„Japońska” lekcja geografii w „nowym” koneckim liceum....

  „Japońska” lekcja geografii w „nowym” koneckim liceum. Specjalnymi gośćmi byli gimnazjaliści

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Stańczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Marzena Kądziela z gimnazjalistami z Rudy Malenieckiej i ich nauczycielka Wiolettą Flejterską
  1/7
  przejdź do galerii

  Marzena Kądziela z gimnazjalistami z Rudy Malenieckiej i ich nauczycielka Wiolettą Flejterską ©Piotr Stańczak

  Co to jest święto hanami? Czy w Kraju Kwitnącej Wiśni dziewczęta chcą być gejszami? Jaka moda panuje wśród młodzieży? Co najchętniej jedzą Japończycy? To tylko niektóre pytania, na które próbował odpowiedzieć gość geograficznego spotkania w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej – Curie dziennikarka Marzena Kądziela.
  Od kilku lat nauczycielki z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej – Curie Jolanta Gad i Małgorzata Świtakowska organizują „Geograficzne spotkania na Sportowej”.

  – Zapraszamy na nie wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego, z którymi nasza szkoła współpracuje, ale także podróżników, globtroterów, pasjonatów wędrówek po świecie – mówi geografka Jolanta Gad.
  – Te spotkania odbywają się zazwyczaj dwa razy do roku, po jednym w każdym semestrze. Na widowni zasiadają nasi uczniowie, którzy mają rozszerzoną geografię, ale także grupy gimnazjalne z naszego powiatu. Gimnazjaliści zainteresowani geografią, działający w kółkach geograficznych, realizujący różnorodne tematyczne projekty przybywają ze swymi nauczycielami.

  - W lutym tego roku w naszej sali gimnastycznej gościliśmy doktora Tomasza Witesa z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – dodaje nauczycielka geografii i języka niemieckiego Małgorzata Świtakowska. – Naukowiec i podróżnik przybliżył nam niewielki, ale bardzo interesujący kraj, jakim jest Izrael. Młodzież słuchała jego wykładu z zapartym tchem.
  Tuż przed Wielkanocą nauczycielki zaprosiły na „Geograficzne spotkania na Sportowej” Marzenę Kądzielę, dziennikarkę „Echa Dnia”, podróżniczkę, fotografkę. – To kontynuacja naszego tegorocznego tematu poświęconego Azji – wyjaśnia Jolanta Gad. – Dzięki prelegentom mogliśmy odwiedzić dwa azjatyckie, całkiem różne kraje.

  Na japońskim spotkaniu obecni byli nie tylko młodzi geografowie z „nowego” koneckiego ogólniaka, ale także uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich i Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej. Uczniom towarzyszyły nauczycielki Grażyna Olejnik z Końskich i Wioletta Flejterska z Rudy Malenieckiej.

  Marzena Kądziela pokazywała zdjęcia ze swej japońskiej podróży, opowiadała o codziennym życiu, nowinkach technicznych, tradycjach, świątyniach, parkach, modzie, edukacji i wielu innych aspektach życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
  - To była świetna podróż po tym dalekim kraju – podsumowały geografki z „nowego” liceum. – Pani Marzena zabrała nas do Tokio, Kioto, do szybkich pociągów shinkansenów, cudownych parków, świątyń, na tarasy widokowe wieżowców i zabytkowych dzielnic. Jedliśmy wraz z nią owoce morza, sushi, piliśmy tradycyjnie parzoną herbatę.

  Warto dodać, że uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej – Curie co roku osiągają geograficzne ogólnopolskie sukcesy. Na Wielkiej Lekcji Geografii organizowanej przez Uniwersytet Łódzki konecka szkoła co roku jest w ścisłej czołówce. W ostatniej edycji ogólnopolskiego konkursu, pod koniec roku 2017, szkoła zarówno indywidualnie jak i zespołowo stanęła na najwyższym podium.

  Zobacz galerię


  Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem
  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

  Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

  Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

  Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?


  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Gdyby nie odwaga pana Artura, ludzie by zginęli

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo