Jakie projekty do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu zgłosiły miasta powiatu buskiego?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Jakie projekty do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu zgłosiły miasta powiatu buskiego: Busko-Zdrój, Nowy Korczyn, Stopnica, Pacanów i Wiślica? Sprawdziliśmy.

Program Inwestycji Strategicznych to dedykowany samorządom komponent opracowywanego przez rząd pakietu społeczno-gospodarczych reform "Polski Ład". Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i potrwa do 15 sierpnia 2021 roku. Każda jednostka samorządu terytorialnego oraz związek gmin może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: bez kwotowego ograniczenia, na dotację do 30 milionów złotych i wsparcie do pięciu milionów złotych.

Jak mówi wiceburmistrz Buska-Zdroju Michał Maroński, Program Inwestycji Strategicznych to duża szansa i wsparcie finansowe dla gmin przy realizacji zadań, które służą mieszkańcom. - Pozyskanie środków z pewnością skutecznie poprawi jakość życia naszych mieszkańców - podkreśla Michał Maroński.

Gmina Busko-Zdrój złożyła wnioski o dofinansowanie na trzy zadania. Pierwsze - budowa infrastruktury kanalizacyjnej na terenie Gminy Busko-Zdrój w pięciu miejscowościach (Kawczyce, Olganów, Bilczów, Budzyń, Dobrowoda). - W ramach zadania planowane jest wykonane około 24 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej. Jest to ważne dla mieszkańców i strategiczne przedsięwzięcie, wpływające na rozwój gminy. Realizacja zadania ureguluje gospodarkę ściekową wpłynie na poprawę komfortu i jakości życia mieszkańców. Zapobiegnie zanieczyszczeniom gleb, wód gruntowych oraz rozprzestrzenianiu się COVID19 i innych chorób zakaźnych. Pozytywnie wpłynie na zrównoważony rozwój, będzie wspierać ochronę środowiska oraz zaspokoi potrzeby społeczności. Szacowany koszt to około 24 miliony złotych - mówi Michał Maroński.

Drugi projekt - rozwój infrastruktury sportowej w gminie Busko-Zdrój poprzez budowę i wyposażenie: dwóch sal sportowych przy Szkole Podstawowej numer 2 w Busku-Zdroju oraz Zespole Placówek Oświatowych w Szańcu. - Zadanie jest gotowe do realizacji i długo wyczekiwane przez mieszkańców. W gminie Busko-Zdrój jest jeszcze wiele do zrobienia w tej materii. W kolejnych możliwych naborach wniosków do Programu sukcesywnie będą składane nowe aplikacje. Udostępnienie infrastruktury sportowej na potrzeby zajęć wuefu dla młodzieży i lokalnej społeczności do aktywnego spędzania czasu jest szalenie ważne, a realizacja zadania wpłynie na zwalczanie skutków COVID 19, wzrost aktywności fizycznej i zdrowia mieszkańców. Szacowany koszt zadania to około 26 milionów złotych - podkreśla Michał Maroński

Trzeci wniosek obejmuje usprawnienie systemu komunikacyjnego miasta Busko-Zdrój poprzez budowę i przebudowę infrastruktury drogowej. - Zadanie dotyczy przebudowy i rozbudowy ulic: Kochanowskiego i Langiewicza w Busku-Zdroju na długości około 500 metrów. W ramach inwestycji powstanie odwodnienie pasa drogowego, przebudowa i rozbudowa ulic z chodnikami i czterema skrzyżowaniami, przebudowa infrastruktury technicznej, oświetlenie na LED. Dzięki realizacji nastąpi wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego, dostępności terenów przyległych oraz poprawę jakości życia społeczności - zaznacza Michał Maroński.

Nowy Korczyn ubiega się o budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni. - Projekt zakłada
modernizację stacji uzdatniania wody w Nowym Korczynie, modernizację sieci wodociągowej na terenie gminy Nowy Korczyn
oraz modernizację oczyszczalni ścieków w Grotnikach Dużych. Wartość wniosku to osiem milionów złotych - informuje burmistrz Paweł Zagaja.

Drugi wniosek - modernizacja dróg gminnych na terenie gminy Nowy Korczyn o wartości ośmiu milionów złotych. - Złożyliśmy także aplikację dotyczącą modernizacji sieci kanalizacyjnej w miejscowości Nowy Korczyn i Grotniki Duże. Wniosek opiewa na cztery miliony złotych - mówi Paweł Zagaja.

Jak mówi burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, gmina złożyła wniosek dotyczący kanalizacji sześciu miejscowości w ramach aglomeracji Pacanów: Książnice, Karszy Małe, Karszy Duże, Niegosławice, Chrzanów i drugi etap Słupi. W ramach inwestycji planuje się budowę sieci o długości ponad 40 kilometrów. Koszt inwestycji to około 33 miliony złotych.

- Posiadamy kompletną dokumentację projektową plus wszystkie ważne pozwolenia. Możemy z marszu ogłaszać przetarg, gdyby było dofinansowanie - mówi Wiesław Skop.

Kolejny wniosek dotyczy budowy kanalizacji dla 10 miejscowości położonych wzdłuż wału na tak zwanym Powiślu wraz z uruchomieniem oczyszczalni ścieków o pojemności 400 metrów sześciennych dobowego przerobu.

Za pięć milionów złotych dofinansowania gmina chciałaby zrealizować pakiet zadań drogowych na szlakach zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych. - Mamy 26 obiektów mostowych i przepustów uszkodzonych przez nawalne deszcze w 2019 2020 roku. Mamy dokumentację projektową i stosowne uzgodnienia, ale jest problem – rząd zablokował program pomocowy dla usuwania skutków klęsk żywiołowych. Znikąd pomocy. Wszystkie te zadania zostały zakwalifikowane protokolarnie przez służby wojewody. Pchamy więc wniosek na 5 milionów złotych. Jeden z elementów dotyczy usprawnienia komunikacji ruchu turystycznego związanego z działalnością Europejskiego Centrum Bajki - informuje Wiesław Skop.

Miasto i gminy Wiślica chce pozyskać 35 milionów złotych na modernizację istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w każdej miejscowości. - Projekt zakłada modernizację i rozbudowę sieci w siedmiu miejscowościach: Wiślica, Gorysławice, Koniecmosty, Kuchary, Ostrów, Wawrowice i Jurków. W trzech miejscowościach powstałaby nowa nitka sieci kanalizacyjnej: Szczytniki, Szczerbaków i Górki. W planie jest również odnowienie stacji ujęcia oraz uzdatniania wody oraz budowa dodatkowej przepompowni pomiędzy Skotnikami a Skorocicami - mówi burmistrz Jarosław Jaworski.

We wniosku o wartości 24 milionów złotych zawarto projekty kompleksowej modernizacji sieci dróg lokalnych, w tym dojazdów do łąk i pól.

- Rozmawiamy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o możliwości pozyskania pięciu milionów złotych jako wkładu własnego do gazyfikacji gminy. Mamy w tym zakresie porozumienie z PSG na dwa zadania: budowa sieci gazowniczej od miejscowości Sępichów przez Szczytniki, Szczerbaków Wiślicę i Gorysławice oraz od Wolicy przez Łakanice w kierunku Hołudzy - mówi Jarosław Jaworski.

Gdyby negocjacje z BGK zakończyły się fiaskiem, gmina złoży wniosek rezerwowy w zakresie retencji. W tym przypadku chodzi o renaturalizację starorzeczy i stawów.

Na projekty wodno-kanalizacyjne stawia także miasto i gminy Stopnica. Jak informuje wiceburmistrz Mirosław Rajtar, samorząd złoży wniosek na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Czyżów, Dziesławice, Żerniki Dolne i Bosowice oraz budowę oczyszczalni ścieków w Bosowicach. - Kwota wnioskowanych środków to 12 milionów 730 tysięcy złotych. Realizacja projektu będzie ostatnim etapem budowy kanalizacji sanitarnej na obszarze gminy Stopnica. W wyniku realizacji projektu wybudowane zostanie blisko 30 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej, jedna oczyszczalnia ścieków. Do wybudowanej sieci kanalizacyjnej przyłączonych zostanie około 250 nieruchomości, czyli około tysiąc mieszkańców. W rezultacie realizacji projektu zakończony zostanie proces skanalizowania całej gminy - podkreśla Mirosław Rajtar.

Drugi wniosek - budowa oświetlenia drogi krajowej numer 73 w miejscowościach Podlasek, Wolica, Stopnica, Mietel, Szczeglin. Wartość projektu to 720 tysięcy złotych. - Inwestycja zakłada wybudowanie oświetlenia ulicznego na odcinku blisko czterech kilometrów - mówi Mirosław Rajtar.

- Zakres rzeczowy trzeciego wniosku nie został jeszcze zatwierdzony. Wniosek zostanie złożony po uzyskaniu odpowiedzi na pytania zgłoszone do BGK - dodaje Mirosław Rajtar.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie