Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki był 2006 rok?

Agnieszka WYKROTA-PRZYSIWEK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Kilkadziesiąt osób zasłużonych dla mieszkańców Denkowa zasadziło w czerwcu “drzewka przyszłości".
Kilkadziesiąt osób zasłużonych dla mieszkańców Denkowa zasadziło w czerwcu “drzewka przyszłości". A. Wykrota-Przysiwek
Wydarzeniem listopada było odsłonięcie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II przy ostrowieckiej kolegiacie.
Wydarzeniem listopada było odsłonięcie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II przy ostrowieckiej kolegiacie. A. Wykrota-Przysiwek

Wydarzeniem listopada było odsłonięcie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II przy ostrowieckiej kolegiacie.
(fot. A. Wykrota-Przysiwek)

Koniec roku to dobry moment na podsumowania, oceny i refleksje. Jak wiele udało się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak zmieniło się ich oblicze miasta i powiatu ostrowieckiego. Przypominamy najważniejsze wydarzenia kończącego się właśnie 2006 roku.

Styczeń

Becikowe dla rodziców. W Ostrowcu ruszyła wypłata zasiłku - “becikowego" - dla niezamożnych rodzin. Pomysł z “becikowym" chwycił, w mieście wzrosła liczba urodzeń. Do 12 tysięcy osób spadła za to liczba bezrobotnych. Uroczystą sesją i nazwaniem ulicy na “starym zakładzie" huty imieniem Ignacego Boernera uczczono stulecie powstania Republiki Ostrowieckiej. Podpisano porozumienie w sprawie budowy nowoczesnej hali sportowej przy gimnazjum w Kunowie.

Ponad 33 tysiące złotych zebrano w powiecie ostrowieckim w trakcie XIV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ostrowieckiej Rawszczyźnie odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Trzynastolatków w Pływaniu, wzięło w nich udział kilkaset osób. Policjanci zatrzymali grupę nastolatków, podejrzanych o rozboje. Tragedia na terenie starego zakładu huty, dwaj pracownicy zginęli, kiedy w hali montażowej zawaliła się część dachu. Dwie śmiertelne ofiary mrozów, w Ostrowcu i Wymysłowie.

Luty

A może lotnisko? Kontrole dachów marketów i obiektów użyteczności publicznej. W wielu przypadkach zalecono usunięcie stanowiących zagrożenie warstw zalegającego śniegu. Gmina Ostrowiec otrzymała nagrodę Lidera Regionu 2005.

Wielomiesięczną dyskusję o roli rad osiedlowych wywołał wniosek radnego gminy Marka Potockiego dotyczący ich likwidacji. Nowoczesny punkt lekarski i poradnię stomatologiczną oddano do użytku w Sarnówku, dla blisko tysiąca mieszkańców gminy Bodzechów. Z propozycją budowy pod Ostrowcem - w Rudzie Kościelnej - lokalnego lotniska wystąpił prezydent miasta Jan Szostak. Władze gminy Bałtów powołały do życia Wiejskie Centrum Kultury. Lekarze weterynarii kilkanaście razy odbierali zgłoszenia o padłych ptakach, okazało się, że żaden z ptaków nie był chory na ptasią grypę. Ostrowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej zostało laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Jakości.

Marzec

Małżeńska fikcja w Kunowie. Prezentacja drugoligowego zespołu KSZO zgromadziła w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ponad tysiąc kibiców. Jubileusz 60-lecia istnienia obchodził ostrowiecki Urząd Stanu Cywilnego. Spór wokół istnienia na osiedlu Koszary schroniska dla zwierząt zakończył się w sądzie - mieszkańcy obwiniali prowadzącą schronisko o brak należytej opieki weterynaryjnej nad zwierzętami, sąd orzekł grzywnę w zawieszeniu, ale schroniska nie eksmitował.

Lech Janiszewski, radny gminy Ostrowiec i były wiceprezydent miasta, został wicewojewodą świętokrzyskim. Władze Ostrowca, Starachowic i Skarżyska powołały do życia stowarzyszenie “Trójmiasto nad Kamienną", mające promować i wspierać rozwój regionu. Skandal w Samorządowej Radzie Osiedla Denków, prawie wszyscy jej członkowie podpisali się pod wotum nieufności wobec przewodniczącej, zarzucając jej między innymi brak jasności finansowej.

Blisko 28 litrów krwi oddało ponad 60 uczniów ostrowieckich szkół w trakcie akcji w Zespole Szkół numer 1. Kilkaset osób wzięło udział w zorganizowanych po raz trzeci, pod patronatem “Echa" Regionaliach w Ćmielowie. Podczas rutynowych kontroli Straży Granicznej w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kunowie wyszło na jaw, że udzielano tu fikcyjnych polsko-wietnamskich małżeństw.

Krzysztof Foremniak został wybrany na kolejne cztery lata na przewodniczącego hutniczej “Solidarności", największego związku zawodowego w Celsie. Magdalena Salwerowicz objęła stanowiska prezesa Agencji Rozwoju Lokalnego. Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Adam Lendor, radny gminy Ostrowiec, twórca Stowarzyszenia SARON, centrum aktywizacji dla niepełnosprawnych, organizator ogólnopolskich półmaratonów. Startem w międzynarodowych zawodach pływackich na ostrowieckiej Rawszczyźnie powróciła po kilkumiesięcznej przerwie Otylia Jędrzejczak. Prawnik Stanisław Leszczyński został nowym rzecznikiem konsumentów w powiecie ostrowieckim.

Kwiecień

Ulitmatum spadkobierców Saskich. Blisko dziesięć tysięcy wiernych wzięło udział we mszy świętej, przygotowanej na ostrowieckim Rynku w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. W ostrowieckim starostwie podpisano umowę w sprawie przekazania przez powiat budynku po dawnym szpitalu przy ulicy Focha - Akcji Katolickiej, na rzecz hospicjum Domu Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II.

Podręcznik “Informatyka Europejczyka" autorstwa nauczycielki Publicznego Gimnazjum numer 2 Jolanty Pańczyk, zdobył nagrodę warszawskich Targów Edukacja XXI. Spadkobiercy rodziny Saskich postawili ultimatum - przekazanie gminie budynku dawnego browaru w zamian za zgodę radnych na budowę w tym rejonie centrum handlowego.

Pogranicznicy zlikwidowali w Ostrowcu rekordowy kanał przerzutu alkoholu i papierosów zza wschodniej granicy. Ostrą dyskusję wywołała projekt prezydenta Jana Szostaka w sprawie przejęcia przez gminę od starostwa Muzeum Historyczno-Archeologicznego. W zagrożonej likwidacją najstarszej polskiej cukrowni Częstocice powołano komitet obrony zakładu a przedstawiciele związków zawodowych i plantatorzy zagrozili strajkiem. Kardiolodzy z ostrowieckiego szpitala w liście otwartym do starostwa domagali się poprawy warunków pracy, wzrostu płac o sto procent, zagrozili złożeniem grupowych wymówień z pracy.

Maj

Podwyżki i jubileusz. W Jędrzejowie pod Ostrowcem powstał Ośrodek Wspierania Rodziny imienia Księdza Marcina Popiela, służący wsparciem osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i ich rodzinom. Kardiolodzy złożyli wymówienia z pracy, gdy dyrekcja szpitala zapowiedziała, że placówki nie stać na stuprocentowe podwyżki płac, jakich żądali lekarze. Jan “Ptaszyn" Wróblewski był gwiazdą obchodzącego pięciolecie istnienia klubu jazzowego Perspektywy.

Hiszpańska Celsa podpisała ze związkami zawodowymi umowę w sprawie podwyżki płac dla pracowników - o co najmniej 200 złotych na osobę. Utworzenie wspólnych magazynów i centrum logistycznego z siedzibą w Ostrowcu, zapowiedziały połączone firmy odzieżowe Wólczanka i Vistula.

Zespół Szkół w Kunowie uroczyście obchodził 45-lecie swojego istnienia. Rozpoczął się remont Rynku - prowadzony w ramach odnowy dzielnicy Śródmieście. Hiszpańska Celsa zapowiedziała budowę w Ostrowcu centrum logistycznego, które będzie zarządzało grupą Celsa w całej Europie. Władze gminy i firmy Celsa Huta Ostrowiec opracowały system stypendiów dla najlepszych studentów i uczniów szkół średnich na wybranych kierunkach, będą oni mogli liczyć na pomoc finansową, a w przyszłości pracę, być może mieszkanie. Zmiany na stanowisku komendanta ostrowieckiej policji - Andrzeja Brodę, który odszedł na emeryturę zastąpił Jan Kowalski. Tylko na kilka tygodni - bo został mianowany pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji.

Czerwiec

Papież poświęcił tablicę. Lekarze ostrowieckiego szpitala zawiesili strajk, gdy otrzymali od dyrekcji obietnicę podwyżek pensji o 30 procent i wzrostu płac pielęgniarek. Strażacy z całego województwa zmagali się w rozgrywanych w Ostrowcu Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w Sporcie Pożarniczym. Papież Benedykt XVI poświęcił w trakcie pielgrzymki do Polski tablicę wdzięczności z wizerunkiem Jana Pawła II, która wmurowana została w holu ostrowieckiego hospicjum.

Ponad trzydzieści osób, zasłużonych dla mieszkańców osiedla Denków, sadziło na nowym skwerku w dzielnicy “drzewka przyszłości". Mirosław Sędziński został nowym kierownikiem Urzędu Skarbowego w Ostrowcu, zastąpił na tym stanowisku Wiesława Świątka. Policjanci ujęli 20-latka, podejrzewanego o kilkanaście napadów na kobiety. Jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła Spółdzielnia Mieszkaniowa “Krzemionki". Kilka tysięcy osób wzięło udział w organizowanej po raz piąty Parafiadzie w parku miejskim, której w tym roku przyświecało hasło “Świątynia, wiara, stadion".

Lipiec

Włócznia spod pługa. Po 40 latach kierowania Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu z placówką pożegnał się Wojciech Kotasiak, który odszedł na emeryturę. Ostrowiecka policja zatrzymała grupę młodych mężczyzn, sprawców włamań do samochodów. Kontrola z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kunowie wykazała zaniedbania w kartach zgonu i braki w wielu dokumentach - nakazała ich poprawę do końca marca 2007 roku.

Ostrowieccy rzemieślnicy obchodzili swoje doroczne święto, wśród gości znaleźli się parlamentarzyści i coraz liczniejsze grono członków cechu. Pod patronatem “Echa Dnia" na boisku na osiedlu Ogrody rozegrano największy w Polsce letni turniej piłkarski, w szesnastym minimundialu wzięło udział blisko tysiąc zawodników. W Waśniowie powstało pierwsze w powiecie pogotowie rodzinne. Ostrowiecka Spółdzielnia Mleczarska obchodziła 70-lecie swojego istnienia.

Andrzej Skowron z Janika odkrył na swoim polu sięgające prawie dwóch tysięcy lat znalezisko: grot włóczni i dzidę, rohatynę. Ostrowieccy maturzyści po raz drugi z rzędu na egzaminie dojrzałości okazali się najlepsi w województwie. W Kunowie na drodze krajowej ruszyła budowa bezkolizyjnego skrzyżowania, zakończono je w ciągu pięciu miesięcy. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu obchodziło 60-lecie swojego istnienia. Dotarliśmy do świadków zapomnianej zbrodni sprzed 60 lat, dokonanej przez nazistów na polskich Żydach w Denkowie. Sprawą zajął się Instytut Pamięci Narodowej.

Ostrowieccy radni odrzucili porozumienie ze spadkobiercami rodziny Saskich w sprawie budowy w rejonie dawnego browaru centrum handlowego. Protestami mieszkańców zakończyło się zamknięcie - według nich - z dnia na dzień przychodni w Denkowie i pozostawienie kilku tysięcy pacjentów bez opieki na miejscu. Dwadzieścioro dzieci trafiło w lipcu do ośrodków opiekuńczych.

Sierpień

Ostrowiec ma hejnał. Ogromnymi kolejkami zakończyło się wysłanie ponad pięciu tysięcy wezwań do zapłaty za wywóz śmieci przez firmę Remondis - pomyłek nie brakowało. Do Powiatowego Urzędu Pracy zaczęły napływać lawinowo z całej Europy oferty pracy dla ostrowieckich bezrobotnych. Nad morzem i w górach wypoczywało ponad czterysta dzieci w ramach akcji “Lato z Solidarnością", organizowanej przez związek zawodowy huty, której patronowało “Echo".

Rzesze osób zgromadziły obchody Dnia Ceramiki w Ćmielowie. Przypominająca mydliny woda z zapory Wióry była przyczyną pomoru setek ryb w rzece Świślinie. Kompozycja Włodzimierza Irskiego wygrała konkurs na hejnał miasta, pierwsze publiczne wykonanie miało miejsce w trakcie Święta Latawca w parku miejskim. Spadkobiercy Saskich wezwali władze miasta do natychmiastowego opuszczenia budynków dawnego browaru.

Wójt Waśniowa zapowiedział wprowadzenie dla mieszkańców gminy taniego Internetu. Ostrowczanka Karolina Jankowska reprezentowała region świętokrzyski na festiwalu studenckim FAMA, wcześniej zajęła pierwsze miejsce na radomskiej “Łaźni". Start w wyborach prezydenckich zapowiedział Leszek Sułek, wcześniej taką deklarację złożyli Wojciech Siporski, Jarosław Wilczyński i Inga Kamińska. Zamknięciem stołówki przy Traugutta zagroził inspektor sanitarny po tym, jak kontrola ujawniła tam zaniedbania sanitarne. W Ćmielowie odbyły się powiatowe dożynki, zabrakło na nich jednak parlamentarzystów.

Wrzesień

Susza wszędzie. W Muzeum Archeologicznym w Krzemionkach otwarto dla turystów nowy szyb jamowy, eksploatowany ponad pięć tysięcy lat temu. W Ostrowcu odbyły się organizowane po raz drugi Dni Muzyki. Wiola Kośla została wybrana Miss Lata w trakcie finału konkursu w Bałtowie.

Strajk w Cukrowni Częstocice po tym, jak zapowiedziano, że nie będzie w tym roku kampanii cukrowej. W Chmielowie powstało nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe. W Kunowie oddano dla potrzeb uczniów gimnazjum stołówkę. Klęska suszy dotknęła niemal każdego ostrowieckiego rolnika. Przy ulicy Żeromskiego powstanie stadion lekkoatletyczny, zapowiedziały władze starostwa. Andrzej Woźnicki z ostrowieckiej “drogówki" w krajowej czołówce w konkursie na policjanta ruchu drogowego.

Październik

Najstarszy kandydat. Tragedia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - 32-letni pracownik ostrowieckiego biura popełnił samobójstwo. W pozostawionych listach wskazał, że pchnęła go do tego sytuacja w pracy. Po jego śmierci inni pracownicy zaczęli mówić głośno o mobbingu. Rozpoczęły się kontrole w biurach agencji, sprawą zajęła się prokuratura. Ksiądz Paweł Anioł uruchomił pierwszy w Polsce informacyjny serwis katolicko-kulturalny.

Grzegorz Ryski został nowym komendantem ostrowieckich strażaków. Msza święta z udziałem księdza biskupa Andrzeja Dzięgi zainaugurowała powstanie hospicjum - Domu Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II. W trakcie uroczystości wręczono “Anioły Dobroci Hospicjum 2006". Przed wyborami samorządowymi powstały dwa bloki wyborcze: Platformy Obywatelskiej z komitetami Samorządność i Przedsiębiorczość, Lewica i Demokraci, Wspólnie dla Ostrowca, a także Prawa i Sprawiedliwości z ruchem TOS 2006. Po konfliktach na lewicy Włodzimierz Jakubowski zapowiedział start w wyborach z odrębnego komitetu “Porozumienie Lewicy".

94-letni Władysław Tłuścik okazał się najstarszym kandydatem w kraju w wyborach samorządowych - startował do Rady Miasta z komitetu PSL. Gmina Bodzechów otrzymała wyróżnienie gminy “Fair Play" jako jedyna w naszym powiecie.

Listopad

Wybory, wybory, wybory. Oddana została do użytku północna obwodnica miasta - ciąg ulic łączących Sienkiewicza z Iłżecką. Wmurowano kamień węgielny hali sportowej budowanej przy Zespole Szkół numer 2, dawnej budowlance. Podpisano umowę na budowę hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Świętokrzyskiej. Do uchybień w trakcie wyborów doszło w Domu Pomocy Społecznej przy Grabowieckiej - mężowie zaufania zażądali anulowania wyników. Do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli Inga Kamińska i Jarosław Wilczyński. W Bałtowie - w pierwszej turze - pięciu kandydatów pokonał Bogusław Mąka, w Ćmielowie zwyciężył Jan Kuśmierz, w Waśniowie Krzysztof Gajewski. Największe poparcie w województwie miał Jerzy Murzyn - wybrany na kolejną kadencję na wójta gminy Bodzechów.

Tysiące osób wzięły udział w odsłonięciu pomnika Jana Pawła II przy ostrowieckiej kolegiacie. Na ostrowieckim Rynku otwarto sztuczne lodowisko, jedyne takie w regionie. Waldemar Paluch pozostał starostą powiatu ostrowieckiego, na jego zastępcę powołano Andrzeja Kryja. Prezydentem miasta został Jarosław Wilczyński. Burmistrzem gminy Kunów został Ireneusz Ożdżyński. Kontrowersje wzbudziła jedna z ostatnich decyzji prezydenta Jana Szostaka - nominacje na pełnomocników Wojciecha Siporskiego i Ingi Kamińskiej.

Grudzień

Ponad cztery tony żywności dla najuboższych przyniosła przedświąteczna zbiórka, przeprowadzona przez Świętokrzyski Bank Żywności. Paweł Walesic i Jarosław Górczyński zostali mianowani na wiceprezydentów Ostrowca. Prezydent Wilczyński zlikwidował stanowiska pełnomocników i uzyskał zgodę Rady Powiatu na rozwiązanie umowy o pracę z radną Ingą Kamińską. Gustaw Hadyna odwołany ze stanowiska dyrektora Biura Wystaw Artystycznych, zastąpiła go Jolanta Chwałek.

Mieszkańcy Piasków-Henrykowa protestowali przeciw budowie w tym rejonie supermarketu. W Ostrowcu oddano do użytku nowy budynek komendy policji. Małgorzata Nalewaj została “Wolontariuszem Ziemi Ostrowieckiej" roku 2006 w zorganizowanym po raz pierwszy plebiscycie. Rozbudowa ostrowieckiego ośrodka dla dziewcząt w Denkowie, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi zaadaptują pomieszczenia po przychodni. Prezydent Jarosław Wilczyński i starosta Waldemar Paluch wzięli udział w Wigilii na Rynku, w której uczestniczyły rzesze ostrowczan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie