Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Dominik nowy wójt gminy Radków bez tajemnic. -Jestem człowiekiem bez... nazwiska - żartuje

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Jarosław Dominik z Krasowa – nowy wójt gminy Radków.
Jarosław Dominik z Krasowa – nowy wójt gminy Radków. Rafał Banaszek
Jarosław Dominik z Krasowa to najmłodszy wójt gminy w powiecie włoszczowskim, rówieśnik wicestarosty włoszczowskiego. Ma 32 lata i - jak mówi - pracy się nie boi. Kim jest nowy wójt? Zdradził nam wiele tajemnic.

Najmniejsza pod względem liczby mieszkańców gmina w powiecie włoszczowskim ma szczęście do... wysokich wójtów. Blisko 2 metry miał urzędujący tutaj przez ostatnie 28 lat Stanisław Herej, który w wieku 63 lat przestał pełnić funkcję wójta.

Zastąpił go młodszy o ponad 30 lat Jarosław Dominik, który jest niższy od Hereja o jakieś 2 centymetry. Pan Jarosław ma 194 centymetry wzrostu.

Zdarzało się, że niejednokrotnie mylono jego imię z nazwiskiem i mówiono Dominik, zamiast Jarosław. - No cóż, można by rzec, że jestem człowiekiem bez nazwiska… - żartuje 32-letni wójt Radkowa.

Nowy włodarz gminy ma wykształcenie wyższe – jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej na wydziale zarządzania. Mieszka w Krasowie. Ma 6-letniego syna Radosława. Jest stanu wolnego.

Interesuje się sportem, polityką i rolnictwem – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 18 hektarów, nastawione na produkcję roślinną (sprzedaż słomy, siana, zboża).

Jarosław Dominik od 7 lat jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. To były radny Rady Gminy Radków kadencji 2010-2014. Przed objęciem funkcji wójta był inspektorem w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włoszczowie, gdzie zajmował się płatnościami bezpośrednimi.

Od kilku lat zaczął myśleć poważnie o kandydowaniu na wójta swojej gminy. Namawiali go do tego znajomi. Do tej pory nie było o nim słychać, partia go nie promowała, a mimo to odniósł wielki sukces samorządowy. Jak tego dokonał?

- W kampanii wyborczej spotykałem się z mieszkańcami każdego sołectwa, opowiadałem o swoim programie. Słuchałem swoich rozmówców. Dla mnie bardzo ważna jest umiejętność słuchania. Przekonanie drugiej osoby nie polega na zasypaniu jej swoimi argumentami. Wiele osób kojarzyło mnie z pracy w ARiMR, a może po prostu posiadam umiejętność przekonywania... – twierdzi pan Jarosław.

Dominik był jednym z pięciu kandydatów, którzy ubiegali się o urząd wójta po odchodzącym Stanisławie Hereju. Dostał się do drugiej tury wyborów i pomimo tego, że w pierwszej zdobył o 52 głosy mniej od swojego kontrkandydata Krzysztofa Błauta, w drugiej turze odrobił stratę i wygrał, pokonując rywala 56 głosami. - Sześcioletni syn zapytał mnie, jaką nagrodę wygrałem... – śmieje się wójt.

Do Rady Gminy weszło tylko troje jego ludzi z komitetu wyborczego PSL. Większość (8 osób) – w tym przewodniczący rady – pochodzi z komitetu Krzysztofa Błauta. Jak będzie wyglądała współpraca młodego wójta z radnymi z przeciwnego obozu? – Mam nadzieję, że dobrze. Jestem otwarty na współpracę, nie mam zamiaru się z nikim boksować, a jeśli będą różnice zdań, to jestem otwarty na merytoryczną dyskusję – odpowiada.

Wójt Dominik chciałby w tej kadencji zrealizować 13 punktów swojego programu wyborczego. Chodzi między innymi o: utworzenie punktu informacyjnego o możliwościach pozyskania funduszy na rozwój i tworzenie miejsc pracy dla przedsiębiorców i rolników, prowadzenie stabilnej polityki podatkowej i efektywne zarządzanie mieniem komunalnym, podjęcie działań w celu pozyskiwania nowych inwestorów, dążenie do pełnego skanalizowania gminy, poprawę jakości dróg gminnych i budowę chodników, pozyskiwanie środków zewnętrznych na zakup sprzętu ratowniczego dla strażaków oraz finansowanie szkoleń, modernizację i zagospodarowanie terenu wokół świetlic oraz strażnic, zwiększenie oferty kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury, szczególnie dla dzieci w okresie wakacyjnym i feryjnym, a także pozyskanie jak największych funduszy z zewnątrz na dalszy rozwój gminy.

Tuż po zaprzysiężeniu i objęciu funkcji wójta 22 listopada Jarosław Dominik musiał zmierzyć się z pierwszymi problemami, między innymi „znalezieniem” pieniędzy w budżecie gminy na odśnieżanie dróg, na zakup sprzętu rejestrującego posiedzenia rady oraz urządzenia do głosowania (gmina Radków jako jedyna w powiecie nie posiadała go). Podjął też inicjatywę uchwałodawczą w zakresie stawek podatków lokalnych na przyszły rok oraz opłat za śmieci.

Nowy wójt podkreśla, że nie zamierza dokonywać radykalnych zmian w urzędzie i jednostkach podległych. - Wiem, że straszono mną, że jak obejmę urząd, to będę zwalniał ludzi. Nie mam takiego zamiaru. Nie oznacza to jednak, że nie będę wymagający w stosunku do pracowników, tak samo jak w stosunku do siebie. Musimy dać sobie czas na zbudowanie wzajemnego zaufania. Rola urzędników jest służebna wobec społeczeństwa. Urzędnik uprzejmy to przede wszystkim urzędnik pomocny, serdeczny, usłużny i otwarty na problemy, które przed nim roztoczono. Takich zachowań oczekuję – wyjaśnia Jarosław Dominik.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie