypadków czy morderstw. W mojej pracy biegłego sądowego spotykam się właśnie z takimi przypadkami. Uzależnienia prowadzą też do przemocy wobec bliskich, których ofiarami są tez dzieci i my dorośli szczególnie w takich przypadkach nie możemy być obojętni.
Ludzie dotknięci problemem w pewnym sensie zatracili swoją tożsamość. Borykają się z poważną choć niezawiniona chorobą.

Z POMOCĄ TERAPEUTÓW

Psychiatra twierdzi, że bardzo trudno osobie uzależnionej poradzić sobie z nałogiem samemu, stąd konieczna jest pomoc fachowców. - Kiedy przychodzi moment uświadomienia sobie, że mogą wygrać z nałogiem, trafiają właśnie do takich ośrodków jak nasz, gdzie w przyjaznym otoczeniu i przy zachowaniu dyskrecji znajdują opiekę medyczną i terapeutyczną - informuje. - Bardzo ważne jest, by pacjent był pod profesjonalną opieką także po przebytej terapii. Po pobycie u nas nie pozostawiamy go "samemu sobie", pozostajemy w kontakcie z pacjentem i jego najbliższymi. Między innymi dzięki temu odnosimy duże sukcesy w leczeniu z uzależnień. Uzależnienia można leczyć, ratując nie tylko zdrowie pacjenta, ale i chroniąc go od utraty tego, co dla każdego człowieka jest w życiu najcenniejsze. Na terapii pacjent uczy się, jak radzić sobie z emocjami i jak rozpocząć nowe życie, wolne od wszelkich uzależnień.
Cywilizacja to nie tylko rozwój i nowoczesność. Cywilizacja to także zagrożenia i nie wolno tego lekceważyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie