Jan Goc nie żyje

  /DMP/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jan Goc podczas NURT-u w Kielcach.

  Jan Goc podczas NURT-u w Kielcach.

  Jan Goc, znany dziennikarz radiowo-telewizyjny nie żyje. Zmarł w czwartek w wieku 75 lat po ciężkiej chorobie.
  Jan Goc podczas NURT-u w Kielcach.

  Jan Goc podczas NURT-u w Kielcach.

  Jan Goc - ikona kieleckiego dziennikarstwa. Przeczytaj życiorys  Jan Goc od 1965 roku pracował w kieleckiej rozgłośni Polskiego Radia, gdzie przeszedł działy od rolnego do literackiego. Potem związał się z telewizją - zabiegał o utworzenie kieleckiego ośrodka telewizyjnego.

  - Cenię Janka za heroiczną walkę w okresie bezdomności naszej telewizji - wspomina Zbigniew Batorski, wieloletni współpracownik, przyjaciel zmarłego.
  - To był trudny okres. Telewizja zmieniała wynajęte lokale, aby po latach tułaczki zadomowić się w Kieleckim Centrum Kultury. Jestem pewny, że gdyby nie Jego zaangażowanie, wielka determinacja, nie byłoby telewizji w Kielcach.

  Jan Goc zaangażowany był w życie kulturalne Kielc. Współzałożyciel działającego w latach 60-tych kabaretu Yeti oraz Klubu Aktora i Dziennikarza, którego był wieloletnim kierownikiem - w tym klubie skupiało się życie kulturalno-intelektualne miasta. Był autorem tekstów satyrycznych. Piosenka "Dwa papierosy" z Jego tekstem i muzyką Leonarda Skrobacza stałą się szlagierem nagranym na bardzo popularnej w tamtych czasach pocztówce dźwiękowej.

  Jan Goc był wybitną, najbardziej rozpoznawalna postacią telewizyjną. Docierał do najdalszych zakątków Kielecczyzny, pokazywał ludzi i ich problemy. Jako dziennikarz ceniony był za rzetelność, perfekcyjność w pracy, był autorytetem dla młodych dziennikarzy. Jego niezapomniane produkcje telewizyjne to między innymi "Wieści spod Łysicy" i "Pejzaż regionalny". Całe swoje życie poświęcił swojej Muzie - Telewizji. W 2002 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracował z kielecką telewizją, tworzył telewizyjne archiwum. Podczas ostatniego festiwalu filmów dokumentalnych NURT 2011 otrzymał nagrodę kina Moskwa za film "Wspomnienia na celuloidzie", film promujący region świętokrzyski.

  Odszedł od nas wybitny dziennikarz, wspaniały człowiek. Młodzi koledzy - dla których był wielkim autorytetem - nazywali Go "starszym panem". Znajomym kojarzył się z nieodłącznym papierosem. Odnosił się z szacunkiem do każdego, cechowała go duża kultura, elegancja.
  Janku, żegnamy cię z głębokim żalem. Pozostaniesz w naszej pamięci.

  Pogrzeb Jana Goca odbędzie się w sobotę, 14 stycznia, o godzinie 14 w kościele świętego Wojciecha w Kielcach.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018