Jan Nowicki oczarował publiczność. W kościele świętego...

  Jan Nowicki oczarował publiczność. W kościele świętego Jakuba czytał dzieło francuskiego noblisty

  Zdjęcie autora materiału

  Michał Leszczyński

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jan Nowicki oczarował publiczność. W kościele świętego Jakuba czytał dzieło francuskiego noblisty
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Michał Leszczyński / polskapress.pl

  W sobotę wieczorem w krużganku klasztoru kościoła świętego Jakuba w Sandomierzu aktor Jan Nowicki czytał fragmenty powieści „Colas Breugnona” autorstwa Romaina Rolanda, francuskiego pisarza, zdobywcy w 1915 roku literackiej Nagrody Nobla.

  Było to kolejne spotkanie z cyklu „P(r)oza miasta”. Miało być „Czytanie na trawie” na dziedzińcu klasztoru. Z powodu deszczowej aury, spotkanie przeniesiono do krużganku.

  Spotkanie rozpoczęło się rozmową „Poza Pozą - między prozą biograficzną a biografią”. Uczestniczyli w niej: amerykański profesor John Mattesson, w 2008 roku uhonorowany nagrodą Pulitzera w dziedzinie biografii za książkę „Wygnani z raju: historia Louisy May Alcott i jej ojca”) oraz doktor habilitowany Paweł Jędrzejko.
  Panowie dyskutowali na temat dobrej biografii. - Biograf jest pisarzem piszącym pod przysięgą - mówił profesor Matteson, który też uchylał rąbka tajemnicy, w jaki sposób dam stworzył biografię Louisy May Alcott. Mówił, aby zrozumieć relację córka - ojciec wzorował się na relacjach z własną córką. - Bo przecież są to bardzo podobne problemy wychowawcze - przekonywał. Louisa May Alcott żyła w XIX wieku. Była amerykańską pisarką, jedna z pionierek literatury kobiecej i powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. Do jej najważniejszych dzieł należy zaliczyć „Małe kobietki”.

  Rozmowy na temat biografii były wstępem do czytania przez Jana Nowickiego powieści Romaina Rollanda „Colas Breugnona” wydanej po raz pierwszy w 1919 roku. Napisana została w formie rodzaju pamiętnika tytułowego Colasa Breugnona, którego postać wzorowana była na pradziadku pisarza, Boniardzie. O aranż muzyczny zadbał Marek Stryszowski, współtwórca kultowego zespołu „Laboratorium”

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone