Jaka szczoteczka elektryczna? Jak wybrać najlepszą? Ranking

Materiał informacyjny
Stomatolodzy przyznają, że używając szczoteczki elektrycznej, dokładniej niż szczoteczką manualną, doczyszcza się zęby. Większość osób nie potrafi szczotkować swoich zębów, tak żeby usunąć z nich osad i resztki jedzenia gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych, a jednocześnie nie podrażniać delikatnych dziąseł. Wśród szczoteczek elektrycznych można wyróżnić modele prostsze i te bardziej zaawansowane korzystające z najnowszych zdobyczy technologicznych. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę elektryczną? Poniżej prezentujemy ranking najlepszych urządzeń elektrycznych do mycia zębów.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Wśród szczoteczek do zębów można wyróżnić 2 rodzaje: tradycyjne szczoteczki manualne oraz szczoteczki elektryczne. Ręczne szczoteczki to najczęstszy wybór użytkowników. Są łatwo dostępne, ekonomiczne i teoretycznie łatwe w obsłudze. Dlaczego teoretycznie? Żeby efektywnie domywać nimi zęby, trzeba nauczyć się odpowiedniej techniki oraz szczotkować nimi żeby przez min 3 minuty. W innym przypadku na zębach pozostaje płytka nazębna, a dziąsła stają się podrażnione.

Drugim rodzajem szczoteczek są urządzenia elektryczne, wśród nich znajdziemy te o okrągłej główce, działające w technologi 2D lub 3D oraz szczoteczki soniczne. Te drugie wyglądają podobnie do szczoteczek manualnych, jednak dodatkowo główka szczoteczki wykonuje wibrujące ruchy z boku na bok.

Szczoteczka elektryczna to wybór na lata, dzięki któremu można utrzymać zęby i dziąsła w dobrym zdrowiu i cieszyć się pięknym uśmiechem. Urządzenie ładowane raz na 2 tygodnie wymaga od użytkownika minimalnego wysiłku.

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Nie ma wątpliwości co do tego, że szczoteczka elektryczna skuteczniej niż szczoteczki manualne doczyszcza zęby, usuwając niemalże całkowicie płytkę nazębną. Urządzenie z okrągłą główką dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Nowoczesne szczoteczki Oral-B wyposażone w technologię 3D podczas mycia otaczają ząb z każdej strony, dzięki czemu szczotkowanie staje się bardzo dokładne. Końcówka wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne, a w technologi 3D różnież pulsacyjne, czyszcząc zęby tak, jak nie zrobiłaby tego żadna ręczna szczoteczka.


Szczoteczka elektryczna jest pomocna przy problemach z delikatnymi dziąsłami. Wybrane modele Oral-B mają wbudowany czujnik nacisku oraz specjalny tryb sensitive. Miękkie włókna koncówki pomagają doczyszczać zęby przy linii dziąseł, jednocześnie ich nie podrażniając.

Dowiedz się więcej: Szczoteczka elektryczna - jak wybrać najlepszą? Poradnik
Szczoteczka manualna to wybór dla konsekwentnych użytkowników, którzy z dużą starannością szczotkują zęby. Tylko wtedy działa najlepiej i daje zadowalające efekty.

Szczoteczka soniczna czy w technologi 3D (oscylacyjno- rotacyjno- pulsacyjna)?

Końcówka szczoteczki sonicznej wyglądem przypomina tradycyjną manualną szczoteczkę i ma podłużny kształt. Podczas jej używania, trzeba pamiętać o trzymaniu jej pod kątem 45° i delikatnym dociskaniu jej do powierzchni zębów, a także zastosowaniu dodatkowego ruchu ręki tzw ruchu wymiatającego.

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką pracująca w technologi 3D wykorzystuje ruchy oscylacyjno- rotacyjny a także pulsacyjne. Co to oznacza? W praktyce funkcja ta polega na jednoczesnym poruszaniu się główki w trzech wymiarach. Wpływa to na efektywność mycia i skuteczność usuwania osadu oraz płytki nazębnej.

Czym się rożni elektryczna szczoteczka soniczna od elektrycznej 2D lub 3D?

 • budową końcówki – soniczna ma podłużny kształt, 2D lub 3D jest okrągła
 • sposobem czyszczenia – główka szczoteczki sonicznej wykonuje ruch wibrujący z boku na bok, 2D lub 3D - ruch oscylacyjno-rotacyjny (2D), który połączony z ruchem pulsacyjnym porusza się, w 3D.
 • liczbą obrotów na minutę – szczoteczka soniczna wykonuje zazwyczaj ok 31 tys. obrotów na minutę, elektryczna z okragłą główką – ponad 7 tys. ruchów oscylacyjno – rotacyjnych oraz w technologi 3D do 48 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.
 • sposobem mycia zębów – przy elektrycznej 2D lub 3D użytkownik musi tylko przykładać końcówkę kolejno do wszystkich powierzchni zębów na ok. 2-3 sekundy, przy sonicznej – musi trzymać ją pod odpowiednim kątem i dodatkowo zastosować ruch wymiatający.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Mycie zębów szczoteczką z okragłą głowką nie wymaga specjalnych umiejętności. Użytkownik przykłada ją na 2-3 sekundy do wszystkich powierzni zęba. Nowoczesne modele Oral-B mają wbudowany timer, który co 30 sekund informuje, że pora przenieść się z oczyszczaniem na kolejny obszar łuku zębowego. Najpierw należy umyć więc prawą lub lewą dolną część uzębienia, a następnie przechodzić do kolejnych partii.

Jak wspomniano wyżej, technika mycia zębów szczoteczką soniczną jest inna. Końcowkę szczoteczki należy delikatnie przyłożyć do zębów (pod kątem 45 stopni) a nastepnie wykonywać ruchy wymiatające w kierunku „od dziąsła do zęba” przez ok 2 sekundy w jednym miejscu.
Co prawda szczoteczki elektryczne efektywnie usuwają płytkę nazębną , jednak pamiętać należy o regularnym stosowaniu nici dentystycznej, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby?

Przebarwienia powstające na szkliwie i pod jego warstwą usuwa się na dwa sposoby. Do oczyszczania przebarwień powierzchniowych i wybielania zębów stosuje się zabiegi chemiczne i fizyczne, jak np. ścieranie i chemiczne usuwanie przebarwień. Efektem są jaśniejsze i bielsze zęby.

Żeby usunąć przebarwienia znajdujące się pod szkliwem, konieczne jest wybielanie. To chemiczny proces, w trakcie którego przez utlenianie (oksydację) usuwa się kolor z cząsteczek przebarwień. Do wybielania używa się nadtlenku wodoru (wody utlenionej) o wybranym stężeniu.

 
O bielszy uśmiech można jednak skutecznie zadbać i nie dopuścić do trudno usuwalnych przebarwień. Wygląd zębów pogarszają m.in. słodycze, czerwone wino, herbata, kawa, napoje gazowane, owoce leśne i tytoń. Dla bielszych zębów warto używać pasty wybielającej i specjalnych końcówek do szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka sama w sobie nie wybiela zębów. Pomaga jednak skuteczniej niż jej manualny odpowiednik usuwać przebarwienia i sprawić, że uśmiech stanie się bielszy. Szczoteczka nie zastąpi jednak profesjonalnego wybielania. Nawet specjalna wybielająca końcówka nie doczyści głębokich przebarwień. Zapobiegnie jednak powstawaniu kolejnych przebarwień i wnikaniu ich w szkliwo. Sprawi też, że zęby będą lepiej doczyszczone i pozbawione płytki nazębnej.

Jak wymienić końcówkę szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna składa się z rękojeści oraz wymienialnej końcówki. Stomatolodzy zalecają, żeby końcówki wymieniać co 3 miesiące. Włókno zużywa się i po 90 dniach nieskutecznie doczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

Może się okazać, że końcówkę trzeba będzie wymieniać częściej niż raz na kwartał. Jeśli włókno szybko się niszczy i jest połamane, być może końcówka nie odpowiada potrzebom zębów. Warto rozważyć zakup innego rodzaju końcówki np. przeznaczonej specjalnie dla pacjentów z aparatem ortodontycznym (w asortymencie Oral-B można znaleźć wiele różnych końcówek dostosowanych do indywidualnych potrzeb).


Fot. Zamienne końcówki szczoteczek Oral-B

Jeśli podczas używania szczoteczki elektrycznej dziąsła stają się podrażnione i bolesne, końcówkę powinno się wymienić na delikatniejszą. Wymiana końcówek w szczoteczkach elektrycznych jest niezwykle prosta, najczęściej wystarczy ściągnąć końcowkę i założyć drugą, dokładnie ją dociskając.

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego, czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie?

U osób noszących stały aparat ortodontyczny cząsteczki jedzenia gromadzą się nie tylko pomiędzy wąskimi przestrzeniami zębów, ale też pomiędzy częściami aparatu. Na zębach z łatwością osadza się płytka nazębna. Dlatego tak ważne jest, żeby w trakcie noszenia aparatu, szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej i uchronić się przed chorobami dziąseł. Czyszczenie prostującego się zgryzu zabiera 3 razy więcej czasu niż do tej pory, ale po zdjęciu aparatu zęby prezentują się estetycznie i pozostają zdrowe.

Podczas szczotkowania utrudnione okazuje się dotarcie w trudno dostępne miejsca. Kłopotliwe bywa też doczyszczanie zębów wzdłuż linii dziąseł. Pomocna dla osób z aparatem będzie więc szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką , której kształt zainspirowany jest profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Otacza ząb z każdej strony i zapewnia dokładne czyszczenie. Specjalna końcówka przeznaczona do aparatów (np. Oral-B Ortho oraz Interspace) delikatnie, a jednocześnie bardzo skutecznie usuwa płytkę bakteryjną i wymiata wszystkie pozostałości pożywienia z trudno dostepnych okolic.

Nosisz aparat ortodontyczny? Zobacz poradnik o higienie jamy ustnej podczas leczenia - Aparat na zęby: Jak dbać?

Najnowocześniejsze modele szczoteczek mają specjalny czujnik nacisku, który chroni dziąsła przed uszkodzeniami. Różne tryby pracy szczoteczki elektrycznej umożliwiają dostosowanie czyszczenia do własnych potrzeb. Można więc wybrać tryb intensywnego czyszczenia, dla wyjatkowo dokładnego oczyszczenia lub tryb masażu i delikatnie doczyszczać dziąsła. Dzięki temu, że wszystkie modele Oral-B wyposażono w timer, dokładnie wiadomo, ile czasu trzeba poświęcić na mycie każdego kwadrantu. Co 30 sekund szczoteczka wibruje, dając tym samym sygnał, że można ją przesunąć na drugą część jamy ustnej (dolną lub górną). W leczeniu ortodontycznym szczoteczka elektryczna to więc must have.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci i od kiedy?

Co do jednego nie ma wątpliwości. Najlepsza dla dzieci szczoteczka to ta, którą najmłodsi regularnie myją zęby. Maluchy młodsze niż te 8-letnie nie potrafią jeszcze dokładnie szczotkować swoich zębów, nawet jeśli rodzice wkładają wiele trudu, by ich tego nauczyć.

Szczoteczka elektryczna może z powodzeniem zastąpić manualną i wyrobić w dziecku nawyk dbania o czystość jamy ustnej. Od kiedy dziecko może zacząć używać elektrycznej szczoteczki? Producenci umieszczają na opakowaniu informację, że szczoteczka przeznaczona jest dla maluchów powyżej 3. roku życia. Główka szczoteczki może okazać się za duża dla młodszych dzieciaczków, a sama szczoteczka niewygodna w trzymaniu i zbyt ciężka.


Fot. Dobór najlepszej szczoteczki elektrycznej dla dzieci

Wielu rodziców martwi się, że szczoteczka elektryczna może uszkadzać delikatne dziecięce dziąsła. Szczoteczka elektryczna pod tym względem okazuje się bezpieczniejsza niż manualna. Maluch nie musi jej dociskać, żeby porządnie umyć zęby. Włókno główki jest miękkie i delikatne, a dziąsła w pełni zabezpieczone przed podrażnieniami.
Dzięki szczoteczce elektrycznej dziecko dokładnie doczyszcza zęby, a urządzenie dociera w wąskie przestrzenie międzyzębowe wymiatając z nich resztki pokarmu i usuwając osad.

Dla malucha najlepiej wybrać szczoteczkę z okrągłą końcówką. Mycie zębów przy jej użyciu nie wymaga od dziecka żadnych specjalnych umiejętności. Rodzic musi tylko pokazać maluchowi, jak długo myć zęby z każdej strony i jak przesuwać szczoteczkę. Nie zapominając oczywiście o kontroli i ewentualnej pomocy.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia z timerem (po 2 minutach pojawi się wibracja sygnalizująca, że można zakończyć już szczotkowanie) lub instalacja aplikacji Disney MagicTimer z ulubionymi bohaterami filmów Disney’a. Dzięki niej dziecko regularnie szczotkując zęby może odkrywać nowe osiągnięcia, naklejki, odznaki z motywami znanymi z bajek. Dzieciaczki uwielbiają kolorowe przedmioty, na których widnieją ich ulubieni bohaterowie. Szczoteczka powinna więc być wesoła, żeby kojarzyła się dziecku z przyjemną czynnością.

Jak czyścić szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczka ma usuwać bakterie z zębów i jamy ustnej, dlatego musi pozostawać czysta. Nie oznacza to jednak, że po każdym użyciu trzeba ją odkażać. Końcówkę elektrycznej szczoteczki wystarczy dokładnie wypłukać pod gorącą wodą i zostawić w pionowej pozycji w miejscu, w którym będzie mogła wyschnąć.

Szczoteczkę można umieszczać też w specjalnych pojemnikach odkażających emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Nie zostało jednak udowodnione, że tego rodzaju urządzenia działają skuteczniej niż przepłukanie szczoteczki pod bieżącą wodą. Wybierając taki sprzęt, warto upewnić się, że ma odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego działanie.
W domu nie należy nakładać na końcówkę szczoteczki nakładki ochronnej, ponieważ uniemożliwia ona wysychanie główki. Wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju bakterii. Opakowanie ochronne należy zakładać na końcówkę na czas podróży po to, żeby główka szczoteczki nie stykała się z innymi przedmiotami. Dzięki temu nie gromadzi się na niej kurz, brud i bakterie.

Najlepsza szczoteczka elektryczna: Ranking

Do najlepszych dostępnych obecnie na rynku szczoteczek elektrycznych należy Oral-B Genius X. To pierwszy model korzystający ze sztucznej inteligencji, który rozpoznaje styl szczotkowania użytkownika i przesyła mu wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji zębów. Szczoteczka informuje, kiedy nacisk na zęby jest zbyt duży oraz wykrywa położenie końcówki. Dzięki temu, podczas szczotkowania, nie pomija się żadnego obszaru jamy ustnej. Szczoteczka dostępna w zestawie z etui podróżnym z funkcją ładowania, co jest znacznym ułatwieniem w przypadku wyjazdów.

Polecanym modelem jest również Oral-B Genius 10000N wyposażony w akumulator litowo-jonowy działający na jednym ładowaniu nawet dłużej niż 14 dni. Szczoteczka może działać w 6 trybach szczotkowania, w tym w trybie wybielającym (pomaga usuwać przebarwienia powierzchniowe) oraz sensitive (dla delikatnych dziąseł). Model informuje o zbyt dużej sile nacisku i kontroluje, które obszary zostały już wyczyszczone.

Znani producenci elektrycznych szczoteczek do zębów

Oprócz szczoteczek elektrycznych Oral-B z okrągłą główką delikatną dla dziąseł, a jednocześnie bezwzględną dla płytki nazębnej, polecić można również szczoteczki soniczne innych znanych producentów.

Fot. Test szczoteczek sonicznych… i nie tylko

Należy do nich szczoteczka Philips Sonicare Diamond Clean oraz Seysso Carbon Professional. Urządzenie soniczne marki Philips prezentuje się estetycznie, a do tego jest funkcjonalne. Oprócz praktycznego etui, w zestawie znajduje się szklanka z indukcyjnym ładowaniem. Szklankę można wykorzystywać do płukania jamy ustnej i przechowywania w niej szczoteczki oraz jednoczesnego ładowania. Ponieważ Diamond Clean to szczoteczka soniczna, jej końcówka wygląda tak, jak tradycyjna manualna szczoteczka. Wymaga więc trzymania jej pod kątem 45 stopni podczas szczotkowania zębów i zastosowania dodatkowego ruchu ręki – wymiatania. Urządzenie ma 5 trybów, w tym tryb do polerowania zębów i masażu dziąseł. Szczoteczka działa wydajnie – po 2 tygodniach regularnego używania nadal nie trzeba jej ładować.

Diamond Clean ma wbudowany timer i po 2 minutach samodzielnie się wyłącza, co dla jednych może okazać się minusem.
Seysso Carbon Professional to elegancka szczoteczka w matowym czarnym kolorze z fakturą. Wyposażona jest w 3 tryby, w tym tryb soft dla osób z wrażliwym uzębieniem i dzieci powyżej 4. roku życia oraz tryb wybielający.

Szczoteczka z wbudowanym timerem co 30 sekund informuje o przejściu do kolejnej partii zębów. Pomaga w ten sposób zadbać o doczyszczenie każdego kwadrantu w takim samym stopniu. Seysso Carbon Professional to również model soniczny, który na jednym ładowaniu wytrzymuje ponad dwa tygodnie. Szczoteczka dobrze doczyszcza zęby, pozostawiając je zadbane i delikatnie bielsze.

Źródła:

 • https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-elektryczne/oral-b-genius-10000-white
 • https://oralb.com/en-us/oral-health/why-oral-b/electric-toothbrushes/types-of-toothbrushes
 • https://teethmates.com/how-to-change-an-oral-b-electric-toothbrush-head/
 • https://oralb.com/en-us/oral-health/life-stages/braces/what-is-the-best-electric-toothbrush-for-braces
 • https://oralb.com/en-us/oral-health/life-stages/braces/how-to-brush-teeth-floss-with-braces
 • https://www.electricteeth.co.uk/electric-toothbrushes-whiten-teeth/
 • https://oralb.com/en-us/oral-health/why-oral-b/electric-toothbrushes/how-to-clean-electric-toothbrush
 • https://www.spidersweb.pl/2019/08/test-szczoteczek-sonicznych.html

Wideo

Dodaj ogłoszenie