Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Piwnik "Ponury" będzie patronem "Szkoły na Górce" w Opatowie. W przyszłym roku wielkie święto 60- lecia placówki (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Zespół Szkół numer 1 w Opatowie, czyli „Szkoła na Górce” w przyszłym roku obchodzić będzie 60- lecie istnienia. Placówce nadane zostanie imię majora Jana Piwnika „Ponurego”, legendarnego dowódcy świętokrzyskich partyzantów.

Legendarny partyzant będzie patronem opatowskiej szkoły

Zespół Szkół numer 1 w Opatowie szykuje się do wielkiego święta, które planowane jest na przełom września i października 2022 roku. „Szkoła na Górce” obchodzić będzie 60- lecie istnienia, zyska własny sztandar oraz patrona, którym zostanie legendarny Jan Piwnik „Ponury”.

- Wybierając dla szkoły patrona, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania i ściśle związana z historią regionu. Od wielu lat uczniowie klas mundurowych „Szkoły na Górce” wraz z nauczycielami kultywują pamięć o pułkowniku Janie Piwniku „Ponurym”. Kilka lata temu szkoła nawiązała kontakt z przedstawicielami rodziny- mówi starosta opatowski Tomasz Staniek.- Od kilku lat w rocznicę śmierci „Ponurego”, uczniowie klas mundurowych podążają śladami żołnierzy i smakują życie partyzanckie pod opieką nauczycieli Edyty Gwoździk i Marka Frejlicha.
Zgodę na nadanie szkole imienia Jana Piwnika „Ponurego”, wyraziła już Rada Powiatu Opatowskiego.

Jan Piwnik „Ponury'” jest bardzo ważną postacią dla Polaków, a szczególnie mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej. Urodzony w powiecie ostrowiecki, absolwent gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, był jednym z Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. Znakomicie wyszkolony do działań dywersyjnych podczas II wojny światowej, szlachetny, wrażliwy człowiek, wielki patriota, legendarny dowódca, bohater Gór Świętokrzyskich.

Pamiętają o nim uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie, którzy przygotowują się do uroczystości przyjęcia płk Jana Piwnika jako swojego patrona. Zanim nastąpi to wydarzenie, musi poprzedzić go wiele różnych działań. Jednym z nich było spotkanie społeczności szkolnej z bratanicą „Ponurego” Teresą Piwnik oraz Moniką Żabicką reprezentującą Stowarzyszenie Pamięci „Ponury- Nurt”.

- Zorganizowali je Edyta Gwoździk koordynująca prace nadania szkole imienia oraz Marek Frejlich, nauczyciele pasjonaci wojskowości, od lat dbający o podtrzymywanie pamięci o tym znakomitym bohaterze- mówi dyrektor szkoły Magdalena Gdowska.- To spotkanie miało na celu przybliżenie społeczności uczniowskiej sylwetki „Ponurego'”. Była to znakomita lekcja historii, która zapoczątkowała szereg działań związanych ze zbliżającą się uroczystością.
Młodzież miała okazję posłuchać wielu cennych informacji o życiu, szkoleniu i działalności Jana Piwnika na terenie Gór Świętokrzyskich podczas II wojny światowej. Ciekawym elementem były archiwalne zdjęcia i prezentacja, przygotowane przez zaproszonych.

Kolejnym wydarzeniem będącym kontynuacją podjętych działań był wyjazd uczniów klas mundurowych z wychowawcami Edytą Gwoździk, Markiem Frejlichem i Józefem Komisarkiem na Wykus i udział w XXII Partyzanckiej Drodze Krzyżowej. Podczas pełnej rozważań i refleksji wędrówki po Puszczy Świętokrzyskiej, odwiedzali groby oraz miejsca związane z działalnością Zgrupowania Ponury - Nurt w czasie II wojny światowej. Ten niecodzienny przemarsz wśród sędziwych drzew, często świadków tamtych wydarzeń sprzed lat, zakończył się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy Kaplicy na Wykusie. Uczniowie ponownie spotkali się z Teresą Piwnik i Moniką Żabicką, wysłuchali informacji na temat drugiego pogrzebu bohatera Gór Świętokrzyskich, który był wielką manifestacją patriotyczną. Odwiedzili również Opactwo Cystersów w Wąchocku i w jego krypcie, w której pochowano szczątki „Ponurego”, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze, by uczcić pamięć o tym legendarnym dowódcy.

- Jesteśmy dumni z ogromnego zaangażowania naszej młodzieży, zwłaszcza uczniów klas mundurowych we wszelkie inicjatywy o charakterze patriotycznym, a szczególnie w upamiętnianie tych, którym zawdzięczamy wolność, których sercom zawsze tak bliska była nasza ojczyzna- mówi dyrektor Magdalena Gdowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie