Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć start up, który odniesie niebywały sukces?

materiał partnera

Moda na zakładanie coraz bardziej popularnych start-upów wzrasta na zachodzie, lecz na polskim rynku również nie brakuje inicjatyw na innowacyjne biznesowe przedsięwzięcia. Z badań statystycznych fundacji Startup Poland wynika, że obecnie na terenie Polski istnieje ponad 3 tysiące zarejestrowanych podmiotów. Idea start-up’u ma na celu skłonić jak najwięcej osób do spróbowania własnych sił w świecie biznesu i ożywić gospodarkę kreując nowe miejsca pracy.

Jednak czym tak naprawdę jest start-up?

Rozpoczęcie takiej działalności gospodarczej w zasadzie nie wymaga posiadania niezliczonej ilości własnych funduszy, bez względu na to w jakiej branży zdecydujemy się na biznes. Przede wszystkim, liczy się oryginalny pomysł, który będzie przemawiał do konkretnej grupy docelowej, zaangażowanie i zapał do ciężkiej pracy. Jeżeli te elementy będą wcielane w życie, rośnie prawdopodobieństwo, że inwestorzy lub, tak zwane, anioły biznesu okażą wsparcie finansowe na prowadzenie działalności.

Decyzja o założeniu start-up’u często wiąże się z poświęceniem wielu innych rzeczy w imieniu nowej działalności, a szczególnie czasu. W całym procesie sprawdzi się także przysłowie “raz na wozie, raz pod wozem”. Ale o tym później.

Przepis na start-up

Standardowego przepisu na start-up nie da się ułożyć, ponieważ w każdym przypadku wygląda to inaczej. Jednak jest kilka rzeczy, do których (nie)doświadczony przedsiębiorca powinien przykuć szczególną uwagę.

Po pierwsze, należy zacząć od wcześniej wspomnianego oryginalnego pomysłu. Gwarancją na sukces jest pomysł na biznes w dziedzinie, która tak naprawdę jest obiektem zainteresowania przedsiębiorcy. Aby biznes był efektywny i miał potencjał na rozwój, przed jego założeniem należy zagłębić się w jego ideę, rozmawiać z odpowiednimi ludźmi z danej branży, a co najważniejsze, z potencjalnymi klientami. To, w rzeczywistości, w dużej mierze zależy od nich, czy biznes będzie prosperował z sukcesem.

Co dalej?

Po drugie, praca, praca i jeszcze raz, praca! Ważne jest, aby dokładnie dowiedzieć się, czego chcą konsumenci danego produktu lub serwisu oraz, aby biznes w jakimś stopniu zoptymalizował im życie. Co za tym idzie, istotne jest stałe poszerzanie swojej wiedzy w obrębie własnego biznesu.

Zdecydowanie przyda się analiza rynku i jego wielkości, konkurencji, w tym cen, zapotrzebowania oraz szukanie potencjalnych partnerów, z którymi współpraca ułatwi cały proces i często wniesie dodatkowe zasoby pieniężne i niezbędne doświadczenie. Na pewno należy przygotować się na wiele niespodzianek i zwrotów akcji, które mogą nieść zarówno dobre, jak i złe wiadomości. Jednak są one częścią procesu w rozwoju biznesu.

Rozpoczynanie start-upu to duża odpowiedzialność, lecz wszystko staje się możliwe wierząc w swoje umiejętności i będąc zmotywowanym. Warto pracować dla siebie i z tym, co sprawia największą przyjemność. Efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach, ale satysfakcja często sięga zenitu.

Dodatkowe fundusze

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na własny biznes zazwyczaj na początku sięgają po dodatkowe pieniądze, które zapewnią dobry start. Nie musi to być kilkadziesiąt tysięcy, lecz choćby część kwoty, która pozwoli na przetestowanie pierwszych założeń start-upu oraz małą inwestycję np. w biuro, w którym burza mózgów przyniesie nowe pomysły i rezultaty. Warto skorzystać z pożyczki od ręki i zacząć działać zanim ktoś inny dorobi się miliona, mając ten sam pomysł!
Dodatkowo, po pomoc można sięgnąć do Unii Europejskiej poprzez projekty, które umożliwiają dofinansowanie polskich startupów bez względu na to, w jakiej branży otwieramy nowy biznes. Do projektów europejskich wspierających innowacyjne przedsiębiorstwa zaliczamy:

●inicjatywę JEREMIE - daje ona możliwość otrzymania pożyczki na ustalonych warunkach lub poręczenie kredytów bez wypracowanej historii kredytowej;
●Horyzont 2020 – największy projekt w Unii Europejskiej, który finansuje badania naukowe i innowacje na zasadzie konkursu projektów;
●inkubatory przedsiębiorczości – oprócz wsparcia finansowego, młody przedsiębiorca ma możliwość otrzymać także pomoc ze strony administracyjnej czy biurowej. Co więcej, inkubatory zapewniają szkolenia z zakresu biznesowego know-how czy też wsparcie w nawiązaniu pierwszych kontaktów biznesowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie