Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki będzie dworzec kolejowy w Kielcach po remoncie? Szklana tafla musi zostać

Agata Kowlaczyk
Taką wizualizację dworca kolejowego przedstawiono podczas konsultacji społecznych w sprawie remontu. Pochodzi ona sprzed 4 lat i nie jest aktualna, jak twierdzą urzędnicy.
Taką wizualizację dworca kolejowego przedstawiono podczas konsultacji społecznych w sprawie remontu. Pochodzi ona sprzed 4 lat i nie jest aktualna, jak twierdzą urzędnicy. Dawid Łukasik
Polskie Koleje Państwowe przedstawiły stare wizualizacje modernizacji dworca kolejowego podczas pierwszych konsultacji społecznych w sprawie przebudowy gmachu. Przedstawicielom ratusza te propozycje nie podobają się, ponieważ niszczą ładną architekturę dworca. Słów krytyki było więcej.

Na wtorkowe spotkanie z przedstawicielami PKP przyszło około 20 mieszkańców Kielc, przede wszystkim przedstawicieli stowarzyszeń, partii politycznych i władz Kielc.

- Nasze pomysły są bardzo wstępne, zarysowane 3-4 lata temu. Liczymy, że są dobre i nadal aktualne, trzeba je tylko doprecyzować. Na spotkaniach z mieszkańcami chcemy pozyskać wiedzę, więc będziemy raczej pytać niż mówić – zainicjował konsultacje społeczne Paweł Wróblewski, pracownik Biura Inwestycji PKP S.A. - Przebudowa infrastruktury ma służy ruchowi a nie być piękna.

Prowadzący konsultacje przedstawił fotografie zmodernizowanych dworców z innych miast oraz wizualizację przyszłego dworca w Kielcach pochodzącą sprzed 4 lat. Znajduje się na niej budynek dworca i sąsiadującą z nim platforma nad torami, na której powstałby parking.

- Ta wizualizacja jest przerażająca, cała przestrzeń jest podporządkowana samochodom. Nie ma żadnej zieleni, jeden wielki beton. Obecna elewacja budynku, szklana płyta stanowi jeden z jego atutów, gmach jest przeźroczysty i widać go na przestrzał. Pomysł budowa parkingu nad torami jest bezsensowny. Stanie się on skrótem dla kierowców w dojeździe do centrum – stwierdził Kamil Piwowarski. Obok dworca jest parking na dachu Hossy, niewykorzystany.

- O czym my dzisiaj dyskutujemy? – chciał wiedzieć Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w ratuszu. Jest pewien budżet, który PKP chce przeznaczyć na przebudowę, znamy go tylko z mediów. Chcemy się dowiedzieć, co będzie przedmiotem inwestycji? Jaki jest zakres projektu? Czy przejście podziemne wchodzi do niego? Nie zgadzam się z przedmówcą, bo samochody muszą gdzieś parkować. Trudno sobie wyobrazić dworzec regionalny bez parkingu. Hossa ma ze 30 miejsc. Plac przed budynkiem, który należy do miasta ma być nasycony zielenią a nie samochodami.

Inna wizję przedstawił Zbigniew Dylewski.- Dworzec powinien generować przychody i inwestycje dla miasta, dać pracę ludziom. Może trzeba go połączony z Sienkiewką albo urządzić park rozrywki - dodał.

Budynek ma być z dużym wejściem do tunelu i telebimem od Sienkiewicza. W środku będą trzy windy, także do tunelu. Część dla podróżnych ma być podobna do obecnej, z funkcjami komercyjnymi i toaletami przy wejściu, tak przedstawił Paweł
Wróblewski.

- Bardzo proszę, aby nie niszczyć architektury dworca, na koncepcjach sprzed 4 lat elewacja została zachowana, ale architektura zniszczona, mimo że prosiłem projektanta, aby tego nie robił. Te wizualizacje się nieaktualne. Pobieram zachowanie przeszklenia. Proszę nie fundować nam telebimu. Tego typu nośniki reklam w Kielcach wkrótce będą zakazane – dodał Hajdorowicz. - Nie ma dobrego przykładu przebudowy dworca w Polsce, wszystkie zostały schrzanione. Chcemy być pierwszym miastem, w którym przebudowa będzie udana.

Do zarzutów odniósł się dyrektor projektu, Paweł Sikora. - Chcemy zachować architekturę – zapewnił. - W Krakowie też byli przeciwni budowie parkingu nad torami, ale powstał i się sprawdził.

- Dla mieszków Kielc najważniejszy jest tunel. Codzienne tamtędy przechodzę tak jak wiele osób. W budynku tylko sprzedaje się bilety. Nie jest on potrzebny, chyba że będzie wykorzystywany w inny sposób – stwierdził mieszkaniec.

– Nie zgadzam się z tym. Być może teraz nie koczuje się na dworcach jak w latach70. ale są okresy szczytów, kiedy nie ma gdzie usiąść – dodał Hajdorowicz.

Inny mieszkaniec apelował o nie wprowadzanie dodatkowych funkcji na dworzec. - Wiele podróżuję po świecie i widziałem setki dworców. Budynek wystarczy odświeżyć - mówił. Podstawową funkcją dworca jest komunikacyjna oraz proste poruszanie się po nim. Galeria handlowa czy sklepy utrudnią to. Ważny jest dojazd i możliwość zatrzymania się blisko dworca, także od strony ulicy Mielczarskiego. Blisko powinien być postój taksówek. Perony są za niskie, też wymagają przebudowy. Jeśli pociągów będzie mało to dworzec się nie ożywi, nic samo się nie dzieje.

Obecny dworzec i tunel nie są przyjazne osobom niepełnosprawnym. – Z peronu do przystanku autobusowego jest 900 metrów, taką odległość musi pokonać osoba na wózku i po drodze schody. Przystanek powinien być po drugiej stronie dworca a do niego przejście po jezdni – mówił niepełnosprawny kielczanin.- Jeśli na platformie ma powstać parking to także przystanek. Osoba, która podróżuje pociągiem potrzebuje przede wszystkim przystanku. Ten, kto ma samochód to nim pojedzie także do innego miasta.

Obecny dzierżawca części powierzchni dworca przyznał, że dla niego jako podróżnego najważniejszy jest dojazd do dworca i możliwość zostawienia samochodu, aby po powrocie z podróży szybko do niego wsiąść i wrócić do domu.

PKP chce przeznaczyć 20 milionów złotych na remont dworca, który obejmie budynek po obrysie. Polskie Linie Kolejowe zajmą się remontem torów i części tunelu, bo to ich majątek, ale nie wiadomo kiedy. Miasto jest gotowe wybudować platformę z parkingiem nad torami, ale musi mieć zgodę kolei, która do tego pomysłu odnosi się z rezerwą.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie