Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Karpiel-Bułecka w Sandomierzu, czyli góralski folklor w Zamku Królewskim (ZDJĘCIA)

red
Jan Karpiel-Bułecka był gościem spotkania zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe i Miejską Bibliotekę Publiczną w Sandomierzu. Spotkanie odbyło się w Zamku Królewskim.

Jan Karpiel-Bułecka to muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt, orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego. Laureat Nagrody Kolberga w 2007 roku.

Pochodzi ze znanej rodziny zakopiańskich artystów i budowniczych . Jego ojciec - Bolesław to słynny skrzypek prymista i zbieracz nut podhalańskich, matka Zofia występowała w zakopiańskim zespole Klimka Bachledy.

Muzyka i tradycja góralska zawsze były obecne w życiu artysty. Od najmłodszych lat grał w rodzinnej kapeli. Jest założycielem i prymistą kapeli „Zakopiany”. Repertuar kapeli to autentyczne nuty podhalańskie, niejednokrotnie ocalone przez zespół od zapomnienia, oraz wirtuozerskie opracowania muzyki innych grup etnicznych (cygańskiej, żydowskiej, słowackiej czy łemkowskiej).
Jan Karpiel-Bułecka prezentował i promował swoją góralską muzykę podczas wielu koncertów w Polsce i Europie. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, między innymi Filharmonią Narodową, Filharmonią w Bydgoszczy i Katowicach. Bardzo istotne znaczenie miała jego współpraca z wybitnymi twórcami spoza kręgu muzyku ludowej, między innymi ze Zbigniewem Preisnerem, profesorem Mieczysławem Nowakowskim. Najbardziej znaną była współpraca Kapeli Jana Karpiela z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego.

To właśnie Jan zaraził swojego młodszego brata Sebastiana pasją do muzyki. Jan grał w zespole Krywań i był twórcą znanego przeboju „Hej, szalała, szalała”. Podobną drogą kroczy jego młodszy brat z zespołem Zakopower.

Jeszcze jedna ciekawostka - Anna Bachleda-Curuś, ciocia Alicji, znanej aktorki, jest żoną Jana Karpiela Bułecki.

Na spotkaniu artysta opowiedział w pięknym stylu o gwarze góralskiej, o architekturze i stylu zakopiańskim, instrumentach muzycznych podhalańskich: dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych, gęślach, złóbcokach (skrzypeczkach góralskich). Pan Jan jest instrumentalistą, wirtuozem gry na tychże instrumentach.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać muzyki w jego wykonaniu oraz góralskich przyśpiewek. Uzupełnieniem był pokaz slajdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie