Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Wojciech Kotasiak Honorowym Obywatelem Ostrowca. To on stworzył muzeum i rozsławił Krzemionki [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Janusz Wojciech Kotasiak, były przewodniczący Rady Miasta oraz założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Historyczno- Archeologicznego, został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego. Uchwałę podjęli radni na sesji nadzwyczajnej w poniedziałek. Wyróżnienie odebrała w jego imieniu córka.

Choć oczekiwałoby się, że w czasie zagrożenia epidemiologicznego oraz biorąc pod uwagę podniosłość chwili, wszyscy zebrani w trybie nadzwyczajnym radni tak właśnie sytuację potraktują, nie obyło się na sesji bez dyskusji wywołanej przez radnego Prawa i Sprawiedliwości Mateusza Czeremchę. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę lewicową przeszłość 82- letniego dziś Wojciecha Kotasiaka, nie zasługuje on na miano Honorowego Obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego. Zdanie radnego podziela tylko dwóch jego kolegów obecnych na sesji- Artur Głąb i Jerzy Wrona.

Obecna na sesji córka Wojciecha Kotasiaka przeczytała list od ojca, który napisał specjalnie z okazji tej bardzo wzruszającej dla niego uroczystości.
- Tata niestety ze względu na stan zdrowia nie może uczestniczyć w posiedzeniu, jednak zapewniam Państwa, że jest ogromnie wdzięczny i bardzo wzruszony- mówiła Beata Kotasiak- Wójcik.

ZAPIS SESJI NADZWYCZAJNEJ RADY MIASTA OSTROWCA

Janusz Wojciech Kotasiak urodził się w 1938 roku w Jeleńcu, ale wychowywał się i edukował w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest historykiem sztuki, ukończył muzealnictwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1962 roku wspólnie z ostrowieckim regionalistą Stanisławem Jeżewskim i komendantem hufca ZHP Wojciechem Starzyńskim, korzystając ze wsparcia dyrektora Huty Ostrowiec – Tadeusza Chrzanowskiego i ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej – Bolesława Pożogi, prowadził działania zmierzające do utworzenia Muzeum Regionalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Doszło do tego 3 grudnia 1966 roku, kiedy to uroczyście otwarto ostrowieckie muzeum zlokalizowane w dawnym pałacu Wielopolskich w dzielnicy Częstocice. Nawiązywało ono do tradycji przedwojennego Muzeum Ziemi Opatowskiej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego przy ulicy Górzystej. Inaugurację placówki stanowiła czasowa ekspozycja 16 arrasów z kolekcji króla Zygmunta Augusta wypożyczona z Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu w Krakowie.

W 1972 roku Janusz Wojciech Kotasiak został dyrektorem Muzeum Regionalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim i trzy lata później wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach z wnioskiem o wpisanie siedziby muzeum czyli pałacu Wielopolskich do rejestru zabytków, uzasadniając to koniecznością ochronienia architektury XIX-wiecznej.

W tym czasie dyrektor Kotasiak przekonał dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – Krzysztofa Dąbkowskiego co do celowości przejęcia przez ostrowieckie muzeum Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach.
W latach 1984- 2004 na terenie Rezerwatu Archeologicznego Krzemionki urządzono podziemną trasę turystyczną o długości ponad 500 metrów. Wykonano tam również skomplikowane, w większości pionierskie prace konserwatorsko- górnicze, co niewątpliwie przyczyniło się do ubiegłorocznego wpisania neolitycznych kopalni krzemienia na prestiżową listę UNESCO, o co dyrektor Kotasiak zabiegał od początku lat 90. ubiegłego wieku.

Janusz Wojciech Kotasiak jest współautorem monografii historycznej Ostrowca Świętokrzyskiego z 1991 roku oraz redaktorem kolejnej, jubileuszowej z 1997 roku, kiedy był wiceprzewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Obchodów 400- lecia Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2006 roku napisał „Baśnie i legendy dawnego Ostrowca”.
Był inicjatorem powstania Towarzystwa Miłośników Ostrowca (obecnie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej), artystycznej Grupy 10 i fotograficznej Grupy V, Państwowego Ogniska Plastycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Biura Wystaw Artystycznych. W latach 1999 - 2002 był dyrektorem tej instytucji. Muzeum Historyczno- Archeologicznym kierował do 30 czerwca 2006 roku. Po przejściu na emeryturę jest przedstawicielem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Od 1998 roku realizował się również na płaszczyźnie politycznej i samorządowej. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Ostrowieckiego. W Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zasiadał w latach 2002-2014. Przez dwie kadencje był jej przewodniczącym w latach 2002- 2006 i 2010- 2014.

- Nie sposób nie pochylić się nad wnioskiem i prośbą tak szerokiego środowiska ludzi, od dziesięcioleci związanych z naszym miastem, aby uznać zasługi człowieka zakochanego w Ostrowcu Świętokrzyskim już niemal od wieku – zwrócił się do radnych Jarosław Górczyński, prezydent miasta.- Głosując dziś za przyjęciem tej honorowej i osobistej uchwały zważcie na to, jak długą drogę zawodową przeszedł Janusz Wojciech Kotasiak i jak wiele zawdzięczamy mu jako mieszkańcy miasta. Krzemionki, nasza jedyna w województwie perła UNESCO i fakt, że jest ona częścią Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, to w dużym stopniu jego determinacja i praca. Podobnie monografia naszego miasta, jak i wiele innych sukcesów w rozwoju nauki, kultury oraz samorządności.

Za nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Januszowi Wojciechowi Kotasiakowi, głosowało 15 radnych. Trzech było przeciwko, zaś radna Renata Duda wstrzymała się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie