Jaki jest stan finansów Kielc? Mocny list byłego prezydenta Wojciecha Lubawskiego

ATAZaktualizowano 
Wojciech Lubawski
Wojciech Lubawski Dawid Łukasik
Wielka awantura o stan finansów Kielc. Po tym jak nowe władze miasta, na czele z Bogdanem Wentą poinformowały, że sytuacja finansowa miasta jest w fatalnym stanie rozpętała się dyskusja. W środę 8 maja milczenie przerwał były prezydent Wojciech Lubawski, który choć zapowiadał, że nie będzie komentował poczynań nowych władz, zmienił zdanie. Wystosował list do radnych Kielc.

Oto treść listu jaki na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Kielce Kamila Suchańskiego nadesłał prezydent Kielc w latach 2002 - 2018 Wojciech Lubawski.

"Minęło pół roku od wyborów, które zadecydowały o zmianie Prezydenta naszego miasta. Szanuję tę decyzję i nie angażowałem się i nie komentowałem posunięć nowej władzy.

Czuję jednak obowiązek odnieść się do powtarzanej opinii, że finanse miasta są w ruinie.

Przez całe 16 lat ciągle był problem finansowy, gdyż byliśmy ubogim miastem. Pod wieloma względami. Czas który nadszedł był wielką szansą, którą wykorzystaliśmy wręcz modelowo. W okresie przedakcesyjnym i w dwóch niepełnych perspektywach unijnych zainwestowaliśmy jako miasto i firmy zależne ponad 4 miliardy złotych. Oczywiście potrzebny był udział własny w tych inwestycjach sięgający średnio 30%. Udział ten był finansowany w 800 milionach z kredytu i około 400 milionach z oszczędności bieżących wydatków.

Mogliśmy asekuracyjnie budować niewiele. Ale czy kielczanie zaakceptowaliby rezygnację z budowy nowej oczyszczalni ścieków (stara obciążana była karami), fabryki utylizacji śmieci, stadionu piłkarskiego, hal sportowych, obiektów Kieleckiego Parku Technologicznego, Ogrodu Botanicznego, parkingu Centrum, ulicy Sienkiewicza, rewitalizacji centrum miasta, budowy „Wzgórza Zamkowego", Centrum Geoedukacji, trzech krytych pływalni, kilkunastu zespołów boisk sportowych, skanalizowania 30% miasta, rozbudowy Targów Kielce, blisko 200 mieszkań chronionych, ulicy Ściegiennego, ulicy Świętokrzyskiej ( z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad), Amfiteatru Kadzielnia, ulicy Krakowskiej, ulicy Pileckiego, ulicy Piekoszowskiej, ulicy Grunwaldzkiej i wielu innych.

Na to wydaliśmy 4 miliardów złotych mając wsparcie unijne średnio w 70%. Gdybyśmy tego nie zrobili, to już dzisiaj te realizacje kosztowałoby ponad 8 miliardów, gdyż cena inwestycji wzrosła ponad 100%.

Te wszystkie wyzwania były wspólnymi decyzjami Prezydenta Lubawskiego i radnych Rady Miasta Kielce. Często dochodziło do sporów wynikających z różnych ocen tych inwestycji. A jednak. Chwała tym wszystkim radnym którzy na sercu mieli dobro naszego miasta i nie dyscyplina partyjna, czy oportunizm decydował o ich postawie.

A teraz część zasadnicza odnosząca się do dzisiaj. Nie tylko zawodowi samorządowi finansiści wiedzą doskonale, że nie wysokość zadłużenia jest problemem, ale obsługa tego zadłużenia. Kilkadziesiąt audytów przeprowadzanych przez jedną , z najwybitniejszych światowych firm ratingowych - Fitch nauczył nas odpowiedzialności.

Coroczna nadwyżka budżetowa dochodząca do 60 milionów złotych dawała gwarancję naszej wypłacalności. O tyle mniej wydawaliśmy na bieżące potrzeby, choć oczywiście były one jak zawsze ogromne. Wiele miast ma bardzo wysoki dług, ale i zdolność do kumulacji nadwyżki budżetowej (na przykład Kraków).

Startując w ubiegłorocznych wyborach samorządowych znałem doskonale stan naszych finansów. Dałbym radę zrealizować wiele projektów. Gdyby stan finansów miasta był taki o jakim mówi aktualna władza Kielc, nie rozpoczynałbym aktualnie realizowanych inwestycji - to jest dworca PKS, obiektów Centrum Kształcenia Praktycznego, ulicy Wapiennikowej, czy ulicy Olszewskiego. Z mocną podstawą dążyłem do rozpoczęcia budowy ulicy Witosa, Radomskiej, Teatru Kubuś, czy potężnych obiektów Parku Technologicznego.

Jak interpretować pozytywne decyzje Fitcha z września ubiegłego roku i w trzy miesiące później oceniającą bieżącą sytuację jako stabilną, a przyszłość negatywną. Przecież nic w tabelkach specjalnie się nie zmieniło. Ale zmieniła się władza. Nie ma czasu na naukę zarządzania finansami. Ja byłem w komfortowej sytuacji, gdyż zarówno Jan Chudzik , jak i Barbara Nowak byli zawodowymi samorządowymi finansistami. We współczesnym świecie zarówno w biznesie, jak i w samorządzie rola banków jest trudna do przecenienia. Publiczna informacja władz miasta , że jego finanse są w ruinie, staje się dokumentem każdego banku. Przestajemy w ten sposób być dla instytucji finansowych wiarygodnym partnerem. Takie zaufanie buduje się latami.

Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni Radni!

Wierzę, że bieżące problemy uda się przezwyciężyć i Wasza aktywność nie zaprzepaści wielkiej cywilizacyjnej szansy na rozwój Kielc."

Z wyrazami szacunku
Wojciech Lubawski

W ostatnich dniach wiele razy pisaliśmy o sytuacji finansowej Kielc.
Czy sytuacja finansowa Kielc jest dramatyczna? Prezydent Bogdan Wenta i przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański mają odmienne zdania

Źle z finansami Kielc - prezydent Bogdan Wenta zawiadamia prokuraturę

ZOBACZ TAKŻE: Nauczyciele zmieniają taktykę. Teraz protest po włosku

Źródło: vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Jaki jest stan finansów Kielc? Mocny list byłego prezydenta Wojciecha Lubawskiego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 113

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
T
Tycjan

Lehman Brothers trzy miesiące przed upadkiem miał od fitcha rating A+, tyle w temacie.

zgłoś
G
Gość

Straszenie pracowników prokuraturą to jest sukces prezydenta bogdanki budowę zespołu. Proszę sobie przypomnieć jak karał swojch zawodników.

zgłoś
G
Gość

Straszenie pracowników prokuraturą to jest sukces prezydenta bogdanki budowę zespołu. Proszę sobie przypomnieć jak karał swojch zawodników.

zgłoś
G
Gość

Coś nagle Echo umilkło na temat rzekomego kryzysu finansów Kielc. Sesję nadzwyczajną każdy mógł obejrzeć i widać było, że przeciwko tezom Wenty i Papajowej była nawet nowa pani skarbnik miasta. Przecież wybierał ją Wenta z Papajową. Wiadomo, mało kto chce się kompromitować w imię niepewnych przedsięwzięć. To naprawdę była sesja nadzwyczajna, po raz kolejny Gang Olsena rządzący Kielcami dowiódł, że sam tworzy afery by potem z nimi głupawo walczyć. Ludzie, kogo wyście wybrali? A co będzie dalej?

 

zgłoś
W
Władek

Nie wierzę że ten człowiek jest aż tak głupi. To musiało być celowe działanie. I za to powinien stanąć przed sądem. Tylko głupiec, będąc najemnym robotnkiem, kupi sobie Bentleya tylko dlatego, że ktoś mu dopłaci 70%.

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.05.2019 o 12:49, Gość napisał:

Taki "kocioł" będzie trwał tak długo, jak długo będą śmieszne ordynacje wyborcze. Tylko przetarg na wszelkie stanowiska i kaucje majątkowe (notarialne zastawy hipoteczne) z klauzulą:"Jeżeli po kadencji wyborcy nie udzielą mi (nam) absolutorium, to majątek przejmie Skarb Państwa".

SUPER !    JESTEM ZA !

zgłoś
3lancer

Ja tam po pierwszej kadencji widziałem co się szykuje i więcej nie głosowałem na wąsatego. Albo Kielczanie są tacy głupi albo wybory były fałszowane. Sam nie wiem co gorsze.

zgłoś
G
Gość

Może Zarząd Województwa z Marszałkiem na czele przypomni temu Panu, gdzie jest teraz jego miejsce i kto jest jego szefem. Chyba próbuje w Busku być panem na włościach, próbuje "rozdawać" synekury swoim dawnym przyjaciołom bez uzgadniania z Marszałkiem. Niech zajmie się robotą w Uzdrowisku, i już nie wtrąca się w sprawy Kielc.

zgłoś
F
Franek Golas

musicie Kielcoki przyznac że ładnie was ten pisowczyk załatwił na cacy a wy go jeszcze przez szesnaście lat popierali takie mata tęgie umysły 

zgłoś
R
Rychu

Dobrze Lubawski napisał. Wenta, Papaje i Suchanski..odpowiedzmy sobie sami o ich poziomie...

zgłoś
T
Takitaki

Lubawski nie chcę się przyznać do zadłużenia! Teraz się tłumaczy. Wmamia swoją propagandę. Prawda jest taka, że przystanki mamy najdroższe na świecie. To jest nieproporcjonalne w stosunku do średniego miasta. Nawet Dubaj nie ma takich, lecz ich na to stać! Przystanek za kosmiczne pieniądze, a ma ubogą funkcjonalność co do ceny. Brak słów. Uzdrawisko Busko pewnie też Lubawski zadłuży...

zgłoś
a
ada

Lubawski ! Zamilcz, człowieku bez godności i wstydu !

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.05.2019 o 21:05, Gość napisał:

no i tak zrobiłTylko niestety jeszcze zanim uda się  na tą emeryturę zniszczy Busko 

To już problem Buska

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.05.2019 o 12:13, gość napisał:

PiS za pół roku wprowadził 500+, obniżył wiek emerytalny, zniósł przymus posyłania sześciolatków do szkół i wiele innych dobrych posunięć dla dobra obywatela, a ty bredzisz że za pół roku trudno zobaczyć efekty, gdy nieudacznicy rządzą to tak

a ciekawie z jakich pieniędzy to dali? Naszych Łatwo się wydaje nie swoje i żyje na kredyt. Tak jak i WL to robił przez 16 lat. Jeszcze chwile i będziemy zaciskać pasa, bo podwyżki jakie wprowadzi PIs  odczujemy we własnych kieszeniach.

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.05.2019 o 11:48, Gabi napisał:

Pan były prezydent Lubawski liczy chyba na jakąś zbiorową amnezję mieszkańców Kielc....Niebywała rozrzutność wręcz szastanie na prawo i lewo pieniedzmi pochodzącymi z kredytów doprowadziły Kielce do miliardowego długu.No to tak na rozgrzewkę: parking pod urzędem miasta  wybudowany za astronomiczną wtedy kwotę 25 milionów zł( podobny obiekt pod szpitalem na Czarnowie- 4 miliony zł)- kompletnie nierentowny , generuje rok w rok straty.Do tego jescze wielkie telewizkorki i kurtyna wodna na owym parkingu.A co!? na bogato! przecież nie za swoje!Latarenki na Warszawskiej po 30 tysi za sztukę.Kostka granitowa sprowadzona skądś tam za kolejne astronomiczne pieniądze.Przynoszący strat KPT.Najdroższe w Europie przystanki autobusowe.Przetarg w MPK.Podawajcie kolejne przykłady bizantyjskiego rozpasania ekipy byłego prezydenta Lubawskiego, bo nie sposób ich zliczyć.Nie jestem zwolenniczką p.Wenty ale moim zdaniem ma on niepowtarzalną szansę przejsć do historii Kielc jako prezydent , który uczciwie sprawował swoje rządy.A uczciwie w tym przypadku ogłoszenie bankructwa i wprowadzenie komisarza.Nie można przerzucać na Kielczan ciężaru długów poprzedniej ekipy- podnosić ceny biletów , podatków , opłat.Należy ten wrzód spirali zadłużenia przeciąć.A poprzednią ekipę , która doprowadziła miasto do takiego stanu postawić przed prokuratorem.

BRAWO mądrze napisane,.

Z jednym małym wyjątkiem. Ja bym dał szanse ekipie Wenty. Może uda im się  nas wyciągnąć z tej spirali. Trzeba zrobić cięcia gdzie się da, centralizować wszystko co się da, a  wówczas może się udać. Trzeba zrobić tak jak we własnym domu gdy bierze się kredyt, tzn. maksymalnie ograniczyć wydatki. Też wydaje mi się ze podwyżki mogą być ryzykowne, bo ludzie się zbuntują, ale z ograniczaniem wydatków powinno się udać

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3