Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie kwiaty na groby?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Żywe czy sztuczne? Chryzantemy, a może iglaki i wrzosów? Kwiaty kupujemy w ostatnich dniach przed 1 listopada.

Co jest modne?

Co jest modne?

W kolorystyce przede wszystkim fiolety, odcienie różu i lila - w wiązankach królują te same kolory co w modzie. Tradycyjnie na nagrobkach pojawi się chryzantema - kwiat kojarzący nam się nam z Dniem Zmarłych - ale do stroików można dodać róże, goździki i inne kwiaty pod warunkiem utrzymania tej samej tonacji kolorystycznej. Praktyczniejsze osoby, które zdecydują się na wybranie sztucznych kwiatów powinny pomyśleć o połączeniu ich z naturalnymi gałęziami iglaków - specjalnych odpornych na zimno odmian jodły, tujami czy ozdobnymi naturalnymi trawami.

Tradycyjnie na grobach stawiamy doniczkowe chryzantemy. Jednak od kilkunastu lat na naszych grobach widać więcej innych gatunków kwiatów, sztuczne wiązanki i kompozycje w donicach. Wybór jest olbrzymi.

To, co kupujemy na groby naszych bliskich zależy głównie od zasobności naszych portfeli. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek wybieramy żywe kwiaty, które po kilku mroźnych nocach niestety trzeba wyrzucić. Jeśli podchodzimy do zakupów praktycznie o wiele wygodniejsze są wiązanki i kompozycje ze sztucznych kwiatów, które z powodzeniem ozdobią grób aż do świąt Bożego Narodzenia.

ŻYWE NAJPIĘKNIEJSZE
W Polsce jest tradycją kupowanie na groby żywych chryzantem doniczkowych. I ich na pewno będzie na cmentarzach najwięcej. Różne kształty, kolory i wielkości kwitnących kwiatów pozwalają na dużą dowolność. Jednak trzeba się liczyć z dwiema dużymi wadami żywych kwiatów - dość wysoką ceną i krótką trwałością.

Okazałe chryzantemy wielkokwiatowe w dużej donicy kosztują w markecie od 25 złotych. W dniu Święta Zmarłych ich ceny na przycmentarnych straganach mogą się wahać nawet do 30-35 złotych. Jednak jeśli nie mamy chłodnego miejsca, w którym kwiaty dobrze się przechowają lepiej wcześniej ich nie kupować. Ryzykujemy bowiem opadnięcie delikatnych płatków. Nie warto też stawiać donic na grobach na kilka dni przed świętem - już po jednej nocy z przymrozkami kwiaty mogą być czarne.

SZTUCZNE PRAKTYCZNIE
Coraz więcej osób decyduje się więc na zrobienie lub kupienie ozdobnego wieńca ze sztucznych kwiatów. Są one o tyle praktyczniejsze, że mogą leżeć na grobie przez kilka miesięcy.

Zachęcająca jest także cena. Jeśli ktoś sam chce zrobić wieniec czy wiązankę na sztucznej choinie może kupić gotową podstawę już za 3 złote. Jednak ładne sztuczne gałęzie upięte w koło kosztują już około 15-20 złotych. Do tego trzeba dokupić kwiaty i ozdobne gałązki, które w supermarketach kosztują do 3 złotych za sztukę. Od okazałości i liczby ozdób na wieńcu zależy więc jego cena.

Stroik ze sztucznych kwiatów

Stroik ze sztucznych kwiatów

Potrzebne są: plastikowy wazon, misa lub ozdobna doniczka; sztuczne, jesienne kwiaty i zielone gałązki lub iglaste gałązki; gips lub cement; piasek; drut.
Do ¾ wysokości naczynia należy nasypać mokrego piasku i ubić go. W piasek wkłuwamy łodygi kwiatów (jeżeli są za długie wystarczy przyciąć nożyczkami), tak aby powstał bukiet. Pomiędzy kwiaty należy powtykać sztuczne gałązki z liśćmi i ozdobną trawę - kompozycja powinna być dość gęsta.
Masę gipsową lub cementową robimy według instrukcji na opakowaniu, a potem wlewamy ją tak, aby nie pobrudzić kompozycji. Gdy kwiaty nie wysuwają się już gipsu stroik jest gotowy.

Podobnie jest w przypadku zamawiania wiązanek w kwiaciarniach. Zwykle są one droższe - naprawdę ładna kosztuje co najmniej 50 złotych. Jednak warto zainwestować, bo zwykle użyte do ich wykonania sztuczne kwiaty są z o wiele lepszych materiałów, które wolniej brudzą się od kurzu i deszczu.

OSŁONKI I WAZONY
Jeśli zgodnie z tradycją kupujemy kwiaty doniczkowe warto zwrócić uwagę na donice. Jeśli są one estetyczne i nie mają na dnie otworów można z powodzeniem postawić je na grobie. Jeśli jednak są w nich otworki do odprowadzania nadmiaru wody wtedy lepiej włożyć doniczkę w dodatkową plastikową osłonkę albo podstawkę - unikniemy w ten sposób nieestetycznych plam na pomniku. Osłonki kosztują od 2 do 6 złotych, podstawkę można kupić już za kilkadziesiąt groszy.

W specjalistycznych marketach czy kwiaciarniach jest też spory wybór plastikowych wazonów w dostępnych cenach. Taki wazon obciążony wrzuconym do środka kamieniem zastępuje dużo droższe szkło albo wywracające się i niezbyt estetyczne słoiki. Strata w razie kradzieży z nagrobka nie jest duża - wazon kosztuje w zależności od kształtu i wielkości od 5 do 12 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie