Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskra - cichy złodziej wzroku

oprac. /LB/
Osoby z jaskrą mogą doświadczać okresowych zaburzeń widzenia.
Osoby z jaskrą mogą doświadczać okresowych zaburzeń widzenia. fot. sxc.hu
Jaskra przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że choroba jest wówczas niegroźna. Wprost przeciwnie! Postępuje po cichu, powodując nieodwracalne uszkodzenia nerwów wzrokowych, które grożą ślepotą.

- Na jaskrę zapadają zwykle osoby po 40. roku życia. To jedno z najczęstszych schorzeń oczu. Zwykle dotyczy obu gałek. Szacuje się, że na jaskrę cierpi około 3 procent populacji - wylicza doktor nauk medycznych Antoni Bąk, okulista.

Badaj się

Ważne

Jaskrę można skutecznie leczyć. Ważne jest dobre dopasowanie leku do chorego. Środki na jaskrę, choć zakraplane do oczu, mają także działanie ogólne. Dlatego szereg farmaceutyków jest przeciwwskazanych u osób z astmą, chorobami serca czy krążenia. Należy przestrzegać godzin aplikacji. Pomijając dawki można doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia śródgałkowego, co grozi uszkodzeniem wzroku. Gdy leczenie farmakologiczne zawodzi możliwa jest operacja. Od 3 lat w Polsce możliwe jest wszczepianie implantów filtrujących, stosuje się też laseroterapię.

- Jedynym sposobem, by w porę wykryć problem, są badania profilaktyczne. Każdy, kto wkracza w wiek średni, powinien wybrać się na badanie wzroku. Nawet wtedy, gdy jest przekonany, że widzi dobrze - podkreśla doktor Bąk. Do okulisty nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zarejestrować się w poradni okulistycznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ.

- Podstawowym badaniem, które należy wykonać w kierunku jaskry, jest badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego. Jeżeli jest ono podwyższone, pacjent powinien zostać zbadany przez specjalistów z poradni leczenia jaskry - podkreśla ekspert.

- Kontrola w porę jest niezwykle ważna. W przypadku jaskry objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy doszło do utraty aż połowy włókien nerwowych w gałkach ocznych! To zmiany nieodwracalne. Jeśli jednak w takim momencie wykryje się chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie, to jest duża szansa na uratowanie wzroku - podkreśla doktor Bąk.

Niepokojące objawy

Osoby z jaskrą mogą doświadczać okresowych zaburzeń widzenia. Może pojawić się ból gałek, a chory, patrząc na źródło światła będzie widział tęczowe obręcze dookoła żarówek. Obraz może być zamglony. - W skrajnych przypadkach może dojść do ostrego napadu jaskry. To stan, który bez szybkiej interwencji chirurgicznej grozi utratą wzroku. Główne objawy w takiej sytuacji to silny ból oczu i głowy oraz bardzo pogorszone widzenie. Niestety, to symptomy, które często bywają mylone z udarem. W efekcie chorzy z jaskrą często trafiają najpierw na oddział neurologii - mówi okulista.
Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny rozwój choroby można zatrzymać. Jedyny warunek: pacjent musi odpowiednio wcześnie trafić pod opiekę okulisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie