Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kaczyński w Starachowicach. Uczcił pamięć zmarłej mamy. Okrzyki podczas składania kwiatów (ZAPIS TRANSMISJI)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W sobotę, 16 stycznia, dzień przed ósmą rocznicą śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, z domu Jasiewicz, do Starachowic przyjechał jej syn, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wziął udział w mszy świętej, potem składał kwiaty przed tablicami Jadwigi Kaczyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed kościołem pojawiła się grupa kobiet, które przez megafon krzyczały "Twoja wina!". Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji z tego wydarzenia.

W starachowickim kościele Wszystkich Świętych o godzinie 18 została odprawiona uroczysta msza w intencji zmarłej. W Panteonie Pamięci Narodowej, przy wspomnianym kościele, zostały złożone kwiaty, przed tablicami Jadwigi Kaczyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Na zakończenie uroczystości do wszystkich przemówił Jarosław Kaczyński.

-Spotkaliśmy się, żeby modlić się za świętej pamięci Jadwigę Kaczyńską, jej męża świętej pamięci Rajmunda, a także świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Chcemy przez modlitwę dziękować za jej życie, za jej wiarę i za całe dobro, które uczyniła na tej ziemi – mówił podczas mszy świętej proboszcz parafii Wszystkich Świętych, Sławomir Rak. - Miło gościć parlamentarzystów, którzy modlą się za swoich bliskich, za ojczyznę.

Na zakończenie mszy świętej głos zabrał Jarosław Kaczyński, który sam przyznał, że pierwszy raz przemawia w tym miejscu.
- Dziękuję za mszę świętej pamięci mamy, która urodziła się w tym mieście, przez kilkanaście lat mieszkała, działała w konspiracji, ukształtowała się tutaj, miała przyjaciół, którzy towarzyszyli jej prawie całe życie. To było dla niej bardzo ważne miejsce, o którym opowiada bardzo często świętej pamięci bratu i mnie od dzieciństwa. Dzięki temu mieliśmy wrażenie jakbyśmy tu mieszkali. Dziękuje za to tu w tym kościele, do którego chodziła, była ochrzczona i bierzmowana. Ważne jest, że przed kościołem jest panteon i można wspominać, tych którzy zasłużyli się temu miastu a także Polsce poprzez swoją walkę i postawę, postawę odrzucenia zła.

Dodał, że dzisiaj nadal bardzo ważne jest odrzucenie zła i zachęcał do obejrzenia filmu o aferze Amber Gold. - To zło atakuje nasz kraj, ojczyznę , naród , instytucje, która jest w centrum naszej tożsamości jaką jest kościół katolicki. Ja po raz pierwszy przemawiam w tym miejscu, wewnątrz kościoła, na zewnątrz stoją ci, którzy służą sprawie niszczenia narodu i kościoła. Musimy mieć wolę, aby się temu przeciwstawić – apelował. Zachęcam do obejrzenia filmu o aferze Amber Gold. Pokazuje on na czym polegał mechanizm rządzenia Polską przez dziesięciolecia. Jeśli jest mowa o winie, to tak, wszyscy ludzie dobrej woli są winni, że ten czas się skończył, miejmy nadzieję że na zawsze. Jest nieustanna walka, żeby wrócił ale mamy nadzieję, że to się nigdy nie stanie i będzie jak powinno. Błędów nie da się uniknąć, bo jesteśmy grzeszni, ale tam gdzie jest dobra wola i umiejętność działania można wiele uczynić.

Przez całą mszę przed kościołem stało kilka kobiet ze „Strajku Kobiet” , które krzyczały przez megafon „Twoja wina”. Krzyki się nasiliły, gdy uczestnicy mszy przeszli do Panteonu Pamięci Narodowej, aby złożyć kwiaty przed tablicą pamięci Jadwigi Kaczyńskiej. Kobiety jednak umilkły, gdy rozpoczęła się modlitwa.

W sobotnich uroczystościach w Starachowicach wzięli udział między innymi: posłowie Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister sportu Anna Krupka, Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec - oboje mieszkający w Starachowicach, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, starosta kielecki Mirosław Gębski, starosta starachowicki Piotr Babicki i prezydent Starachowic Marek Materek.

Honorowa Obywatelka Starachowic

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tu do 1946 roku. Jej ojciec, inżynier, pracował w Zakładach Starachowickich. Tu ukończyła szkołę średnią, I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Działała w okupacyjnym harcerstwie, pod pseudonimem „Bratek”. Była sanitariuszką. Po maturze wyjechała na studia do Warszawy.

Z synami, małymi bliźniakami Jarosławem i Lechem, przyjeżdżała w wakacje do rodziny w starachowickim osiedlu Orłowo, najczęściej do sióstr Szydłowskich. Ma tytuł Honorowego Obywatela Starachowic, nadany przez Radę Miejską Starachowic. Jej imieniem jest nazwana ulica prowadząca od Ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie