Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan III Sobieski przybył do Podzamcza - efektowne widowisko historyczne (zdjęcia)

Łukasz Zarzycki
Jan III Sobieski, w tej roli Lech Sulimierski, przybył do Podzamcza Chęcińskiego na karocy.
Jan III Sobieski, w tej roli Lech Sulimierski, przybył do Podzamcza Chęcińskiego na karocy. Łukasz Zarzycki
Inscenizacja przybycia Jana III Sobieskiego była głównym punktem niedzielnej imprezy plenerowej zorganizowanej na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

[galeria_glowna]
Przez wzniesioną na cześć Jana III Sobieskiego bramę triumfalną przybyła husaria na koniach, piechota i wreszcie karoca z królem.

Impreza plenerowa promowała Szlak Jana III Sobieskiego, który dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu "Rozwój Polski Wschodniej", został wytyczony na terenie trzech województw - świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. - Wykorzystując nasz potencjał, czyli piękną siedzibę w zespole pałacowo-parkowym na terenie gminy Chęciny, wraz z województwem podkarpackim i lubelskim wystąpiliśmy o dofinansowanie na zbudowanie szlaku związanego z osobą Jana III Sobieskiego - powiedział Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. - Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które jest dumne z tego, że byliśmy pod Wiedniem. To nasze wspólne dziedzictwo - powiedział ksiądz Stanisław Strycharczyk, który odprawił plenerową Mszę świętą.

Imprezie towarzyszyły XVII-wieczne warsztaty. Zainteresowaniem cieszył się pokazy dawnego tańca, sokolnicze, parzenia kawy, warzenia miodu, a także degustacja potraw kuchni staropolskiej, które sporządzano według dawnych przepisów. Wiele osób pytało o sposoby wytwarzania nalewek. - Sporządzać je można z wielu roślin, między innymi z jarząbu szwedzkiego, tarniny, truskawek, szafranu, pigwy, rabarbaru, mięty eukaliptusowej i kwiatu czarnego bzu - powiedziała Katarzyna Hutka z Opolszczyzny, która prowadziła warsztaty zielarskie i nalewkowe. Jan Florek z Ciekot pokazywał dawne metody kucia szabli. Najmłodszych zainteresowały też pokazy kuglarstwa oraz warsztaty kaligrafii i kryptografii. - Wiele osób uczyło się pisać litery i słowa używając minuskuły romańskiej - powiedziała Beata Wątor z Libiąża.

Pogoda dopisała, więc wiele osób spacerowało podziwiając odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu Chęcińskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie