Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany w sejmiku województwa świętokrzyskiego po dymisji wicepremiera Jarosława Gowina? Renata Janik straci funkcję wicemarszałka?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Jakie zmiany w sejmiku województwa świętokrzyskiego po dymisji wicepremiera Jarosława Gowina? Czy Renata Janik, pełniąca obowiązki szefa Porozumienia w regionie, straci funkcję wicemarszałka? Kto ewentualnie mógłby wskoczyć na jej miejsce? Te pytania zadają sobie dziś wszyscy lokalni politycy.

We wtorek po południu rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, iż premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Jak podkreślił Piotr Müller, bezpośrednim powodem dymisji jest otwarta krytyka Polskiego Ładu ze strony Jarosława Gowina.

- Podważanie założeń widać w nierzetelnych działaniach i w odnoszeniu się do reformy podatkowej. Ta reforma to obniżenie podatków dla 18 milionów obywateli w Polsce i gwarancja dla 90 procent podatników, że reforma będzie dla nich korzystna lub neutralna. Decyzja premiera o dymisji Jarosława Gowina wynika ze słabych działań dotyczących ważnych i kluczowych ustaw w zakresie obniżenia podatków - mówił Piotr Müller.

Podczas gdy politycy szczebla parlamentarnego oraz komentatorzy i obserwatorzy ogólnopolskiej sceny politycznej zastanawiają się nad przyszłością projektu Zjednoczonej Prawicy, podobne pytania i wątpliwości pojawiają się wokół sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Obecnie w regionalnym parlamencie rządzi Zjednoczona Prawica, choć obóz ten wcale nie posiada formalnej większości. Konglomerat Prawa i Sprawiedliwości (10 radnych), Solidarnej Polski (2 radnych) i Porozumienia (2 radnych), a także dwojga radnych bezpartyjnych pierwotnie dysponował 16 na 30 mandatów. W Zarządzie Województwa zasiadają: marszałek Andrzej Bętkowski (Prawo i Sprawiedliwość), wicemarszałek Renata Janik (Porozumienie), wicemarszałek Marek Bogusławski (Prawo i Sprawiedliwość), członek Marek Jońca (Prawo i Sprawiedliwość) oraz członek Tomasz Jamka (Solidarna Polska).

W tym roku klub Prawo i Sprawiedliwość opuścił niezwiązany z żadną partią Janusz Koza. Teoretycznie więc Prawo i Sprawiedliwość oraz opozycja w sejmiku osiągnęły równowagę: 15 do 15. Jednak kluczowe projekty uchwał - jak te w sprawach udzielenia Zarządowi Województwa wotum zaufania czy absolutorium z tytułu wykonania budżetu - przechodzą dzięki głosom trojga radnych niezrzeszonych: Grzegorza Świercza, Sławomira Gierady oraz Henryka Milcarza (Nowa Lewica).

W związku z dymisją Jarosława Gowina pojawia się pytanie, czy funkcję wicemarszałka straci związana z Porozumieniem Renata Janik - bliska współpracownica (prawie) byłego wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Jeśli taka dyspozycja wyjdzie z Nowogrodzkiej, sejmik może na wniosek marszałka Andrzeja Bętkowskiego odwołać wicemarszałek zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu w głosowaniu tajnym.

Czy Andrzej Bętkowski rozważa taki scenariusz? Chcieliśmy o to zapytać, lecz marszałek nie odbiera telefonu i nie reaguje na prośby o kontakt. Z kolei wicemarszałek oraz szef klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość Marek Bogusławski poinformował, iż przebywa na urlopie.

- Jutro odbędzie się zarząd krajowy Porozumienia, na którym będziemy rozmawiać o dalszej sytuacji - mówi wicemarszałek Renata Janik.

Świętokrzyski poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek podkreśla, że po dymisji Jarosława Gowina każdy z posłów Porozumienia będzie na własną rękę podejmował decyzję, czy pozostać w ławach koalicji rządzącej, czy też wycofać się z projektu Zjednoczonej Prawicy. Jak dodaje, to dotyczy także radnych sejmiku województwa świętokrzyskiego. Co by doradził Renacie Janik?

- Byłem również członkiem Zarządu Województwa przez 15 miesięcy. Nasza współpraca z Renatą układała się dobrze i głęboko ufam, że jakiejkolwiek decyzji by nie podjęła, to będzie słuszne dla dalszego realizowania programu Zjednoczonej Prawicy. Trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat rozwoju regionu - mówi Mariusz Gosek.

Ale w tej układance jest jeszcze więcej niewiadomych. Do gry o dymisję wicemarszałek Renaty Janik i przejęcie jej funkcji dla kogoś ze swojej ekipy może wejść minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego Michał Cieślak - były szef Porozumienia w regionie, a obecnie jeden z liderów nowej partii Republikanie, która jest nieformalnym, lecz oficjalnym koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

Republikanów w sejmiku województwa reprezentuje Maciej Gawin - do niedawna także członek Porozumienia.

Kto zatem może ewentualnie zastąpić Renatę Janik? Ktoś ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości? Działacz Republikanów? A może mecenas i doradca prezydenta Kielc Sławomir Gierada, który na początku tego roku opuścił Platformę Obywatelską ?

Te pytania póki co pozostają otwarte.

[polecane]21884919,21883377,21884035,21880415[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie