Jakie będzie lotnisko w Obicach? Pięć firm zgłosiło swoje...

  Jakie będzie lotnisko w Obicach? Pięć firm zgłosiło swoje koncepcje

  /JaS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jakie będzie lotnisko w Obicach? Pięć firm zgłosiło swoje koncepcje

  ©Archiwum

  Spośród pięciu krajowych i zagranicznych firm zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej lotniska w podkieleckich Obicach.
  Jakie będzie lotnisko w Obicach? Pięć firm zgłosiło swoje koncepcje

  ©Archiwum

  - Prace są bardzo ciekawe - mówi Mieczysław Pastuszko z kieleckiego ratusza.

  Konkursem było zainteresowanych osiem firm i konsorcjów, jednak swoje prace złożyło pięć. - Obecnie analizuje je sąd konkursowy. Rozstrzygnięcie nastąpi w tym tygodniu. W poniedziałek oficjalnie zostanie ogłoszony werdykt. Będą także specjalna konferencja prasowa oraz otwarcie wystawy konkursowej z wszystkimi pracami - informuje Mieczysław Pastuszko, dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta w kieleckim Urzędzie Miasta.

  OGROM PRAC ZIEMNYCH

  - Ogłaszając ten konkurs, chcieliśmy się między innymi zorientować, jakie będą koszty pierwszego etapu budowy lotniska. Chodzi o tak zwaną makroniwelację, czyli wyrównywanie terenu. To jest ogrom prac ziemnych. Mając koncepcję, będziemy wiedzieli, w jakim zakresie wspomniane prace mają być wykonane - zauważa dyrektor Pastuszko. - Ważne dla nas jest także to, aby koncepcja zakładała budowę portu lotniczego etapami. Dziś nie mogę zdradzić szczegółów, powiem tylko, że prace architektów są bardzo ciekawe. Jest pięć koncepcji, jest w czym wybierać - kwituje Mieczysław Pastuszko.
  Koncepcje, które zgłosiły firmy, zawierają zarówno część opisową, jak i wizualizację przyszłego lotniska. Po rozstrzygnięciu konkursu dowiemy się, jak będzie ono w przyszłości wyglądać.

  Miasto wykupiło już ponad 400 z planowanych 500 hektarów gruntów pod inwestycję. Są jeszcze działki sporne, o nieuregulowanym stanie prawnym, bądź te, na których zbycie nie godzą się właściciele. Najprawdopodobniej w połowie roku będą gotowe plany zagospodarowania przestrzennego obszaru, gdzie ma być lotnisko. Po ich uchwaleniu możliwe będą wywłaszczenia i wypłaty odszkodowań. Lotnisko w Obiciach jest także ujęte w planie eksperckim przestrzennego zagospodarowania kraju.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia